dlaczego czubki liści hortensji wielkolistnej wysychają

Hortensja obficie kwitnie

Niewystarczająca wilgotność gleby

Liście mogą wysychać z powodu braku wilgoci. Wszystkie odmiany hortensji – drzewiaste, wielkolistne, wiechowate – są uważane za kochające wilgoć. Dlatego muszą być systematycznie podlewane.

Aby ożywić kulturę uliczną, warto zwiększyć ilość podlewania i stosować ściółkowanie gleby. Przy uprawie krzewów w domu należy użyć nawilżacza. Również pojemnik z wodą, który należy umieścić w pobliżu doniczki, pomoże uratować roślinę.

Ważny! Nie zaleca się nadmiernego podlewania rośliny. To prowokuje rozwój zgnilizny korzeni.

Nadmiar wilgoci w glebie

Ze względu na nadmierną wilgotność gleby liście mogą wysychać i kruszyć się. Korzenie, które otrzymują dużo wilgoci, gniją i umierają. W rezultacie liście, które nie są odżywiane, mogą zwijać się i odpadać.

Jak w takim przypadku ożywić hortensję? Podczas uprawy krzewu w domu należy ostrożnie wyciągnąć go z doniczki i ostrożnie odciąć dotknięte fragmenty korzeni. Oni są brązowi. Poddane obróbce obszary należy posypać węglem aktywnym.

Następnie roślinę należy przesadzić do nowego pojemnika. Powinien być mniejszy niż poprzedni. Następnie przykryj kwiat szklarnią na 1-2 tygodnie.

Ważny! Konieczne jest zapewnienie wentylacji, na przykład okresowe otwieranie rośliny, aby mogła oddychać.

Niska wilgotność powietrza

Odpowiadając na pytanie, dlaczego hortensja zanika, nie można nie wspomnieć o zwiększonej suchości powietrza. Ta kochająca wilgoć kultura prawie tego nie toleruje. Hortensję uprawianą w ogrodzie należy opryskiwać tak często, jak to możliwe. W nocy możesz stworzyć małą szklarnię na kwiat.

W warunkach niskiej wilgotności istnieje ryzyko wysuszenia liści

Przy uprawie w warunkach pokojowych warto nawilżać powietrze za pomocą specjalnego urządzenia.

Nadmierne oświetlenie

Jednym z powodów, dla których brzegi liści hortensji wysychają, jest położenie krzewu w zbyt słonecznym miejscu. Pod bezpośrednimi promieniami krzew nie rozwija się dobrze. Dlatego resuscytacja rośliny polega na przesunięciu jej do półcienia lub zastosowaniu specjalnej siatki zacieniającej. Przy uprawie hortensji w mieszkaniu należy ją umieścić na parapecie wschodnim lub zachodnim.

Ważny! Podczas uprawy roślin na parapecie unikaj dotykania okien liśćmi. Może to prowadzić do oparzeń roślin.

hipotermia

Hortensja to kultura termofilna. Nie zaleca się sadzenia w regionach o chłodnym klimacie, czemu towarzyszy gwałtowna zmiana warunków pogodowych. Nagłe wahania temperatury i silne wiatry powodują wysuszenie hortensji i przebarwienie czarnych liści. W tym przypadku krzew zaczyna stopniowo więdnąć i znikać.

Aby poradzić sobie z problemem, musisz zapewnić kwiatowi optymalny reżim temperaturowy. Powinna wynosić 20-23°C. Jeśli hortensja jest uprawiana na niezabezpieczonej glebie, należy ją przenieść do dużej doniczki i przenieść do domu.

Ciężki lub gęsty grunt

Jeśli uprawia się hortensję, liście stają się czarne i suche z powodu złego składu gleby. Kultura potrzebuje lekkiej i luźnej gleby. Musi być wystarczająco pożywny.

Gleba gliniasta nie pozwala na normalne usuwanie wilgoci i zaburza krążenie tlenu wokół korzeni. W takiej sytuacji krzak odczuje brak składników odżywczych i stopniowo wysycha.

Problemy z rośliną mogą wystąpić przy złym doborze gleby

Zwiększona lub zmniejszona kwasowość gleby

Do pełnego rozwoju kultury wymagane są optymalne parametry kwasowości. Powinny mieć pH 4-6. Przy alkalicznym składzie gleby liście zaczną nabierać jasnego odcienia i wysychać.

Ważny! W celu podwyższenia parametrów kwasowości gleby zaleca się stosowanie wody zakwaszonej. Doświadczeni hodowcy kwiatów używają w tym celu kwasu cytrynowego.

Niedobór mikroelementów

Liście mogą żółknąć lub ciemnieć z powodu braku azotu lub żelaza w glebie. Aby uniknąć takich problemów, od marca krzew należy podlewać środkami azotowymi. Na etapie tworzenia pąków stosuje się potas, żelazo i fosfor. W ramach przygotowań do zimy stosuje się środki potasowo-fosforowe.

Nawadnianie twardą wodą

Innym powodem więdnięcia hortensji ogrodowej jest stosowanie twardej wody do nawadniania. Zawiera dużą ilość zanieczyszczeń, w tym wapno. Jednocześnie hortensja jest na nie bardzo wrażliwa. Dlatego do nawadniania zaleca się stosowanie wody osiadłej.

Suche liście mogą być spowodowane niewłaściwym podlewaniem.

Wskazane jest wcześniejsze zebranie płynu w otwartych pojemnikach znajdujących się na słońcu. Pomogą uzyskać ciepłą i miękką wodę, którą można wykorzystać do nawadniania.

Nieprawidłowe sadzenie lub przesadzanie krzewów

Przyczyną problemów, z powodu których czubki liści mogą stać się czarne, może być naruszenie zasad przesadzania kultury. W takim przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia systemu korzeniowego. Roślina może również umrzeć z powodu złego wyboru miejsca do sadzenia.

Uszkodzenie korzeni

Kultura ma bardzo delikatne korzenie, dlatego należy ją przesadzać bardzo ostrożnie. Ważne jest, aby nie uszkodzić małych korzeni, w przeciwnym razie krzew będzie bardzo boleć.

Podczas sadzenia nie zaleca się obcinania korzeni. Ta procedura jest wykonywana tylko w obecności obszarów zgnilizny lub uszkodzenia przez pasożyty. Dotknięte korzenie są koloru brązowego, podczas gdy zdrowe korzenie są białe.

Rada! Aby roślina lepiej się ukorzeniła, należy ją podlewać raz w tygodniu roztworem cyrkonu.

Niewłaściwa lokalizacja

Roślinie trudno przystosować się do uprawy w glebie obojętnej i zasadowej. Dlatego zaleca się zakwaszenie gleby, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wysychania krzewów.

Ważny! Podczas uprawy hortensji w ogrodzie nie umieszczaj ich w przeciągu. Równie ważna jest ochrona krzewu przed nagłymi wahaniami temperatury i hipotermią.

Jak uratować hortensję, która zwiędła?

Jeśli krzak hortensji jest suchy, niektórzy ogrodnicy próbują je ożywić. Odmiany ogrodowe należy na wiosnę pozbyć się zmrożonych części rośliny . Jeśli korona została dotknięta zgnilizną, musisz wyciąć pęd o 1 cm więcej niż dotknięty obszar. Miejsca pozostałe po cięciu należy pokryć popiołem drzewnym lub pokruszonym węglem aktywnym . Pozwoli to uniknąć otwartych ran, w których może dojść do infekcji.

Jeśli hortensja wewnętrzna uschła, roślinę należy umieścić w pomieszczeniu o temperaturze od +23 do +25 ° C. Następnie odetnij dotknięte obszary buszu i potraktuj Hom (20 mg na 5 litrów wody). W przypadkach, gdy na hortensji w ogóle nie ma zielonych liści, nie ma potrzeby rozpaczy. Podlewaj roślinę codziennie . Dosłownie za 3-4 tygodnie obudzą się uśpione pąki, a zielona osłona zostanie przywrócona.

Jeśli zauważysz, że krzewy hortensji zaczęły więdnąć lub żółknąć, musisz przeanalizować jakość świadczonej opieki i zrozumieć, co dokładnie robisz źle. Potem możesz już rozwiązać problem. Dodatkowo istnieje możliwość reanimacji rośliny.

Przyczyny czernienia liści

Dlaczego liście hortensji zmieniają kolor na czerwony – co zrobić z rośliną

Pojawienie się czernienia liści może być związane z rozwojem różnych chorób. Aby wybrać skuteczną metodę leczenia, konieczne jest dokładne określenie przyczyn.

Czernienie na sucho

Ciemnienie końcówek liści może być spowodowane użyciem twardej wody do nawadniania i oparzeń słonecznych. W takim przypadku blaszki liściowe zaczynają więdnąć i więdnąć.

Czernienie na mokro

Liście ciemnieją i tracą elastyczność z powodu ostrych wahań temperatury, narażenia na przeciągi, nadmiernego podlewania i używania ciężkiej gleby. Infekcja grzybicza może być również czynnikiem prowokującym.

Wskazówki od doświadczonych ogrodników

Oto kilka wskazówek od doświadczonych ogrodników dotyczących pielęgnacji hortensji, gdy krawędzie liści wysychają:

 • Podczas przesadzania hortensji Cyrkon można stosować wraz z podlewaniem. Dzięki niemu roślina szybko przystosowuje się do nowego miejsca.
 • W ekstremalnych upałach, nawet przy intensywnym podlewaniu i ściółkowaniu, hortensjom może brakować wilgoci, co prowadzi do żółknięcia i wysychania liści na brzegach. Możesz zwiększyć odporność rośliny, jeśli potraktujesz ją roztworem mieszaniny leków Epin i Cytovit.
 • Do podlewania hortensji nie można używać wody artezyjskiej i kranowej bez specjalnego zmiękczania. Zawiera dużą ilość soli magnezu i wapnia, które podlewane coraz bardziej każdorazowo zmniejszają kwasowość gleby. Hortensje należy podlewać tylko osiadłą wodą deszczową.
 • Suszenie gałęzi

  Dlaczego liście hortensji zwijają się i zawijają w łódkę?

  Gałęzie mogą wysychać z powodu różnych chorób. Najczęstszą przyczyną problemów jest zgnilizna.

  biała zgnilizna

  Ta choroba zakaźna może doprowadzić do śmierci kultury. Początkowo system korzeniowy cierpi z powodu nadmiernej wilgoci. Następnie zaburzone jest odżywianie buszu. Wraz z rozwojem choroby na krzakach pojawia się białawy nalot i czernienie liści. Pomogą mu w tym fungicydy.

  Szara zgnilizna

  Wraz z rozwojem tej choroby tkanki kwiatowe stają się miękkie i obumierają. W wilgotnym środowisku pokrywają się szarą powłoką. Chore fragmenty kultury muszą zostać usunięte. Następnie potraktuj roślinę Fundazolem lub Skorem.

  Gałęzie mogą wysychać z powodu rozwoju grzybów

  Zwalczanie szkodników

  Hortensja ogrodowa często staje się „celem” różnych szkodników. Ważne jest, aby rozpoznać początek zmiany na czas i podjąć działania w celu poprawy, w przeciwnym razie kwiat zacznie blaknąć.

  Szkodniki pospolite

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author