dlaczego kalatea zwija się i suche liście?

Calathea, która różni się od wszystkich domowych kwiatów szczególnym pięknem liści, przyciąga większość miłośników roślin domowych. Zdjęcie od razu pokazuje, jak elegancko wygląda ten kwiat .

Wymaga jednak warunków przetrzymywania , a najmniejsze błędy powodują, że jej liście zwijają się i wysychają. Częściej nie są to choroby kalatei, ale odpowiedź na niewłaściwe warunki przetrzymywania.

Kwiat kalatei – zdjęcie, opis

Roślina ma powierzchowny system korzeniowy z pędami podziemnymi, z których wyrastają rozety o owalnych, dużych, nietypowych liściach. Znajdują się na długich ogonkach i mogą mieć długość od 30 do 40 cm, a sam krzew będzie rósł na wysokość od 70 do 90 cm.

Roślina kwitnie niepozornymi kwiatami. Jedynymi wyjątkami są takie rodzaje kalatei jak kalatea warszewiczowa i kalatea szafranowa. Ich kwiaty również są niepozorne, ale przylistki są jasne i długo utrzymują się na krzaku. Liście przylistków mogą być różowe, pomarańczowe, białe i kremowe.

Domowy kwiat kalatei jest wymagający w pielęgnacji, jednak niektóre odmiany kalatei są mniej kapryśne i dobrze rosną w pomieszczeniach. Te typy obejmują kalatei:

 • w paski;
 • Makoja;
 • ozdobiony;
 • Vecha.

Ponieważ kwiat należy do Marantowa, ma cechę wspólną dla tej rodziny – każdego wieczoru liście składają się i unoszą, a rano topią się i opadają. Ze względu na tę cechę maranta i kalatea są popularnie nazywane „kwiatem modlitwy”.

Charakterystyka odmiany i różnorodności gatunkowej Calathea

Większość gatunków roślin tworzy powierzchowne korzenie, z których wyrasta krótki pień, co wyraźnie widać na zdjęciu. Międzywęźle znajdują się tak blisko siebie, że wydaje się, że w glebie tworzy się rozeta liści.

Na dość długich ogonkach liściowych znajdują się duże, owalne liście. Ich długość może sięgać 40 cm, wysokość krzewu waha się między 70-90 cm, kwitnienie jest niepozorne, ale niektóre gatunki, na przykład Szafran i Varshevich, mają ozdobne przylistki w kolorze różowym, białym, pomarańczowym lub kremowym.

W uprawach domowych uprawiane są następujące odmiany:

Calathea Bachem jest uważana za gatunek stosunkowo bezpretensjonalny. Charakterystyczną cechą gatunku jest brak łodyg. Liście długie (około 40 cm) mają kształt lancetowaty. Skórzaste liście są srebrzystozielone z bogatym zielonym wzorem, który biegnie wzdłuż długości żyły.


Kalatea Bahema

Calathea Makoya może osiągnąć wysokość 50 cm, a szerokie owalne liście mają nie więcej niż 20 cm długości. Liście są białawe z jasnozielonymi żyłkami i ciemnozielonymi paskami.


Kalatea Makoja

Malowana kalatea ma gęstą rozetę wydłużonych liści, które są zarysowane wzdłuż konturu ciemnozieloną obwódką. Środek liści jest pomalowany na jasnozielony, prawie biały kolor. Jasnozielone żyły znajdują się na całej długości liścia.


Malowana kalatea

Calathea Veitch to jeden z najpiękniejszych gatunków tego rodzaju. Duża roślina tworzy liście o zielonych odcieniach z pięknym i niezwykłym wzorem biało-zielonego koloru. Spód liści ma czerwonawy połysk.


Kalatea Veitch

Szafran kalatei różni się od swoich krewnych pięknym kwitnieniem. W pełnym świetle odmiana ta wytwarza w środku zimy pomarańczowe lub jasnożółte kwiaty. Liście są pomalowane na ciemnozielono, a dolna część ma ciemny, prawie oliwkowy odcień.


Kalatea szafran

Jak dbać o kalateę w domu?

Roślina tropikalna uwielbia dobre oświetlenie, ciepłe pomieszczenia i wysoką wilgotność. Dlatego podczas opieki nad kalateą w domu należy przestrzegać następujących zasad:

 • Oświetlenie powinno być dobre, ale bez bezpośredniego światła słonecznego. W przeciwnym razie na pięknych liściach pojawią się suche plamy, a same blaszki liściowe staną się brązowe. Liście mogą również stracić efekt dekoracyjny z powodu braku światła. W tym przypadku liście bledną i tracą indywidualny wzór. Dlatego doniczkę najlepiej umieścić w lekkim półcieniu.
 • Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż +16 stopni. Jednak rośliny nie lubią ekstremalnych upałów. Ale co najważniejsze, krzaki nie powinny stać w przeciągu.
 • Podlewanie wiosną i latem powinno być obfite. Nie można pozostawić wody na patelni, należy ją natychmiast wylać. Zimą, jeśli w pomieszczeniu nie jest gorąco, nawadnianie jest nieznacznie zmniejszone. Ziemia doniczkowa powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Ale najważniejsze jest to, że należy go podlewać ciepłą wodą, o temperaturze 2-3 stopni powyżej temperatury pokojowej. Jednocześnie powinien być miękki, roztopiony lub deszczowy. Jeśli nie ma gdzie wziąć takiej wody, to torf dodaje się do pojemnika z czystą wodą z kranu (dwie garście na wiadro wody). Po dniu wodę można wykorzystać do nawadniania.
 • Rośliny liściaste uwielbiają wysoką wilgotność powietrza . W domu powinno to być około 90%. W mieszkaniach i domach nie ma takiej wilgotności, dlatego liście należy często spryskiwać, zwłaszcza zimą, gdy włączone są grzejniki. Należy również przetrzeć liście wilgotną gąbką. Jednak okazów o aksamitnych liściach nie da się w ten sposób zwilżyć. Dlatego układa się je na palecie z mokrym mchem, ekspandowaną gliną lub kamykami. W takim przypadku dno garnka nie powinno dotykać wody.
 • Nawóz Calathea należy przeprowadzać regularnie, ale aby nie przesadzić. Od kwietnia do sierpnia roślina potrzebuje pogłównego opatrunku raz na dwa tygodnie. Stosuje się do tego nawozy do roślin ozdobnych i liściastych. Calathea Crocat (szafran) i Varshevich wymagają nawozów dla roślin kwitnących. Jednocześnie opatrunek górny należy rozcieńczyć dwa razy więcej niż wskazano przez producenta (stężenie powinno być o połowę mniejsze).

Rośliny z rodziny Marantov dobrze rosną i nie tracą dekoracyjnego wyglądu w florariach, akwariach czy innych szklanych pojemnikach. Są łatwe w utrzymaniu wysokiej wilgotności.

Problemy spowodowane niewłaściwą pielęgnacją

Najczęściej odpowiedź na pytanie: „Dlaczego liście wysychają i zwijają się?” jest zła pielęgnacja kalatei.

Podlewanie

Kalatea to roślina kochająca wilgoć. Aby jednak nie musieć go reanimować, nie należy dopuszczać do przepełnienia. Korzenie rośliny duszą się i zaczynają gnić.

Liście żółkną, gniją i odpadają – wskazuje również na nadmiar wilgoci. Ten problem często występuje u początkujących ogrodników. Ze względu na to, że roślina lubi wilgoć, zaczynają ją zalewać, co prowadzi do smutnych rezultatów. Jedynym sposobem na uratowanie rośliny jest przesadzenie jej do nowej gleby. Dotyczy to zwłaszcza kapryśnych rodzajów kalatei – Rubifarb, Medalion, Varshevich, Crocat. Gatunki te są bardzo wrażliwe na brak i nadmiar wilgoci. Letarg liści może również wskazywać na nadmiar wilgoci.

brak wilgoci

Najczęściej liście wysychają i zwijają się z braku wilgoci. Wszystkie rodzaje kalatei uwielbiają wilgotne podłoże i wysoką wilgotność. Niektóre gatunki, takie jak Calathea Rufibarba i Calathea Varshevich, wymagają 90% wilgotności. Należy zauważyć, że niektóre gatunki mają liście puszyste i nie należy ich spryskiwać, ponieważ może to prowadzić do plam.

Brązowe, suszące końcówki – należy często spryskiwać. Szczególnie dotyczy to gatunków takich jak Medallion, Litze, Sanderiana i innych.

Jeśli na liściach pojawiają się plamy, oznacza to brak podlewania lub światła słonecznego.

Do tego możemy dodać, że przy braku wilgoci roślina jest dotknięta takimi chorobami: łuski i fałszywe łuski, kleszcze, wciornastki.

PS A kolejnym powodem wysychania liści kalatei może być obecność obok niej różnych urządzeń elektronicznych, choć oczywiście jak na liście rośliny wpływa promieniowanie pochodzące z routera (nawet jeśli jest to wysokiej jakości X92 S912) kuchenki mikrofalowe, anteny warte poznania w szczegółach.

Oparzenie słoneczne

Roślina ma bardzo delikatne liście, a wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych powoduje oparzenia. Na liściu pojawia się żółta plamka, później liść żółknie i zwija się. Roślina jest światłolubna, ale wymaga zacienienia.

Za dużo nawozu

Roślinę nawozić raz na 14 dni w dawce mniejszej niż wskazana na opakowaniu. Nawozy powinny zawierać azot, potas i pierwiastki śladowe. Przy nadmiarze nawozu korzenie obumierają, co prowadzi do wysychania końcówek liści.

Kalatea to oczywiście piękne ozdobne rośliny liściaste. Aby roślina była zdrowa i zachwycała niepowtarzalnymi, szmaragdowymi odcieniami i misternymi wzorami, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Niektóre rodzaje kalatei, na przykład Rufibarba, można uprawiać tylko w florarium.


Główne choroby i metody ich leczenia. szkodniki kalatei

przędziorek

Są to główne szkodniki Calathea Rufibarba, Medallion, Makoya, z powodu których liście rośliny wysychają i zwijają się. Kleszcz to mały owad, który przegryza skórę liścia i żywi się sokiem komórkowym. W rezultacie: kwiat słabo rośnie, na liściach pojawiają się małe, jasne plamki. W miarę wzrostu kolonii plamy łączą się, liście zwijają się i wysychają. Cienka pajęczyna również sygnalizuje pojawienie się kleszcza.

Aby zniszczyć szkodnika, musisz wykonać następujące czynności:

 • Oczyść roślinę wodą z mydłem. Postaraj się usunąć jak najwięcej owadów.
 • Usuń i wymień wierzchnią warstwę gleby. Przędziorek składa jaja w ziemi, gdzie mogą być przechowywane przez wiele lat.
 • Traktuj środkami owadobójczymi.
 • Zwiększ wilgotność. Przędziorki nie tolerują wilgoci. Możesz umieścić roślinę w szklarni.
 • Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author