jak długo fuga wysycha na podłodze

Nieprzestrzeganie wymagań technologicznych prowadzi do niskiej jakości pracy, czego wynikiem będzie skrócenie żywotności płytki.

Rodzaje fug do płytek

Aby uzyskać wykończoną, estetyczną powłokę, należy dokładnie zakryć szwy między płytkami. Aby to zrobić, użyj specjalnej fugi, która wyklucza wnikanie wilgoci i kurzu pod powłoki licowe, zapobiega rozwojowi grzyba i wzmacnia mur.

Obecnie najpopularniejsze są następujące rodzaje mieszanek fugowych:

Rada! „Do zmiany koloru kleju do płytek stosuje się fugi. Zawierają pigment, który pozwala poprawić zewnętrzne walory okładziny: wyeksponować płytkę lub skupić się na integralności powłoki.


Czas schnięcia fugi

Na proces układania fug ma wpływ przestrzeganie procesów technologicznych, skład materiału, poziom wilgotności w naprawianym pomieszczeniu.

Czas schnięcia bezpośrednio zależy od grubości nałożonej warstwy. Przy złej jakości rozprowadzaniu kleju pod płytką powstają nierówności w szwach, które niweluje się wypełniając spoiny między płytkami zwiększoną ilością zaprawy. Prowadzi to do zwiększenia procesu suszenia mieszanki fugowej.

Jeśli użyto materiału na bazie cementu, spoiny wyschną dwa razy dłużej niż zwykle.

Aby spoiny z naniesioną mieszanką szybko się zawiązały, ważne jest prawidłowe przeprowadzenie montażu i zmiana warunków środowiskowych.

Istnieje kilka powodów, dla których całkowity czas schnięcia fugi może się wydłużyć:

 • Skład materiału – różne rodzaje fug wysychają przy różnych prędkościach. Wynika to z odmiennego składu i właściwości składników;
 • Nieprawidłowe mieszanie – użycie materiału o niskiej jakości, dostosowanie proporcji, brak lub nadmiar wody, obecność grudek prowadzi do utraty właściwości adhezyjnych fugi. W efekcie spoiny będą wysychać przez długi czas lub nawet pozostawać wilgotne;
 • Podwyższony poziom wilgotności w pomieszczeniach sanitarnych – na spoiny między płytkami zasmarowanymi fugą oraz na czas schnięcia mają wpływ zmiany temperatury, gorąca para. W takich warunkach proces schnięcia przyspiesza i zaleca się rozpoczęcie użytkowania nawierzchni 7-10 dni po zakończeniu prac wykończeniowych.

Aby warstwa materiału w spoinach płytek nie uległa pogrubieniu, do bezbłędnej aplikacji materiałów zaleca się stosowanie profesjonalnych narzędzi:

 • Szpatułka gumowa – idealna do nakładania mastyksu i zaprawy na powierzchnie;
 • Tarka – stosowana przy dekorowaniu fug na płytkach mozaikowych;
 • Pistolet strzykawkowy – służy do głębokiego wypełniania szwów. Narzędzie umożliwia nakładanie zgrabnych połączeń doczołowych za pomocą mieszanek silikonowych.

Ważny! „Jeśli płytka ma być układana na dłuższy czas, wskazane jest zamknięcie spoiny, a zaprawa fugowa w tym przypadku będzie nieodzownym krokiem w pracy.”


Aplikacja do fug

Przed użyciem mieszanki fugowej należy ją zaparzyć przez godzinę.

 • Spoiny muszą być czyste i suche przed nałożeniem mieszanki.
 • Nieprzestrzeganie tego warunku przez mistrzów może prowadzić do tego, że fuga nie zaciera się.
 • Nadmiar silikonu jest usuwany w ciągu 10 minut po wypełnieniu szwu.

W przypadku zastosowania fugi na bazie cementu zabieg można przeprowadzić w ciągu 30 minut. Do pracy użyj gąbki z gumy piankowej.

Proces suszenia

Po wypełnieniu spoin fugą należy je wysuszyć.

 • Zajmie to od 5 do 7 dni.
 • Szpachlówka zastyga pierwszego dnia. Drugiego dnia szwy można zwilżyć wodą, aby zapobiec pękaniu.
 • Trzeciego dnia kit wysycha całkowicie, a 5-7 dnia można załadować powierzchnię, czyli wywiercić otwory i umyć ściany środkami czyszczącymi i dużą ilością wody.
 • Wysokiej jakości praca zgodna ze wszystkimi operacjami technologicznymi ochroni szwy między płytkami przed wilgocią i zniszczeniem.

  Kiedy rozpocząć czyszczenie?

  W końcowej fazie wykańczania należy przeprowadzić czyszczenie, zmyć resztki nadmiaru materiału. Zaleca się to zrobić dopiero po całkowitym wyschnięciu zaprawy.

  Czyszczenie na mokro odbywa się trzeciego dnia, a ogólnie – za tydzień. Po pozostałej zamrożonej masie na wieczku słoika widać, czy stawy są mokre, czy nie. Jeśli rozjaśnił kilka odcieni, możesz przystąpić do czyszczenia.

  Suszenie fugi odbywa się w kilku etapach. Z zewnętrznych znaków trudno stwierdzić, czy kompozycja dobrze się utwardziła. Najbardziej właściwą rzeczą jest skupienie się na średnim czasie dla każdego rodzaju zaprawy.

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author