dlaczego suche końcówki kalatei?


Calathea Bahema Calathea Makoya może osiągnąć wysokość 50 cm, a szerokie owalne liście mają nie więcej niż 20 cm długości. Liście są białawe z jasnozielonymi żyłkami i ciemnozielonymi paskami.


Malowana Calathea Makoya Calathea ma gęstą rozetę wydłużonych liści, które są otoczone ciemnozieloną obwódką wzdłuż konturu. Środek liści jest pomalowany na jasnozielony, prawie biały kolor. Jasnozielone żyły znajdują się na całej długości liścia.


Calathea malowana Calathea Veicha to jeden z najpiękniejszych gatunków tego rodzaju. Duża roślina tworzy liście o zielonych odcieniach z pięknym i niezwykłym wzorem biało-zielonego koloru. Spód liści ma czerwonawy połysk.


Calathea Veycha Calathea szafran różni się od swoich krewnych pięknym kwitnieniem. W pełnym świetle odmiana ta wytwarza w środku zimy pomarańczowe lub jasnożółte kwiaty. Liście są pomalowane na ciemnozielono, a dolna część ma ciemny, prawie oliwkowy odcień.


Kalatea szafran

Trudności w opiece nad kalateą w domu

Piękno liści krzewu jest fascynujące, ale nie należy kupować rośliny, jeśli nie można poświęcić jej dużo uwagi i stworzyć optymalnych warunków. Kapryśna kalatea wymaga idealnych warunków przetrzymywania, dlatego warto zapoznać się z jej preferencjami.

Gleba do sadzenia

Dalszy rozwój i kondycja kwiatu zależy od prawidłowego doboru mieszanki gleby. Doniczka powinna być wypełniona pożywną, luźną i kwaśną ziemią. Gleby alkaliczne mają szkodliwy wpływ na kwiat, dlatego najlepiej jest kupić gotowe podłoże dla maranta. Możesz samodzielnie zrobić mieszankę gleby z następujących składników:

 • humus – 1 część;
 • mielone liście – 1 część;
 • torf – 1 część;
 • piasek rzeczny (kalcynowany) – 0,5 części.

Oświetlenie

W warunkach naturalnych kwiat żyje pod koronami drzew, które chronią go przed palącymi promieniami. Roślina trzymana w pomieszczeniu powinna być zacieniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Mały półcień lub pomieszczenie z rozproszonym światłem to idealne warunki do uprawy.

Jednak brak światła powoduje zmianę koloru liści, bledną i tracą efekt dekoracyjny. Zbyt dużo słońca często powoduje żółknięcie liści. Doniczka powinna być umieszczona od strony zachodniej, wschodniej lub południowo-wschodniej. Dla dobrego wzrostu roślina ma 14 godzin światła dziennego, często przy użyciu fitolamp.

Temperatura i wilgotność

Temperatura pomieszczenia, w którym żyje roślina, powinna być taka sama, bez nagłych zmian.

Jeśli zimą doniczka znajduje się na parapecie, wskazane jest umieszczenie pod nią gęstego kawałka materiału, który ochroni system korzeniowy przed wychłodzeniem.

Kwiat preferuje wysoką wilgotność, około 70%. W domu bardzo trudno jest utrzymać taki mikroklimat, dlatego roślina często uprawiana jest w terrarium lub florarium. Jeśli doniczka znajduje się na parapecie, to regularnie spryskują przestrzeń wokół kwiatu i tylko lekko spryskują część liściastą.

Kwiaciarze powinni częściej wycierać liście wilgotną szmatką, ponieważ krople wody mogą powodować pojawienie się ciemnych plam. W przypadku gatunków o aksamitnych liściach należy stworzyć kolejne źródło wilgoci – weź małą paletę, wlej do niej ekspandowaną glinę lub kamyki i napełnij ją wodą. Doniczka jest umieszczona na kamieniach tak, aby jej dno nie stykało się z wodą.

Podlewanie

Podlewaj kalateę, aby podłoże było stale mokre. Nawet niewielka susza przyczynia się do śmierci rośliny.


Nadmierne podlewanie jest również przeciwwskazane. Ponadto nadmiar wody, która jest szklanką na patelni, musi zostać spuszczony, w przeciwnym razie korzenie mogą zgnić.

Do nawadniania biorą tylko ciepłą wodę, która zawiera niewielką ilość wapna i soli. Najlepiej używać wody roztopionej lub deszczowej. Podlewając kwiat wodą z kranu, należy go najpierw bronić przez co najmniej trzy dni. Zaleca się zanurzenie na noc odrobiny torfu owiniętego gazą do osiadłego płynu. Przyczynia się to do zakwaszenia wody.

górny opatrunek

W okresie aktywnego rozwoju należy stosować opatrunki płynne przeznaczone dla odmian ozdobnych i liściastych. Częstotliwość opatrunku pogłównego nie powinna przekraczać dwóch razy w miesiącu, ponieważ kapryśna kalatea jest bardzo wrażliwa na nadmiar składników odżywczych.

Przenosić

Młode rośliny są przesadzane corocznie po zakończeniu zimy, a dorośli są niepokojeni nie częściej niż raz na trzy lata. Na początek wybierają odpowiednią doniczkę, która powinna być szeroka, ale nie głęboka. Odczyn gleby przeznaczonej do sadzenia powinien być lekko kwaśny.

Po wyjęciu kwiatu ze starej doniczki do nowego pojemnika wlewa się grubą warstwę wysokiej jakości drenażu, a następnie warstwę świeżej, zwilżonej gleby. Następnie, poprzez przeładunek, roślina zostaje przeniesiona do nowej doniczki. Należy to robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić wrażliwych korzeni. Powstałe puste przestrzenie pokrywa się nowym podłożem i lekko zagęszcza.


Przeszczep kalatei

Metody rozmnażania kwiatów

Kalatea jest trudna do rozmnażania, ale jeśli chcesz i odpowiednio dbasz o materiał do sadzenia, możesz zdobyć nową roślinę. Istnieją trzy metody rozmnażania: dzielenie krzewu, sadzonki i używanie nasion.

sadzonki

Pożądane jest rozmnażanie kwiatu za pomocą sadzonek na wiosnę. Z dorosłej rośliny wycina się łodygę, której długość powinna wynosić 15 cm, materiał do sadzenia powinien mieć kilka liści i punktów wzrostu. Możesz również wyciąć liść, który podobnie jak cięcie jest posadzony w osobnym pojemniku z mokrym podłożem i przykryty przezroczystą folią lub plastikową butelką.

Podział buszu

Jest to najczęstsza metoda rozmnażania, która jest przeprowadzana podczas przeszczepu. Roślinę wyjmuje się z doniczki, a kłącze przecina ostrym sterylnym nożem, aby uzyskać kilka pełnoprawnych okazów z liśćmi i korzeniami.


Powstałe krzewy sadzi się w osobnych doniczkach z zwilżonym podłożem.

Optymalna temperatura to + 22-24˚С. Podlewanie i opryskiwanie należy wykonywać regularnie i utrzymywać doniczkę w półcieniu. Nawozić raz na trzy tygodnie.

posiew

Metoda rozmnażania nasion jest najtrudniejsza, ponieważ materiał do sadzenia ma krótki okres trwałości i słabe kiełkowanie. Zasiej nasiona w mieszance piasku i gleby liściastej. Są lekko zakopane w ziemi i pokryte folią.


Nasiona kalatei

Pojemnik przenosi się do ciepłego pomieszczenia o temperaturze co najmniej + 22˚С. Kiełków można spodziewać się miesiąc po posadzeniu.

Dlaczego liście kalatei wysychają?

Suszenie liści najczęściej sygnalizuje niewłaściwą pielęgnację. Następujące czynniki mogą powodować wysychanie liści:

 • zmień lokalizację doniczki;
 • nieprawidłowy reżim nawadniania;
 • zbyt duża pojemność dla systemu odry;
 • ekspozycja na palące światło słoneczne;
 • hipotermia z powodu przeciągu;
 • niska wilgotność otoczenia.


Możesz również określić przyczynę na podstawie wyglądu liści.

Choroby i ich leczenie

Początkującym bardzo trudno jest uprawiać kalateę, która ostro reaguje na niewłaściwe warunki. Nadmierne podlewanie może spowodować rozwój zgnilizny korzeni. W takim przypadku konieczne jest przesadzenie kwiatu, odcięcie uszkodzonych obszarów korzeni, potraktowanie fungicydem i przyzwyczajenie się do optymalnego podlewania.


Plamy na liściach

Pojawienie się brązowych plam wskazuje na oparzenia słoneczne, dlatego należy zmienić położenie doniczki lub ją zacienić. Żółknięcie górnych liści oznacza nadmiar nawozów w glebie, niską temperaturę pokojową lub niewłaściwe podlewanie.

Szkodniki i metody kontroli

Kleszcze, wciornastki i łuski uwielbiają niską wilgotność, dlatego atakują rośliny żyjące w takich warunkach. Dotknięty kwiat zaczyna żółknąć i upuszczać liście. Owady najczęściej znajdują się na wewnętrznej stronie liścia. Gdy na nadziemnej części blaszek liściowych pojawią się cienkie białe pajęczyny, lepka blaszka lub białawe kropki, należy natychmiast podjąć środki:

 • Przędziorek jest niszczony w kilku etapach przez traktowanie środkiem owadobójczym.
 • Możesz pozbyć się łusek i wciornastków za pomocą roztworu mydła, którym traktuje się roślinę.
 • Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author