dlaczego brzegi liści wysychają na kwiatach

Każdy hodowca kwiatów przynajmniej raz spotkał się z problemem suchych końcówek liści u roślin domowych. I nie ma znaczenia, czy hodujesz begonie, spathiphyllum, róże czy orchidee. Jednocześnie kwiaty doniczkowe nie wykazują innych niepokojących objawów, nadal rosną, a nawet cieszą się kwitnieniem. Spróbujmy dowiedzieć się, dlaczego końcówki liści roślin domowych wysychają, czy jest to niebezpieczne i jak wyeliminować wadę.

Najczęściej żółte, brązowe, a nawet czarne suche końcówki są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji lub reakcją na żywotną aktywność szkodników. Nie można również wykluczyć naturalnego starzenia. To prawda, że ​​to ostatnie można opóźnić, tworząc najbardziej komfortowe warunki dla zielonego zwierzaka.

Diagnoza jest ważnym krokiem do przepisania właściwego „leczenia”

Aby ustalić, dlaczego końcówki liści żółkną i wysychają w spathiphyllum, pelargoniach i innych roślinach, zdiagnozuj stan zielonego zwierzaka. Złożoność procedury polega na tym, że poszukiwanie przyczyny najczęściej musi być prowadzone z odwrotnej strony, tj. metoda eliminacji.

 • Upewnij się, że depresyjny stan rośliny nie jest spowodowany przez szkodniki . Lubią chować się na pędach i na spodniej stronie liści, dlatego szczególnie dokładnie sprawdzaj te miejsca. Pasożyty mogą również znajdować się na korzeniach. Ale nie spiesz się, żeby to sprawdzić. Być może przyczyna jest zupełnie inna i tylko niepotrzebnie uszkodzisz system korzeniowy.
 • Oceń twardość wody używanej do nawadniania . Jeśli nie zniesiesz wody z kranu przed podlaniem, rośliny mogą cierpieć z powodu wysokiego poziomu soli, fluoru, chloru i innych ciężkich substancji, które zmieniają właściwości gleby, czyniąc podłoże niewygodnym.
 • Porównaj swój harmonogram nawozu z zalecanym harmonogramem karmienia . Powodem, dla którego liście palm, dr, fikusów, storczyków i innych roślin uprawnych wysychają, może być częsty lub odwrotnie rzadki opatrunek wierzchni.
 • Zmierz wskaźniki wilgotności powietrza . Oceń, jak wilgotność w Twoim mieszkaniu jest odpowiednia dla gatunków lubiących wilgoć.
 • Sprawdź, czy roślina jest ciasna w doniczce . Jednym z dzwonków alarmowych mogą być korzenie, które wyłoniły się z otworu drenażowego.
 • Określ zawartość wilgoci w podłożu i wyschnięcie między podlewaniami . Można to zrobić zarówno dotykiem, jak i za pomocą wskaźników sprzedawanych w kwiaciarniach.
 • Jeśli zauważysz odstępstwo od normy tylko w jednym punkcie, przyczyna wysychania końcówek jest zwykle łatwa do wyeliminowania. Ale jeśli po wstępnej analizie zauważysz jednocześnie kilka problemów, będziesz musiał podjąć kompleksowe działania.

  Zacznijmy „leczenie” kwiatów w pomieszczeniach: ogólne zasady

  Bez względu na to, dlaczego liście Anthurium, Kalanchoe czy Chlorophytum wysychają, żadnej roślinie nie przeszkodzi pomoc w nagłych wypadkach, która wygląda następująco:

  • Zastąpienie wierzchniej warstwy gleby świeżym podłożem . Zmniejszy to ryzyko zanieczyszczenia gleby i wyeliminuje osady soli z twardej wody.
  • Oczyszczanie powierzchni liści z kurzu . W przypadku roślin o delikatnych liściach można to zrobić pod prysznicem. Jeśli liście są gęstsze i nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne, użyj miękkiej szmatki.

  Z kąpieli pod prysznicem należy zrezygnować, jeśli liście roślin mają frędzle (jak na przykład fiołki).

  • Zmiana wilgotności powietrza . Pomoże w tym spryskiwanie, nawilżacz lub zwykły pojemnik z wodą umieszczony obok kwiatka.

  Jeśli istnieje podejrzenie, że roślina została zalana, nie zwiększaj wilgotności, dopóki gleba nie wyschnie.

  • Ponowne zapoznanie się z zasadami opieki . Upewnij się, że roślina otrzymuje od Ciebie dokładnie to, czego potrzebuje. Każdy zielony zwierzak jest indywidualny, dlatego musi osobiście wybrać program pielęgnacji.

  Powód #1. Suche powietrze w mieszkaniu

  W naszych mieszkaniach zamieszkało wielu przedstawicieli tropikalnych szerokości geograficznych, dla których upał i wysoka wilgotność są normą. Ale stworzenie takich warunków w domu może być niezwykle trudne, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy już suche powietrze całkowicie wysycha.

  Nie myśl, że możesz uratować sytuację, zwiększając podlewanie. W ten sposób osiągniesz jedynie gnicie systemu korzeniowego, a zatem liście będą miały jeszcze mniej wilgoci.

  Następujące metody pomogą zwiększyć wilgotność:

  • Opryskiwanie . Wskazane jest nawadnianie liści butelką z rozpylaczem co najmniej 2-3 razy dziennie. W przeciwnym razie środek ten będzie nieskuteczny.

  Oprysk nie jest odpowiedni dla roślin z kwitnącymi kwiatami (dostanie się kropli na kwiatostan może doprowadzić do jego więdnięcia), a także dla gatunków o owłosionych liściach.

  • Korzystanie z nawilżaczy wewnętrznych . Za pomocą nawilżacza można bardzo szybko zwiększyć wilgotność do pożądanego poziomu.
  • Montaż doniczki na palecie, w której wcześniej ułożony jest mokry mech, kamyki lub keramzyt . Dno garnka nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu z płynem. Wilgoć z patelni wyparuje, lokalnie zwiększając wilgotność.
  • Poszukaj nowego miejsca dla roślin, z dala od źródeł ciepła . Jeśli to możliwe, zainstaluj na grzejnikach regulatory, aby zmniejszyć intensywność grzania.
  • Tymczasowe przeniesienie do łazienki lub kuchni . W tych pomieszczeniach wilgotność powietrza jest zawsze wyższa niż w innych częściach domu.

  Powód numer 2. Podlewanie roślin domowych twardą wodą

  Woda z kranu jest zwykle zbyt twarda, by podlewać rośliny. Co więcej, nawet osiadłe, zielone zwierzaki nie zawsze to lubią, ponieważ. może zawierać wiele soli.

  Jeśli przyczyną wysychania liści spathiphyllum, begonii, dra, róży wzdłuż krawędzi jest jakość wody, można podejrzewać, że biały nalot na wierzchniej warstwie gleby jest problemem. W takim przypadku musisz postępować w następujący sposób.

  • Usuń płytkę nazębną (jeśli występuje) . Staraj się nie uszkodzić systemu korzeniowego. Do garnka wlej świeże podłoże.
  • Sprawdź w książce referencyjnej, co roślina woli „pić” . Być może potrzebuje szczególnie miękkiej lub lekko zakwaszonej wody.
  • Całkowicie wykluczyć podlewanie bieżącą wodą . Pamiętaj, aby chronić wodę z kranu przez co najmniej 24 godziny (najlepiej kilka dni). Nie będzie zbyteczne odcedzenie płynu przed użyciem. Jeśli twardość nawet osiadłej wody nie jest odpowiednia dla roślin, wymień ją na wodę przegotowaną, rozmrożoną lub deszczową.

  Powód numer 3. Naruszenie reżimu podlewania roślin

  Na pytanie, dlaczego czubki liści wysychają w dra, „kobiece szczęście”, anturium, maranta, zwykle odpowiadają, że roślina jest przesuszona. Jednak nie tylko nadmierna susza, ale także obfite podlewanie może powodować tę uciążliwość kosmetyczną.

  Większość roślin doniczkowych toleruje przejściową „suszę” znacznie lepiej niż nadmierne podlewanie.

  Czasami trudno jest zrozumieć, czy roślina jest zalana, czy przesuszona. Podmoczone liście tracą turgor, wyglądają ospale i bez życia. Wydaje się, że brakuje im wilgoci. I jest. Jedynym powodem jest to, że system korzeniowy jest zepsuty, co oznacza, że ​​nie może dostarczać wody do liści.

  Im niższa temperatura powietrza w pomieszczeniu, tym groźniejsze jest przelanie.

  Jeśli przyznasz, że wysuszyłeś lub zalałeś roślinę, postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami.

  • Sprawdź zapotrzebowanie rośliny na wodę. Dowiedz się, czy należy ją podlewać oszczędnie lub obficie i czy ma znaczenie wysuszenie grudki ziemi między podlewaniem. Sprawdź też, jaki sposób podlewania kwiatu preferuje – standardowo czy na patelni.
  • Przeanalizuj jakość odwodnień i otworów drenażowych . Zaleganie wody, które skutkowało gniciem i pogorszeniem przepuszczalności powietrza przez glebę, może powodować zbyt małą dziurę w doniczce lub brak drenażu. Jeśli tak, przesadź roślinę. Jeśli nie ma problemów z drenażem, pozwól ziemistej śpiączce prawie całkowicie wyschnąć, a dopiero potem podlej roślinę.
  • W czasie suszy podlewać częściej i obficiej . Ale nie pozwól, aby płyn stagnował na patelni. Wyprodukuj następne podlewanie po wyschnięciu co najmniej kilku centymetrów wierzchniej warstwy gleby – dla upraw wilgotnych i po częściowym wysuszeniu środkowej warstwy ziemi – dla sukulentów i innych „niskopijnych” gatunków.
  • Rozważ zakup samonawadniającej się donicy . Ten wynalazek oszczędzi Ci kłopotów z indywidualnym doborem częstotliwości podlewania dla każdej rośliny.
  • Sprzedam miernik wilgotności gleby . Używaj urządzenia za każdym razem przed podlewaniem, aby zrozumieć, ile wody potrzebuje roślina.

  Możesz regularnie podlewać kwiat, ale nadal będzie cierpieć z pragnienia, jeśli ilość wody będzie niewystarczająca. Powierzchnia gleby może pozostać mokra, ale płyn nie dotrze do korzeni. Łatwo jest upewnić się, że wilgoć dotarła do korzeni. Wystarczy wlać wodę, aż zacznie wsiąkać w patelnię.

  Powód numer 4. Zwalczanie szkodników roślin

  Jeśli szkodniki są widoczne na liściach lub łodygach, może to być główną przyczyną żółknięcia końcówek. Pasożyty piją sok komórkowy, zarażając w ten sposób liść. W takim przypadku środki lecznicze należy podjąć tak szybko, jak to możliwe, ponieważ. problemy mogą nie ograniczać się do samych suchych końcówek. Ponadto roślina może zarazić zdrowych sąsiadów.

  Oprócz takich pasożytów, jak mszyce, łuski, przędziorków, hodowcy kwiatów powinni również uważać na choroby grzybowe. Niszczą liść po liściu, aż całkowicie zniszczą roślinę. Grzyba często można rozpoznać po brązowych plamach, które towarzyszą więdnięciu i wysychaniu liści.

  Kompleksowa terapia obejmuje następujące kroki:

  • izolacja chorej rośliny z innych upraw;
  • mycie liści wodą z mydłem;
  • wzrost wilgotności powietrza;
  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author