dlaczego skóra na piętach stóp wysycha

Ważny! Peeling fizjologiczny następuje po pierwszych 24 godzinach po urodzeniu dziecka i trwa 3-4 tygodnie.

Ale peeling nie zawsze jest tylko zjawiskiem fizjologicznym. Może mieć następujące przyczyny:

 • nieprzestrzeganie standardów higieny;
 • reakcja na suche powietrze;
 • nietolerancja na mróz i wiatr;
 • alergie pokarmowe lub nietolerancja niektórych składników produktów pielęgnacyjnych;
 • ubrania wykonane z materiałów syntetycznych;
 • niedobór witamin A, E, D;
 • choroby wrodzone.

U dzieci od 1. roku życia, z łuszczeniem się skóry, często występuje inwazja robaków. Powoduje odurzenie organizmu, prowadząc do nieprzyjemnych objawów dermatologicznych. Jeśli dziecko odwiedza basen, lubi chodzić boso lub jego stopy często się pocą, to peeling może wskazywać na obecność grzyba.

Główne obszary peelingu skóry u dzieci

Sucha skóra u dzieci może łuszczyć się w dowolnym miejscu na ciele: ramionach, nogach (w tym stopach), policzkach, skórze głowy, plecach i brzuchu.

Często skóra na dłoniach dziecka, w szczególności na palcach, jest łuszcząca się. Zwykle dzieje się tak w takich przypadkach:

Również skóra na rękach dzieci łuszczy się w przypadku alergii, inwazji robaków, infekcji, różnych dermatoz, chorób grzybiczych lub patologii tkanki łącznej.

Jeśli dziecko ma łuszczącą się skórę na nogach, przyczyny mogą być następujące:

 • Słabej jakości bielizna i buty. Stopy i nogi łuszczą się, jeśli dziecko nosi obcisłe, nienaturalne buciki, syntetyczne rajstopy, skarpetki. Nie pozwalają skórze „oddychać”. Szczególnie cierpi na to obszar między palcami.
 • Niewłaściwa opieka. Suchość i łuszczenie stóp może wystąpić ze względu na wysoką zawartość chloru w bieżącej wodzie, którą myje się stopy dziecka. Aby temu zapobiec, po zabiegach wodnych warto nakładać na stopy nawilżające, odżywcze produkty.
 • Reakcje alergiczne. Często peeling jest wywoływany przez alergię na proszek do prania, który stosuje się do skarpet lub rajstop, a także na produkty do pielęgnacji dzieci i niektóre pokarmy.
 • Hipowitaminoza. Brak witamin A, E i D prowadzi do łuszczenia się stóp u dziecka. Jest to bardziej powszechne u dzieci poniżej 5 roku życia.
 • infekcja grzybiczna. Często łuszczenie jest jedynym objawem, więc rodzice nie mogą nawet założyć, że to grzyb. Wszystko zaczyna się od lokalizacji między palcami, ale bez szybkiego leczenia rozprzestrzenia się dalej.
 • zaburzona mikroflora. W przypadku dysbakteriozy jelita nie trawią dobrze pokarmu i słabo wchłaniają pokarmy. W efekcie zaczyna się złuszczanie skóry na nogach.
 • Robaki. Przy długotrwałym obieraniu stóp można podejrzewać obecność pasożytów. Jeśli w organizmie obecne są robaki, może rozwinąć się dysbakterioza, reakcja alergiczna lub osłabienie obrony organizmu, co łatwo prowadzi do złuszczania.

Często łuszczenie i inne negatywne objawy na skórze wywołują infekcje i poważne problemy dermatologiczne.

Jeśli zimą twarz dziecka, a przede wszystkim skóra policzków, łuszczy się, to najprawdopodobniej jest to spowodowane reakcją na mróz i wiatr. Przy odpowiedniej pielęgnacji problem ten jest szybko rozwiązany. Ale taka lokalizacja peelingu w innych porach roku może wskazywać na obecność poważnej choroby dermatologicznej (atopowe zapalenie skóry, rybia łuska).

Głowa

Możliwe przyczyny pojawienia się peelingu na głowie:

 • suchość skóry spowodowana częstymi zabiegami higienicznymi;
 • alergia na produkty do pielęgnacji;
 • alergia pokarmowa;
 • stresujące sytuacje.

U noworodka naskórek jest intensywnie odnawiany, więc łuszczenie się skóry głowy może być całkiem naturalne. Ale jeśli proces ten jest obserwowany przez długi czas i powoduje silny dyskomfort dla dziecka, nie należy wahać się, aby skontaktować się ze specjalistycznym specjalistą.

Plecy i brzuch

Napięta, sucha, łuszcząca się skóra na ciele (brzuch, plecy, klatka piersiowa) może być również oznaką banalnego braku witamin, suchego powietrza lub reakcji alergicznej na proszki do prania lub odzież syntetyczną. Jednak taka lokalizacja peelingu może również wskazywać na obecność zapalenia skóry i innych chorób.

Diagnoza różnicowa

Peeling to bardzo częsty objaw w wielu chorobach dermatologicznych. Aby postawić dokładną diagnozę, lekarz wyklucza wszystkie zewnętrzne czynniki wpływu i bierze pod uwagę towarzyszące objawy. Podczas diagnozy wyklucza się lub potwierdza następujące choroby:

 • Atopowe zapalenie skóry. W różnych częściach skóry powstaje wiele ognisk zapalnych. Dziecko ciągle swędzi. W fazie ostrej elementy stają się jaskrawoczerwone, pojawiają się łuski, blaszki. W fazie niepełnej remisji wykrywana jest wysypka w kolorze cielistym. Te obszary skóry są bardzo suche i łuszczące się.
 • Rybia łuska (rozlany rogowacenie). Choroba skóry, która charakteryzuje się naruszeniem procesu rogowacenia. Sucha skóra złuszcza się, aw ciężkich przypadkach procesu patologicznego tworzą się na niej łuski. Taka choroba może być wrodzona lub nabyta.
 • Łojotokowe zapalenie skóry. U 50% noworodków na skórze głowy występują czerwonawe lub żółte łuszczące się plamy. Często pojawiają się również specyficzne „mleczne skórki”. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry łupież występuje dość często u starszych dzieci.
 • złuszczająca keratoliza. Przy tej patologii na dłoniach, powierzchniach palców lub na stopach występują symetryczne ogniska peelingu. Przed złuszczeniem na skórze pojawiają się bąbelki wypełnione powietrzem. Ta patologia jest szczególnie nasilona latem u dzieci z nadmierną potliwością rąk.

Lekarz dokładnie poprosi rodziców o zrobienie wywiadu i wykonanie badania fizykalnego. Zaleci również analizę histologiczną próbki skóry.

Dodatkowe testy mogą obejmować:

 • badanie krwi, w celu wykluczenia patologii zakaźnej;
 • analiza kału w celu wykluczenia obecności pasożytów;
 • badanie przez kilku powiązanych specjalistów.

Aby ustalić prawdziwą przyczynę złuszczania, dziecko można skierować do: alergologa, gastroenterologa, endokrynologa, neurologa.

Jak wyeliminować łuszczenie się skóry

W zależności od diagnozy lekarz sporządzi indywidualny plan leczenia. Biorąc pod uwagę zidentyfikowaną chorobę i nasilenie procesu patologicznego, dziecku przepisuje się:

leki zewnętrzne;

leki ogólnoustrojowe;

procedury fizjoterapeutyczne;

Александр

Все будет хорошо...

Rate author