dlaczego brzegi liści wysychają na krotonie

Głównymi przyczynami tego mogą być:

 • Gwałtowna zmiana temperatury powietrza.
 • Nieregularne podlewanie.
 • Porażenie przez szkodniki i choroby.
 • Zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu.
 • Przyzwyczajanie się do nowej doniczki i gleby po przesadzeniu.
 • Częste przesuwanie doniczki po pomieszczeniu.
 • Brak oświetlenia.

Jeśli codiaum zostało właśnie zakupione w sklepie ogrodniczym, nie ma się czym martwić, ponieważ wszystkie zakupione kwiaty na początku tracą zieloną masę. Tutaj wystarczy podlewać go na czas i monitorować jego stan przez dwa tygodnie. Zwykle po takim czasie kwiat jest w pełni przystosowany.

Podlewanie

Mięsiste i błyszczące liście są najczęściej wilgocią, dlatego te kwiaty należy regularnie podlewać. Ale przepełnienie jest również obarczone konsekwencjami w postaci czarnej zgnilizny korzeni.

Przed ponownym podlaniem musisz wbić palec w glebę, jeśli jest mokra na głębokości 1 centymetra, nie musisz jej jeszcze podlewać, jeśli jest już sucha, nie powinieneś opóźniać tej procedury. Zawsze podlewaj wodą osiadłą w temperaturze pokojowej.

Jeśli latem jest podlewane co trzy dni, to w okresie jesienno-zimowym podlewanie zwykle ogranicza się do raz na pięć dni. Ale opryskiwanie liści odbywa się częściej niż latem, ponieważ powietrze w pomieszczeniu staje się bardzo suche z powodu ogrzewania.

Jeśli będzie podlewane tak często zimą jak latem, to w dolnej części doniczki gromadzi się nadmiar wilgoci, co prowadzi do choroby korzeni, z której mogą wysychać liście. Dlatego podczas przesadzania należy koniecznie zadbać o grubą warstwę drenażu na dnie doniczki.

Temperatura

Ponieważ codium należy do roślin tropikalnych, najlepszą dla niego temperaturą powietrza jest:

 • Latem +24 o C.
 • Zimą +20 o C.

Jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu spadnie nieco poniżej +15°C, kodiam prawie przestaje rosnąć, jego liście wysychają, zaczynając od końcówek, aż całkowicie opadną, a korzenie zaczną gnić. W bardzo upalną pogodę z suchym powietrzem, gdy temperatura przekracza +25 ° C, liście stają się ospałe.

Z tego samego powodu niepożądane jest wystawianie Krotonu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej nadaje się do półcienia. I pamiętaj, aby chronić przed przeciągami.

Wilgotność

Problem ten jest szczególnie istotny zimą, gdy w pomieszczeniach włączane jest ogrzewanie, które silnie osusza powietrze. W tym okresie wiele roślin zaczyna cierpieć na brak wilgoci, dlatego opryskuje się je częściej zimą niż latem.

Jeśli właściciel kodaum często znika w pracy, należy zakupić automatyczny nawilżacz lub postawić dowolny pojemnik z płynem obok garnka i okresowo go uzupełniać.

Spryskaj płynem zawsze w temperaturze pokojowej, w żadnym wypadku nie na zimno. I niepożądane jest wykonywanie tej procedury w bezpośrednim świetle słonecznym, w przeciwnym razie liście mogą się spalić, ponieważ krople na nich będą działać zgodnie z zasadą szkła powiększającego. Raz w miesiącu wytrzyj liście z nagromadzonego kurzu wilgotną szmatką.

Innym powodem, dla którego należy utrzymywać odpowiednią wilgotność, są szkodniki owadzie. Dla nich najbardziej komfortową atmosferą jest suche powietrze. Specjalnie dla przędziorków. To on jest jedną z głównych przyczyn wysychania i opadania zieleni.

Oświetlenie

Ten domowy kwiat uwielbia światło, ale nie bezpośrednie światło słoneczne, które ma szkodliwy wpływ na jego zieleń. Dlatego najlepszym miejscem na to jest półcień.

Zimą nie jest konieczne instalowanie sztucznego oświetlenia nad krotonem, wystarczy do tego zwykłe światło z okna. Nie jest pożądane umieszczanie go całkowicie w ciemnym miejscu, ponieważ liście stracą jasny kolor i staną się letargiczne.

Przenosić

Nowo zakupione codiaum należy przesadzić do innej doniczki z ziemią składającą się z ziemi liściastej, torfu, piasku, węgla drzewnego i próchnicy. Muszą być w równych częściach. Transplantację wykonuje się zwykle po zaaklimatyzowaniu się kwiatu. Zwykle dzieje się to miesiąc po zakupie.

Aklimatyzacja powinna odbywać się w pomieszczeniu, w którym nie ma innych kwiatów poza tym kwiatem, ponieważ może on mieć ukryte choroby lub szkodniki.

Co roku najpierw przesadza się młodą roślinę. Odbywa się to zwykle wiosną. Im starsza roślina, tym rzadziej przeprowadza się przeszczep.

Po przesadzeniu każda kultura często zrzuca liście. Tutaj wystarczy uzbroić się w cierpliwość, podlewać i karmić na czas, wkrótce zieleń odrośnie.

Jeśli wyrosły na nim kwiaty, a zieleń przerzedziła się, to jest to normalne. Dlatego doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają przycinanie kwiatów, aby kroton nie musiał poświęcać dużo wysiłku na ich uprawę ze szkodą dla swojego wzrostu.

Niedobór składników odżywczych

Jak każda roślina, codiaum nie może prawidłowo rosnąć bez korzystnych minerałów. Z braku tych substancji w glebie liście stają się cieńsze, wysychają, a następnie opadają. Dlatego kwiat musi być regularnie karmiony. Wiosną i latem podawany jest co dwa do trzech tygodni dowolnym złożonym nawozem dla ozdobnych roślin liściastych.

Zimą wystarczy raz w miesiącu podawać top dressing, a następnie powinien być bardziej rozcieńczony niż latem. Przed nawożeniem gleba jest obficie podlewana, aby korzenie się nie paliły.

Owady szkodniki i choroby

Ta roślina doniczkowa rzadko choruje, ponieważ jest trująca. Ale jeśli źle się nim zaopiekujesz, może zachorować. Najczęstsze choroby to:

 • Antraknoza to choroba grzybicza, która pojawia się po częstym podlewaniu zimną wodą. Na liściach pojawiają się czerwone lub szare plamy, po których grzyb wnika jeszcze głębiej, całkowicie niszcząc kwiat. Jeśli te objawy choroby zostaną znalezione, garnek z krotonem jest pilnie przenoszony do innego pokoju, w którym nie ma kwiatów domowych. Wtedy nie tylko to, ale także reszta zieleni w pokoju jest leczona lekiem przeciwgrzybiczym.
 • Zgnilizna korzeni – Miękkie i pożółkłe liście wskazują na zakażenie tą chorobą grzybiczą. Aby uratować Kroton, przesadza się go do nowego pojemnika ze świeżą glebą i obowiązkowym drenażem na dole. Podczas tej procedury uszkodzone części korzeni są odcinane, a rany myte słabym roztworem nadmanganianu potasu. Następnie wszystko jest traktowane środkiem przeciwgrzybiczym.
 • Przędziorek – na jego wygląd wskazuje obecność cienkiej pajęczyny i białego nalotu na łodygach i liściach. Aby się go pozbyć, liście myje się wodą z mydłem i dokładnie traktuje co tydzień dowolnym środkiem owadobójczym, na przykład: Fitoverm, Aktellik. Następnie zwiększ procent wilgotności i regularnie podlewaj domowy kwiat.
 • Mealybug – Oznaką jego obecności na liściach jest puszysta powłoka jasnego koloru na liściach. Wszystkie zielenie są dobrze myte wodą z mydłem, po czym wszystkie części są smarowane olejem roślinnym. Jeśli to nie pomoże, są leczeni Karbofosem.
 • Shchitovka – Bardzo rzadko go uderza. O obecności tego szkodnika świadczą brązowe plamy na zieleni. Usuwa się je gąbką zamoczoną w wodzie z mydłem. Zwykle taki zabieg wystarczy, aby pozbyć się tego szkodnika.

Dbanie o codiaum jest dość trudne, ponieważ wymaga:

 • Wystarczająca wilgotność powietrza.
 • określona temperatura.
 • Regularne podlewanie i nawożenie.
 • Właściwe oświetlenie.

Co najważniejsze, jest trujący. W trosce o niego zawsze należy pamiętać o rękawicach ochronnych, aby trujący sok nie dostał się na skórę, zwłaszcza na rany i błony śluzowe. Jeśli sok dostanie się na skórę, do ust lub oczu, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Na szczęście trucizna z niego nie jest uwalniana do powietrza.

Obserwuj dzieci, aby nie wkładały oderwanej części zieleni do ust. To samo dotyczy zwierząt. Jeśli dziecko właśnie pogłaskało roślinę, po prostu umyj ręce mydłem i wodą.

Kodiaum należy usunąć, jeśli w tym pomieszczeniu często przebywają małe dzieci lub zwierzęta. Dlatego warto dokładnie zastanowić się, czy warto zacząć Croton w domu.

Александр

Все будет хорошо...

Rate author