anturium dlaczego liście stają się czarne i suche


Anturium

Kwiat cięty może stać w wodzie nawet przez miesiąc, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Ponieważ pochodzi z tropików, istnieją pewne wymagania pielęgnacyjne, które są bardzo ważne dla tego gatunku – są to temperatura, oświetlenie i wilgotność. Nieprzestrzeganie zasad wpływa na piękno blachy. Aby anturium cieszyło się kwitnieniem, jak na zdjęciu, ważne jest, aby z czasem określić przyczynę zmiany wyglądu liści, aby określić, jak prawidłowo leczyć i zapobiegać poważniejszym chorobom na czas.

Dlaczego Anthurium czernieje, żółknie, a liście i kwiaty wysychają?

Anturium trudno nazwać bardzo kapryśną rośliną. Toleruje cień i może przystosować się do trzymania w mieszkaniu. Dzięki dekoracyjnemu wyglądowi zyskała dużą popularność w kwiaciarni domowej. Jasne, duże, zielone liście w okresie kwitnienia otaczają duży, błyszczący kwiat.

Ale dość powszechnym problemem podczas uprawy jest to, że liście i kwiaty męskiego szczęścia stają się czarne i suche bez wyraźnego powodu. Kwiat szybko traci efekt dekoracyjny i może umrzeć, jeśli nie zostanie udzielona pomoc na czas. Kwiat może zachorować zarówno z powodu niewłaściwej pielęgnacji, jak i infekcji grzybem, bakteriami lub szkodnikami. W zależności od przyczyny więdnięcia dobiera się zabieg.

Choroby liści spowodowane niewłaściwą pielęgnacją

Czernienie i więdnięcie rośliny może być spowodowane takimi niezakaźnymi czynnikami:

Awaria temperatury. Zimą termometr nie powinien spaść poniżej 16°C. W okresie aktywnego wzrostu i kwitnienia temperaturę należy utrzymywać w granicach 20-25 ° C. Jeśli kwiat jest zimny, na blaszce liściowej pojawią się czarne kropki, które zaczną szybko rosnąć.


Plamy z powodu niezgodności z reżimem temperaturowym Bezpośrednie światło słoneczne. Anturium jest światłolubne, ale preferuje światło rozproszone. Pod działaniem jasnego słońca, szczególnie latem, może dojść do poparzenia liści, co objawi się suchymi, zaciemnionymi plamami i ogólnym osłabieniem rośliny.


Oparzenia Nawadnianie twardą wodą. Do nawadniania używaj miękkiej, przefiltrowanej wody o temperaturze pokojowej.


Podlewanie twardą wodą Przeciągi. Przepływ zimnego powietrza jest trudny do zniesienia przez ciepłolubną roślinę, która natychmiast objawia się na liściu.


Choroba z powodu przeciągu Brak oświetlenia. Objawia się żółtymi liśćmi lub plamami tego samego koloru.


Żółknięcie liści Brak składników odżywczych. W okresie wzrostu i kwitnienia potrzebne są nawozy. Jeśli nie wystarczą, może to zakłócić kwitnienie, a kolor liści stanie się zauważalnie bledszy.


Brak składników odżywczych Naruszenie reżimu nawadniania. Za mało wilgoci jest tak samo złe, jak za dużo. Obie skrajności doprowadzą do śmierci kultury pomieszczenia z powodu śmierci systemu korzeniowego.


Naruszenie reżimu nawadniania

Plaga szkodników

Długotrwałe narażenie na szkodniki prowadzi do śmierci kwiatu, ponieważ owad żywi się sokiem rośliny i pozbawia go zdolności do utrzymania własnego odżywiania. Takie infekcje są również niebezpieczne, ponieważ mogą zostać przeniesione na inną zieloną roślinę w pomieszczeniu. Regularna kontrola wszystkich kwiatów pomoże zidentyfikować i zniszczyć szkodniki w pierwszym etapie infekcji.

Powszechne inwazje owadów obejmują:

Mszyca. Na początkowym etapie można zauważyć, że liście zaczęły żółknąć i zwijać się. Kiedy porażka mszyc jest już wystarczająco silna, pojawia się lepka powłoka i roślina.


mszyca

 • Wciornastki. Infekcję tym pasożytem można podejrzewać po małych czarnych kropkach z tyłu liścia, którym towarzyszą również jasnożółte plamki o różnych kształtach.
 • Pająk. Zwykle początek infekcji jest pomijany, ponieważ wygląda jak małe żółte kropki, które stopniowo łączą się w ogniska i zaczynają deformować liście. Kleszcz jest zauważalny, gdy otacza dotknięte obszary cienką pajęczyną.
 • Szczitówka. W początkowej fazie infekcji łusek nie jest widoczny, później można go rozpoznać po białych guzkach na łodydze i liściach.
 • Jak leczyć choroby grzybicze i bakteryjne liści anturium

  Leczenie anturium zależy bezpośrednio od przyczyny choroby. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy kwiat nie cierpi na przeciągi lub nagłe zmiany temperatury, ponieważ jest to najczęstszy błąd w pielęgnacji. Może to być klimatyzator, wentylator, stale otwierane drzwi balkonowe lub uchylone okno do wentylacji zimą. Jeśli przyczyna zostanie znaleziona, nie będzie ponownego zażółcenia. Ale roślina nadal wymaga reanimacji.

  Jeśli liście żółkną w dużych ilościach, musisz wykonać przeszczep, aby sprawdzić korzenie i zmienić glebę, najprawdopodobniej mówimy o zakaźnej zmianie. Leczenie odbywa się według następującego algorytmu:

 • Usuń wszystkie zaatakowane liście ostrym sekatorem, a zdrowe potraktuj stymulującym lekiem Epin.
 • Ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki. Aby to zrobić przy minimalnym urazie korzeni, lepiej podlać kwiat na kilka dni przed przesadzeniem.


  Przesadzanie Usuń całą ziemię z korzeni i spłucz ciepłą, miękką wodą.


  Czyszczenie systemu korzeni Sprawdź korzenie pod kątem zgnilizny, suchości lub uszkodzeń. Odetnij wszystkie niezdrowe miejsca ostrym sterylnym nożem.


  Leczenie korzeni

 • Traktuj korzenie fungicydami, aby zapobiegać lub leczyć infekcje grzybicze i bakteryjne.
 • Jeśli po przycięciu nie pozostały korzenie, ale nadal są punkty wzrostu, należy je owinąć mokrym mchem i włożyć do przezroczystego szkła. Powietrze codziennie przez 15-20 minut. Przechowywać w szklarni o dobrej wilgotności, pod fitolampem. Gdy pojawią się nowe korzenie, przejdź do punktu 7. Jeśli po przycięciu nadal są żywe korzenie, pomiń krok 6.


  Kiełkowanie nowych korzeni

 • Przygotuj nową doniczkę, która musi być dopasowana do wielkości korzeni. Nie powinny być zatłoczone, ale zbyt przestronne mogą zniszczyć roślinę, ponieważ wszystkie siły pójdą na wzrost korzeni.
 • 30% wypełnij garnek drenażem. Dalej jest warstwa gleby. Gleba powinna być przeznaczona na storczyki, najlepiej nadaje się na osłabione anturium.
 • Posadź roślinę i wypełnij puste przestrzenie ziemią.
 • Opieka w okresie rekonwalescencji musi być bardzo dokładna, zgodna ze wszystkimi niezbędnymi zasadami utrzymania tego gatunku.
 • Leczenie uszkodzenia liści anturium przez szkodniki

  Leczenie Anthurium zależy od tego, jakie szkodniki go uderzyły. Najprostsze leczenie przeprowadza się z pokonaniem mszyc. Aby to zrobić, liście są traktowane chemicznymi środkami owadobójczymi lub środkami ludowymi. Sprawdzony napar z czosnku. Aby to zrobić, pół szklanki zmiażdżonego czosnku zalewa się 5 litrami wody i nalega na trzy dni. Mszyce nie tolerują zapachu czosnku.

  Walka z przędziorkami jest trudniejsza i odbywa się według następującego algorytmu:

  • opłucz roślinę pod bieżącą ciepłą filtrowaną wodą, aby zmyć pajęczyny i pasożyty;
  • potraktuj roślinę akarycydem i przykryj plastikową torbą na 3 godziny;
  • powtórzyć zabieg po 4 dniach;
  • Przetwarzaj raz w tygodniu przez 3 tygodnie, gdy pojawi się młody wzrost.

  Aby walczyć z tarczą, musisz postępować zgodnie z następującym planem:

  • oczyść łuski z liści i łodyg miękką szmatką;
  • leczyć preparatem chemicznym Aktara na ulicy lub w wentylowanym pomieszczeniu, ponieważ lek jest toksyczny;
  • w przypadku poważnych uszkodzeń naprzemiennie z Karbofosem;
  • przeszczep anturium do nowej gleby, usuwając resztki starej gleby z korzeni.


  Szczitówka

  Gdy roślina zostanie uszkodzona przez wciornastki, konieczne jest:

  • usuń wszystkie dotknięte liście;
  • ostrożnie usuń górną warstwę gleby i zastąp ją, ponieważ można w niej składać jaja wciornastków;
  • traktować roślinę chemikaliami;
  • dla lepszego efektu można zastosować preparat do opryskiwania (Aktara) oraz preparat do nawadniania gleby (Confidor);
  • powtórzyć procedurę należy 4 razy w odstępach 7 dni;
  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author