Ile czasu zajmuje wyschnięcie samochodu po malowaniu?

Po malowaniu samochód powinien chwilę wyschnąć.

Specyfika powlekania i suszenia różnych rodzajów lakierów samochodowych

Skład, którym pokryto karoserię, był mieszanką opartą na celulozie. Został przerwany z powodu braku połysku, palności i utraty zdolności przenoszenia kolorów.

Inną opcją była powłoka gliptalna. Stosuje się go bez specjalnej komory w dobrze wentylowanym warsztacie, gdzie nie ma kurzu. Taka kompozycja wysycha przez długi czas. Schnięcie lakieru przyspiesza aktywator, który poprawia odporność powłoki na różnego rodzaju uszkodzenia. Ponadto do kompozycji barwiącej dodaje się lekki rozcieńczalnik.

Barwienie na gorąco pozwala skrócić czas całkowitego schnięcia. W tym celu lakier jest podgrzewany do + 70 ° C i nakładany na już nagrzaną powierzchnię. W takim przypadku rozcieńczalnik nie jest dodawany.

Trzecim rodzajem lakieru jest poliuretan. Stosuje się go ze specjalnym utwardzaczem, który przyspiesza wiązanie powłoki. Substancję należy rozpuścić w lakierze 10-12 minut przed malowaniem.

Kompozycję natryskuje się w 3 warstwach:

 • kontakt;
 • podstawowy;
 • wykończeniowy.

Przed nałożeniem drugiej i trzeciej warstwy farby odczekaj 15 minut, aż maszyna wyschnie. Trzecia wyschnie około godziny.

Popularnym rodzajem powłok malarskich i lakierniczych (LKP) jest akryl, który może być:

 • termoutwardzanie (kompozycja stosowana w fabrykach, ponieważ wysycha w wysokiej temperaturze);
 • termoplastyczny (substancja wysycha, gdy rozpuszczalniki całkowicie wyparują).

LKP nie traci właściwości przy odpowiednim przechowywaniu. Warunki, w jakich produkt musi być przechowywany, oraz data ważności są wskazane na opakowaniu. Pod wpływem silnego mrozu lub upału ciecz może stać się mętna, rozwarstwiona i po malowaniu odpadać. Otwarty lakier samochodowy jest przechowywany przez 3-6 godzin w temperaturze +20°C.

Często zadawane pytania właścicieli samochodów


Niektóre części ciała są usuwane do malowania

Właściciele samochodów mają wiele pytań związanych z pielęgnacją samochodu po malowaniu. Odpowiedzmy na najczęstsze.

Ile czasu zajmuje wyschnięcie samochodu po malowaniu?

Czas wymagany do krystalizacji różni się w zależności od farby. Tylko farba akrylowa na samochodach szybko schnie, dla pozostałych produktów czas schnięcia to 14-28 dni. Lakier wysycha na maszynie przez tyle samo czasu, co farba. Aby poznać czas schnięcia konkretnego produktu, zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu.

Kiedy mogę umyć samochód po malowaniu?

Samochód można delikatnie umyć po ostatecznym wyschnięciu lakieru. Producent wskazuje na opakowaniu czas potrzebny do krystalizacji każdej kompozycji. Pierwsze 2-3 mycia wykonywane są w szczególny sposób.

Jak prawidłowo umyć samochód po umyciu?


Po malowaniu dokładnie umyj samochód

Pierwsze mycie po malowaniu powinno być delikatne dla lakieru. Poniżej znajdują się główne zasady jego realizacji:

 • Do pierwszego prania lepiej nie używać detergentów. Jeśli karoseria jest bardzo zabrudzona, możesz użyć specjalnych detergentów do samochodów. Nie myj samochodu po malowaniu środkami gospodarstwa domowego (proszek do prania, woda z mydłem itp.), ponieważ reagują one z mokrą farbą i powodują jej blaknięcie.
 • Do pierwszego prania można używać tylko miękkich gąbek. Pędzle, nawet te z miękkim włosiem, pozostawią ślady na powierzchni. Nie używaj gąbek, którymi samochód był myty przed malowaniem. Cząsteczki brudu zawarte w ich porach rysują świeżą farbę.
 • Nie myj samochodu po malowaniu myjkami ciśnieniowymi. Użyj węża, który dostarcza zimną lub letnią wodę pod niskim ciśnieniem. W przypadku braku węża przyda się konewka ogrodowa, należy jednak pamiętać, że dokładne spłukanie powierzchni będzie wymagało dużej ilości wody.
 • Nie suszyć samochodu w naturalny sposób po malowaniu. Sole wapnia i magnezu zawarte w wodzie kranowej po wyschnięciu tworzą białawe plamy i smugi, które wgryzają się w lakier samochodowy. Lepiej zmoczyć (nie wycierać!) ciało po umyciu miękkimi chusteczkami.
 • Jak umyć samochód po malowaniu?

  Pierwszy raz po malowaniu samochód myje się w następujący sposób. Powierzchnię ciała zwilżamy wodą z węża lub konewki. Nanieś detergent na wilgotną gąbkę, delikatnie przetrzyj samochód, a następnie dokładnie spłucz. Lepiej przetworzyć jedną stronę samochodu, a po spłukaniu – drugą. W takim przypadku kompozycja detergentu nie wysycha i jest łatwiejsza do zmycia.

  Nie pocieraj mocno powierzchni. Zaschnięty brud lepiej namoczyć, spłukać pod bieżącą wodą, a dopiero potem potraktować gąbką.

  Gdzie i kiedy najlepiej umyć samochód?


  Mycie auta w automatycznej myjni będzie szybsze niż ręczne

  Mycie najlepiej wykonywać w pomieszczeniu lub w zacienionym miejscu, przestrzegając następujących zasad:

 • Nie można myć auta, które stało na słońcu, lepiej poczekać, aż ciało ostygnie. W przypadku kontaktu zimnej wody z gorącą powłoką farba blaknie.
 • Nie myj samochodu w bezpośrednim świetle słonecznym. Kropelki wody to małe soczewki, które załamują światło słoneczne i powodują pojawienie się białawych plam na powierzchni.
 • Mycie samochodu przy silnym wietrze nie jest możliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, wiatr unosi kurz, który uszkadza nowy lakier, pojawia się na nim tzw. „pajęcza linia”. Drugim powodem unikania wiatru jest to, że przepływ powietrza powoduje szybkie wysychanie roztworu czyszczącego i powstawanie białawych plam, które są trudne do zmycia.
 • Na lakier negatywnie wpływają niskie temperatury, dlatego właściciele starają się odłożyć malowanie na ciepły okres. Jeśli malowanie było konieczne, powstrzymaj się od mycia tak długo, jak to możliwe.
 • Kiedy mogę wypolerować samochód po malowaniu?

  Polerowanie części samochodowych eliminuje wady powstałe podczas malowania i zabezpiecza nowy lakier. Polerowanie maszyny odbywa się dopiero po końcowej krystalizacji lakieru lub farby. Wynika to nie tylko z ryzyka uszkodzenia świeżej farby, ale również z faktu, że większość defektów pojawia się po wyschnięciu.


  Pierwsze polerowanie po malowaniu należy przeprowadzić szczególnie ostrożnie.

  Polerowanie samochodów może być ochronne i ścierne. Metodą ochronną wciera się w powierzchnię karoserii specjalną kompozycję – pastę do samochodów. Jeżeli po malowaniu na powierzchni karoserii pojawią się defekty, konieczne jest polerowanie ścierne. Dzięki tej metodzie nierówności są polerowane maszynami polerskimi z użyciem past ściernych. Po malowaniu rozpoczyna się polerowanie przy minimalnej prędkości maszyny.

  Funkcje suszenia w zależności od wyposażenia

  Sprzęt do malowania pojazdów.

  Lakier nawierzchniowy utwardza ​​się w ciągu 6 godzin bez użycia dodatkowego sprzętu. Farba całkowicie wysycha w ciągu jednego dnia. Dokładny czas schnięcia podany jest na opakowaniu.

  Przyczepność zależy również od metody suszenia, do której stosowane są specjalne urządzenia. Przyspieszają wysychanie lakieru.

  metoda konwekcyjna

  Metoda pozwala szybko wyschnąć farbę. Proces jest przyspieszany przez dużą ilość ciepła trafiającego do maszyny. Komora konwekcyjna działa podobnie do kominka z wentylatorem, ale powietrze jest równomiernie rozprowadzane po powierzchni i nie dociera dalej.

  Emalia szybko schnie, ale nie wpływa na przyczepność lakieru do powierzchni karoserii.

  metoda podczerwieni

  W większości przypadków suszenie odbywa się w podczerwieni, w której zakrywa się przestrzeń 20-30 cm Urządzenie jest podłączone do sieci, ale są urządzenia z baterią. Odległość od malowanej powierzchni do lampy nie powinna przekraczać 50 cm Urządzenie posiada kasetę zmieniającą położenie urządzenia.

  Jeśli samochód jest w małym garażu, weź kompaktowe urządzenie. W takim przypadku wysuszony obszar pomalowanej powierzchni będzie niewielki. Niektóre modele mają zegar. Z jego pomocą poznają czas schnięcia farby i powierzchni po malowaniu.

  Suszenie w komorze termicznej

  Suszenie odbywa się w komorze termicznej za pomocą promieniowania podczerwonego. Pochodzi z paneli ogrzewanych gazem, żarówkami i innymi elementami. Temperatura źródła wpływa na długość fali podczerwieni i jej długość.

  Podobny efekt ma palnik gazowy bez płomienia z ceramicznymi dyszami, które nagrzewają się i emitują promieniowanie podczerwone. Ta fala uderza w kompozycję barwiącą i następuje silne ogrzewanie metalu.

  Wybór detergentu

  Jeżeli w pierwszych tygodniach po malowaniu zajdzie konieczność oczyszczenia powierzchni karoserii, wykonuje się to bez użycia detergentów. W przypadku silnych zabrudzeń, których nie da się usunąć wodą i gąbką, należy dobrać odpowiednie detergenty do samochodów.

  Delikatne myjnie samochodowe zawierają silikon lub wosk. Substancje te tworzą na powierzchni karoserii cienką warstwę, która chroni samochód przed wilgocią, słońcem, uszkodzeniami mechanicznymi i innymi negatywnymi czynnikami. Brud słabiej przywiera do samochodu poddanego działaniu tych związków, dzięki czemu procedurę mycia można przeprowadzać rzadziej. Kolejną zaletą produktów, w skład których wchodzą wosk lub silikon, jest połysk ciała po ich nałożeniu.

  Uwaga! Niektóre myjnie samochodowe mogą poważnie uszkodzić nieutwardzony lakier. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed zakupem dokładnie przeczytaj instrukcje na opakowaniu lub skonsultuj się ze sprzedawcą.

  Jak używać katalizatorów

  Karoseria może być suszona katalizatorami. Do przetwarzania wybierz rozwiązanie odpowiednie do farby.

  Informacja o ich zgodności znajduje się na banku. Jeśli nie ma informacji, możesz skonsultować się ze sprzedawcą.

  Katalizator obniża temperaturę do +75°C. Roztwór przygotowuje się w szklanym pojemniku i nakłada przed barwieniem. Po rozprowadzeniu po powierzchni substancja szybko twardnieje, niezawodnie pokrywając elementy samochodu. Kompozycja sprawia, że ​​kolor auta jest lśniący i lekko błyszczący.

  Umyć po polerowaniu

  Polerowanie samochodu wiąże się z nałożeniem na powierzchnię karoserii kompozycji, która nadaje połysk. Dlatego pielęgnacja po polerowaniu powinna być taka sama jak po malowaniu. Główną różnicą jest to, że ostateczny czas utwardzania kompozycji polerskiej na lakierze wynosi 2-4 dni, po czym nie boi się uszkodzeń mechanicznych.

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author