dlaczego liście hibiskusa wysychają

Czy wiesz?
W Malezji kwiat otrzymał tytuł narodowy. Jego pięciopłatkowa odmiana jest symbolem pięciu przykazań islamu!

Nawiasem mówiąc, pogląd nie ogranicza się do przedstawiciela Chin. Pochodzący z Azji Mniejszej hibiskus syryjski to krzew odpowiedni do uprawy na zewnątrz. Jednak tylko dla południowego pasa Rosji. Rzeczywiście, w warunkach krótkiego lata po prostu nie ma czasu na rozkwit! Jej kwiaty są często mylone z malwą.

Jest inny gatunek, który jest czasami nazywany chwastem, jest to hibiskus trójskładnikowy. Kwiat o wysokości do 80 cm wybrał kontynent afrykański i rośnie sam na pastwiskach i nieużytkach. Być może dlatego dostał tak obraźliwy przydomek!


potrójny

syryjski

Hibiskus z rozciętymi płatkami – ten piękny gatunek otrzymał nazwę „kolczyki księżniczki”. Ma kształt dzwonka o zakrzywionych płatkach przypominających skrzydła egzotycznego ptaka! Pochodzi z Brazylii, rośnie w pasie przybrzeżnym lub w lasach tropikalnych, odpowiednich do domowego kwiaciarstwa.


g. wypreparowany

Czy wiesz?
Roślina jest jadalna! Kwiaty używane są w herbacie, liście są dodawane do sałatek, nasiona do celów cukierniczych, a dojrzałe owoce są bardzo cenione do robienia dżemów, kompotów, a nawet zup.

Nawiasem mówiąc, słynna herbata hibiskusowa nie ma nic wspólnego z naszą zwykłą różą pokojową! Surowcem do tego są kubki kwiatów hibiskusa sudańskiego, które po kwitnieniu powiększają się. W przeciwieństwie do swoich krewnych gatunek ten występuje głównie w krajach arabskich, zwłaszcza w Egipcie i Sudanie ze względu na preferencje klimatyczne.

Zasady opieki

W domu hibiskus nie jest wybredny. Czasami można zaobserwować wspaniałe rośliny kwitnące w zupełnie nieodpowiednich warunkach! A jednak, jeśli chcesz uzyskać piękną koronę i długie kwitnienie, musisz trochę wysiłku. Witryna flowery-blog.ru powie Ci szczegółowo.

Temperatura i oświetlenie

Jedynym kaprysem kwiatu jest to, że potrzebuje światła! Latem powinno być rozproszone światło słoneczne, zacienione przez bezpośrednie promienie. Zimą, przy deficycie słońca, konieczne jest zapewnienie sztucznego oświetlenia w celu wydłużenia dnia do 10-12 godzin. Jak stworzyć podświetlenie dla kwiatów?

Hibiskus chiński może kwitnąć nawet zimą, jeśli pomieszczenie jest ciepłe i jasne. Zapraszam do wyjęcia go latem! Kwiat nie boi się zmian temperatury. Ale gdy spadnie do 12 stopni, wskazane jest oddanie go do pomieszczenia, w takich warunkach korzenie przestają wchłaniać wilgoć.

Podlewanie i wilgotność

Latem szerokie liście aktywnie odparowują wilgoć, im wyższa temperatura, tym bardziej aktywne powinno być podlewanie. Jednak nie przesadzaj! Lepiej podlewać go rzadziej, ale obficiej, niż podawać wodę często i w małych dawkach!

Ponadto sam kwiat sygnalizuje potrzebę podlewania poprzez obniżenie liści. Lepiej jest podlewać rano, w ciągu dnia korzenie aktywnie zużywają wodę. Wraz ze spadkiem temperatury zmniejsza się podlewanie. 8 pytań dotyczących podlewania roślin domowych.

Pamiętaj, aby spryskać chińską różę, potrzebuje wilgotnego powietrza bez względu na porę roku! Czasami daj roślinie ciepły prysznic, po przykryciu doniczki torbą. Hibiskus, którego pielęgnacja nie sprawia trudności nawet początkującemu hodowcy, jest bardzo wdzięczną rośliną. Jeśli zostaną spełnione minimalne warunki, na pewno zakwitnie! Nic dziwnego, że nazywany jest „kwiatem miłości”. Podczas obfitego kwitnienia pożądane jest zminimalizowanie oprysku. W końcu wilgoć, która dostaje się na płatki kwiatów, przyspiesza proces ich więdnięcia.

Nawozy i top dressingi

Doświadczeni hodowcy kwiatów zauważyli, że nadmiar fosforu nie wpływa najlepiej na jakość kwitnienia! Konwencjonalne nawozy do upraw kwitnących zawierają minerały w proporcji ≈15-21-25 (azot, fosfor, potas). Bardziej skuteczna dawka to ≈ 10-4-12 (azot, fosfor, potas). Dlatego dokładnie przestudiuj skład nawozu! Jak wybrać nawóz mineralny.

Aby zapobiec chlorozie, chiński hibiskus może być czasami karmiony magnezem na liściu (metoda liści). Roślina dobrze reaguje na nawozy organiczne – dziewanny i popiół. Szczególnie ważne jest nawożenie róży wiosną i latem, podczas kwitnienia i wypuszczania nowych liści. Nawiasem mówiąc, zanim „nakarmisz” korzenie nawozem, musisz najpierw zwilżyć je wodą do nawadniania! Jak używać organicznych do kwiatów.

Przyda się nawożenie dolistne – oprysk preparatami stymulującymi, nawozami organicznymi lub mineralnymi w obniżonym stężeniu (10 razy niższym niż w przypadku nawożenia korzeniowego). Zimą, jeśli liście nadal rosną, można raz w miesiącu nawozić rosan. Przy wyraźnym okresie uśpienia nie stosuje się nawozów!

Przycinanie hibiskusa!
Pielęgnacja Hibiskusa polega na regularnym przycinaniu, jest konieczna do odnowienia korony i jest gwarancją kwitnienia. Jeśli Twój zwierzak już regularnie kwitnie, a także ma koronę o pożądanym kształcie, nie potrzebuje strzyżenia. Chociaż mówią, że ten kwiat można ścinać przez cały rok, to nieprawda! W warunkach krótkich godzin dziennych będzie mu trudno wyhodować nowe liście, a stare zmienią kolor na żółty. Dlatego bardziej niezawodne jest cięcie korony w drugiej połowie marca-kwietnia, kiedy słońce jest już aktywne. Wtedy gwarantowane jest kwitnienie w czerwcu-lipcu. Nie bój się „kardynalnych fryzur”, nowe liście szybko wyrosną!

Lepiej przycinać trzy dni po podlaniu. Pamiętaj, że położenie liścia wyznacza kierunek ucieczki! Pozostawiając więc ostatni liść opuszczony, otrzymasz nową gałąź, która powtórzy jego kierunek. Jak pokazano na zdjęciu, podczas cięcia cofnij się od arkusza o około 5 mm.

Reprodukcja i przeszczep

Sadzonki uzyskane po przycięciu łatwo ukorzeniają się w wodzie, po czym można je sadzić w ziemi. Niektóre odmiany są z powodzeniem rozmnażane przez nasiona. Pożądane jest przesadzanie chińskiego hibiskusa przez przeładunek, ponieważ jego korzenie są kruche i cienkie! Przeszczep jest wymagany tylko wtedy, gdy rozetka, Twoim zdaniem, jest ciasna w doniczce. W zbyt dużym pojemniku drzewo daje nowe liście, ale nie kwitnie. Jak wybrać doniczkę.

Gleba dla rośliny musi być pożywna i intensywnie wilgotna, ponieważ ta gleba ogrodowa jest mieszana z próchnicą, torfem i piaskiem w równych proporcjach. Kwiat musi mieć dobry drenaż i dostęp powietrza do korzeni. Nie zapomnij czasami poluzować gruntu! Za pierwszym razem po przesadzeniu zaleca się podlewanie róży z patelni, aby stymulować wzrost korzeni. Jaka gleba jest odpowiednia dla twojego kwiatu.

Narastające problemy?

Hibiskus, którego pielęgnacja nie wymaga dużego wysiłku, czasami wciąż potrafi być kapryśny! Z jakimi dolegliwościami najczęściej się wiążą?

  • Jeśli hibiskus zmieni kolor na żółty, a liście opadną …

Zimą przyczyną opadania liści może być brak słońca. W przypadku roślin liściastych to norma! Aby utrzymać siłę róży pokojowej, można przeprowadzić dokarmianie dolistne roztworem siarczanu magnezu. Jeśli jednak dochodzi do masowego żółknięcia, warto sprawdzić różę pod kątem szkodników. Na przykład przędziorki! Szczególnie często atakuje osłabione rośliny. Jego obecność zdradza pajęczyna między liśćmi, a czasami samego kleszcza można zobaczyć na grzbiecie liścia. W każdym razie częściej kąp różę pod prysznicem jako środek zapobiegawczy!

Innym powodem mogą być wahania temperatury. W chłodzie korzenie przestają pić wodę, więc roślina może być łatwo zalana. Bądź ostrożny!

  • Jeśli hibiskus wyblakł liście …

W takim przypadku przędziorek mógłby „spróbować”! Ale być może płytka z wody lub kurzu po prostu nagromadziła się na liściach. Pamiętaj, że im starszy liść, tym mniej jasny staje się jego kolor. Przeważnie młode liście są soczyste! Kształtujące przycinanie, wystarczająca ilość światła i okresowe ciepłe prysznice mogą uratować sytuację.

  • Jeśli hibiskus zdeformował liście …

Zjawisko to jest często obserwowane po przeszczepie, jeśli doszło do uszkodzenia korzeni! Róża szybko się zregeneruje, jeśli zapewni jej dobre oświetlenie, regularne podlewanie i opatrunek, w tym dolistny. Warto zauważyć, że nieznaczna deformacja liści, a mianowicie pofałdowanie, jest naturalną cechą chińskiego hibiskusa!

Przyczyną może być również gwałtowna zmiana warunków przetrzymywania: chłodzenie, podlewanie lub spryskiwanie zimną wodą, nadmiar nawozu. Delikatne liście zauważalnie reagują na wszelkie zmiany, zwłaszcza jeśli chodzi o reżim temperaturowy. Nawet krótkotrwały spadek temperatury może spowodować deformację młodych liści! Jeśli warunki się ustabilizują, nowe liście powinny rosnąć równomiernie.

  • Jeśli końcówki liści hibiskusa wyschną …

Zwykle taka sytuacja ma miejsce zimą, kiedy mieszkanie jest suche od baterii i nie ma wystarczającej ilości światła. Zima to ciężki czas dla kwiatu! W miarę możliwości należy zapewnić jej sztuczne oświetlenie, często spryskiwać, myć pod prysznicem i bardzo ostrożnie podlewać. W tym okresie nie spiesz się z nawożeniem hibiskusa, lepiej zacząć opatrunek na wiosnę. Jeśli w pomieszczeniu jest chłodno lub doniczka stoi na chłodnym parapecie, korzenie mogą całkowicie przestać wchłaniać wodę. W takim przypadku podlewanie ogranicza się do minimum, aby nie zalać rośliny.

  • Jeśli hibiskus nie zakwitnie…

Ta roślina potrzebuje co najmniej 6 godzin światła słonecznego, aby zakwitnąć! Ustaw go bliżej okna, latem spokojnie wynieś go na balkon lub werandę. Świeże powietrze czyni cuda dla rośliny! Ale nie zapomnij ocienić drzewa przed bezpośrednimi promieniami południowymi.

  • Jeśli hibiskus zrzuca pąki…

Według jednej wersji może nie mieć wystarczającej ilości światła lub jedzenia. Możliwy jest również nadmiar minerałów w glebie! Zastanów się, czy przekarmiłeś swój kwiat? Karmienie powinno odbywać się nie częściej niż raz na 10 dni, ściśle przestrzegając dawkowania. Przyczyną może być również zmiana lokalizacji lub temperatury. Ogólnie rzecz biorąc, gdy zakwitła róża, lepiej nie zmieniać warunków przetrzymywania.

  • Lepki sok na liściach hibiskusa…

Kropelki lepkiej substancji na wewnętrznej stronie liścia są normalne dla chińskiej róży! Może to być spowodowane zmianami temperatury lub przegrzaniem. A jednak nie jest zbyteczne sprawdzanie rośliny pod kątem szkodników (mszyc, owadów łuskowatych).

Więc wiesz, jak dbać o roślinę hibiskusa. Teraz chińska róża stanie się królową Twojej kolekcji.

W artykule wykorzystano zdjęcia autora strony.

Александр

Все будет хорошо...

Rate author