dlaczego czubki liści roślin doniczkowych wysychają


embarkgarden.com

 • Poszukaj nowego miejsca dla roślin, z dala od źródeł ciepła . Jeśli to możliwe, zainstaluj na grzejnikach regulatory, aby zmniejszyć intensywność grzania.
 • Tymczasowe przeniesienie do łazienki lub kuchni . W tych pomieszczeniach wilgotność powietrza jest zawsze wyższa niż w innych częściach domu.

Powód numer 2. Podlewanie roślin domowych twardą wodą

Woda z kranu jest zwykle zbyt twarda, by podlewać rośliny. Co więcej, nawet osiadłe, zielone zwierzaki nie zawsze to lubią, ponieważ. może zawierać wiele soli.

Jeśli przyczyną wysychania liści spathiphyllum, begonii, dra, róży wzdłuż krawędzi jest jakość wody, można podejrzewać, że biały nalot na wierzchniej warstwie gleby jest problemem. W takim przypadku musisz postępować w następujący sposób.

 • Usuń płytkę nazębną (jeśli występuje) . Staraj się nie uszkodzić systemu korzeniowego. Do garnka wlej świeże podłoże.
 • Sprawdź w katalogu, co roślina woli „pić” . Być może potrzebuje szczególnie miękkiej lub lekko zakwaszonej wody.
 • Całkowicie wykluczyć podlewanie bieżącą wodą . Pamiętaj, aby chronić wodę z kranu przez co najmniej 24 godziny (najlepiej kilka dni). Nie będzie zbyteczne odcedzenie płynu przed użyciem. Jeśli twardość nawet osiadłej wody nie jest odpowiednia dla roślin, wymień ją na wodę przegotowaną, rozmrożoną lub deszczową.

Powód numer 3. Naruszenie reżimu podlewania roślin

Na pytanie, dlaczego czubki liści wysychają w dra, „kobiece szczęście”, anturium, maranta, zwykle odpowiadają, że roślina jest przesuszona. Jednak nie tylko nadmierna susza, ale także obfite podlewanie może powodować tę uciążliwość kosmetyczną.

Większość roślin doniczkowych toleruje przejściową „suszę” znacznie lepiej niż nadmierne podlewanie.

Czasami trudno jest zrozumieć, czy roślina jest zalana, czy przesuszona. Podmoczone liście tracą turgor, wyglądają ospale i bez życia. Wydaje się, że brakuje im wilgoci. I jest. Jedynym powodem jest to, że system korzeniowy jest zepsuty, co oznacza, że ​​nie może dostarczać wody do liści.

Im niższa temperatura powietrza w pomieszczeniu, tym groźniejsze jest przelanie.

Jeśli przyznasz, że wysuszyłeś lub zalałeś roślinę, postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami.

 • Sprawdź zapotrzebowanie rośliny na wodę. Dowiedz się, czy należy ją podlewać oszczędnie lub obficie i czy ma znaczenie wysuszenie grudki ziemi między podlewaniem. Sprawdź też, jaki sposób podlewania kwiatu preferuje – standardowo czy na patelni.
 • Przeanalizuj jakość odwodnień i otworów drenażowych . Zaleganie wody, które skutkowało gniciem i pogorszeniem przepuszczalności powietrza przez glebę, może powodować zbyt małą dziurę w doniczce lub brak drenażu. Jeśli tak, przesadź roślinę. Jeśli nie ma problemów z drenażem, pozwól ziemistej śpiączce prawie całkowicie wyschnąć, a dopiero potem podlej roślinę.
 • W czasie suszy podlewać częściej i obficiej . Ale nie pozwól, aby płyn stagnował na patelni. Wyprodukuj następne podlewanie po wyschnięciu co najmniej kilku centymetrów wierzchniej warstwy gleby – dla upraw wilgotnych i po częściowym wysuszeniu środkowej warstwy ziemi – dla sukulentów i innych „niskopijnych” gatunków.
 • Rozważ zakup samonawadniającej się donicy . Ten wynalazek oszczędzi Ci kłopotów z indywidualnym doborem częstotliwości podlewania dla każdej rośliny.
 • Sprzedam miernik wilgotności gleby . Używaj urządzenia za każdym razem przed podlewaniem, aby zrozumieć, ile wody potrzebuje roślina.

Możesz regularnie podlewać kwiat, ale nadal będzie cierpieć z pragnienia, jeśli ilość wody będzie niewystarczająca. Powierzchnia gleby może pozostać mokra, ale płyn nie dotrze do korzeni. Łatwo jest upewnić się, że wilgoć dotarła do korzeni. Wystarczy wlać wodę, aż zacznie wsiąkać w patelnię.

Powód numer 4. Zwalczanie szkodników roślin

Jeśli szkodniki są widoczne na liściach lub łodygach, może to być główną przyczyną żółknięcia końcówek. Pasożyty piją sok komórkowy, zarażając w ten sposób liść. W takim przypadku środki lecznicze należy podjąć tak szybko, jak to możliwe, ponieważ. problemy mogą nie ograniczać się do samych suchych końcówek. Ponadto roślina może zarazić zdrowych sąsiadów.

Oprócz takich pasożytów, jak mszyce, łuski, przędziorków, hodowcy kwiatów powinni również uważać na choroby grzybowe. Niszczą liść po liściu, aż całkowicie zniszczą roślinę. Grzyba często można rozpoznać po brązowych plamach, które towarzyszą więdnięciu i wysychaniu liści.

Kompleksowa terapia obejmuje następujące kroki:

 • izolacja chorej rośliny z innych upraw;
Александр

Все будет хорошо...

Rate author