dlaczego hortensja suche końcówki?

Duże kwiatostany hortensji w kształcie kapelusza nie pozostawiają nikogo obojętnym, zarówno początkujący, jak i doświadczeni hodowcy kwiatów starają się je uprawiać. Jednak ta roślina ogrodowa może nie zawsze czuć się dobrze na stronie, co można od razu zauważyć po niektórych zewnętrznych znakach. Jeśli liście hortensji wysychają na krawędziach, pojawiają się na nich ciemne plamy lub pojawia się zażółcenie, należy podjąć pilne działania, aby je uratować.

Dlaczego hortensje suszą końcówki liści

Zmiana koloru lub struktury blaszek liści hortensji wiąże się z różnymi czynnikami:

 • Naruszenie bilansu wodnego (nadmiar lub brak wilgoci, woda nieodpowiednia do nawadniania).
 • Niedobory żywieniowe lub niedobór jakichkolwiek określonych mikroelementów w glebie.
 • Zmiana kwasowości gleby.
 • reakcja na aktywność słoneczną.
 • Nagłe zmiany temperatury powietrza, przeciągi.
 • Mechaniczne uszkodzenie rośliny.
 • Choroba lub szkodniki.
 • Suszenie brzegów liści hortensji jest bardzo powszechnym zjawiskiem.

  Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy właściwie ocenić wszystkie czynniki, które doprowadziły do ​​przebarwień lub wysuszenia brzegów liści hortensji. Następnie można przeprowadzić zestaw specjalnych środków ostrożności w celu normalizacji sytuacji. Jeśli tego nie zrobisz, konsekwencje dla rośliny mogą być najsmutniejsze.

  Dlaczego domowe liście hortensji wysychają?

  Hortensja pokojowa jest uprawiana jako roślina doniczkowa, bez przesadzania jej na otwarty teren. Jednak co roku musi być przesadzany do innego pojemnika. To właśnie konsekwencje tego zabiegu staną się jedną z przyczyn wysychania liści na brzegach. Może to być aklimatyzacja w nowym środowisku lub uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas pracy. Nieodpowiednia doniczka lub gleba, która nie spełnia niezbędnych właściwości, może również wpłynąć na samopoczucie hortensji.

  Możesz zwiększyć wilgotność powietrza, rozpylając z butelki ze spryskiwaczem.

  Przyczyną wysychania brzegów liści hortensji rosnącej w pomieszczeniach są często nieodpowiednie warunki klimatyczne. Mogą to być następujące czynniki:

 • Zbyt niska wilgotność. Korygowany przez codzienne spryskiwanie roślin wodą z butelki z rozpylaczem.
 • Zmiana właściwości i parametrów gruntu. Nadmierną alkalizację usuwa się przez podlewanie słabym roztworem kwasu cytrynowego, a brak składników odżywczych – przez karmienie.
 • Niewystarczające podlewanie. Należy zwiększyć zawartość wilgoci.
 • Zbyt jasne światło słoneczne. W takim przypadku doniczkę należy przenieść w bardziej zacienione miejsce.
 • Dlaczego liście hortensji ogrodowej wysychają?

  W przypadku hortensji uprawianych na otwartym polu wszystkie te same przyczyny wysychania liści na brzegach lub ich odpadania są charakterystyczne, jak w przypadku rośliny doniczkowej. Tutaj jest kilka z nich:

 • Błąd w miejscu zejścia na ląd lub transferu. Jeśli nowe miejsce będzie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, roślina może ulec spaleniu.
 • Uszkodzenie systemu korzeniowego podczas przeszczepu. W takim przypadku normalny wygląd hortensji zostanie przywrócony za 2-3 miesiące.
 • Alkalizacja gleby. Z biegiem czasu kwasowość gleby stopniowo spada. Dzieje się tak głównie dzięki podlewaniu krzewów wodą kranową lub artezyjską, która charakteryzuje się zwiększoną twardością. Rozpuszczone sole stopniowo reagują z kwasem zawartym w glebie i staje się on coraz bardziej zasadowy, co jest nie do przyjęcia dla hortensji.
 • Ważne: Niewystarczająca kwasowość gleby powoduje chlorozę hortensji.

  Brak podlewania jest częstą przyczyną suchych brzegów liści hortensji.

  Najczęstszą przyczyną więdnięcia brzegów liści jest niedostateczne podlewanie. W takim przypadku należy zweryfikować i poprawić reżim wodny dla krzewów.

  Przyczyny suszenia liści hortensji

  Najczęściej istnieje kilka przyczyn wysychania liści wzdłuż krawędzi hortensji wielkokwiatowych i wielu innych, ponieważ wszystkie czynniki prowadzące do tego zjawiska mają na siebie zauważalny wpływ. Dlatego konieczne jest rozważenie tego problemu w sposób kompleksowy, ważenie i wykluczanie, jeden po drugim, ewentualnych błędów w pielęgnacji.

  Zły wybór sadzonki

  Błędy w wyborze odmiany hortensji do sadzenia mogą również powodować przedwczesne więdnięcie rośliny. Przede wszystkim z tego powodu liście najbardziej ciepłolubnych gatunków tej rośliny, hortensji wielkolistnej, wysychają. W regionach o surowych zimach zaleca się uprawiać ją tylko jako roślinę doniczkową, bez przesadzania na otwarty teren. Odmiany drzewiaste i wiechowate są bardziej odporne na zimę. W tych hortensjach więdnięcie liści jest najczęściej związane z czynnikiem sezonowym, ponieważ jest to nadal krzew liściasty.

  Niewłaściwa opieka

  Niewłaściwą pielęgnację można rozumieć jako wszelkie błędne lub niewystarczające działania hodowcy, począwszy od momentu posadzenia hortensji. Są to przede wszystkim różne naruszenia reżimu nawadniania:

 • Używanie wody złej jakości.
 • Zbyt obfite lub odwrotnie, niewystarczające podlewanie.
 • Zraszanie w okresie wysokiej aktywności słonecznej, prowadzące do oparzeń.
 • Nieterminowe lub nieprawidłowe karmienie, nadmierne przycinanie może prowadzić do więdnięcia liści tych kwiatów.

  Błędy w przesadzaniu mogą prowadzić do wysuszenia brzegów liści hortensji

  W hortensjach domowych czynnikami ryzyka są błędy przeszczepu, niewłaściwe umieszczenie w pomieszczeniu, przez co kwiaty otrzymują zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego, niewystarczająca wilgotność powietrza, nieodpowiednia gleba do uprawy.

  Niesprzyjające warunki pogodowe

  Gorące hortensje nie zawsze radzą sobie dobrze w obszarach o chłodnym klimacie i zmiennej pogodzie. U roślin rosnących na otwartym terenie najczęściej prowadzą do wysychania brzegów liści następujące czynniki:

 • Obfite opady deszczu.
 • Przedłużająca się susza.
 • Ciągły zimny wiatr.
 • Ostre wahania temperatury.
 • Ważne!Jeśli warunki klimatyczne regionu nie sprzyjają uprawie hortensji, znacznie wzrasta rola odpowiednio dobranego miejsca sadzenia, a także wymagania pielęgnacyjne.

  Choroby i szkodniki

  Jedną z najczęstszych chorób hortensji jest chloroza. Można to określić zmieniając kolor liści, stają się one jasnozielone, z wyraźnie widocznymi ciemnymi żyłkami. Przyczyną chlorozy jest niedobór żelaza w glebie lub zmniejszenie zdolności rośliny do wchłaniania tego pierwiastka śladowego. Sprzyja rozwojowi tej dolegliwości i zbyt małej kwasowości gleby. Aby pozbyć się chlorozy, hortensję spryskuje się roztworem siarczanu żelazawego i kwasu cytrynowego (odpowiednio 2 i 4 g każdego ze składników, rozcieńczonych w 1 litrze wody). Tym samym preparatem możesz również podlać roślinę pod korzeń.

  Chloroza jest częstą chorobą związaną z niedoborem żelaza.

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author