jak długo klej schnie na drewnie

Czynniki wpływające na czas schnięcia

 • Temperatura. W ciepłym pomieszczeniu klej szybciej twardnieje. Zimne powietrze wydłuża czas schnięcia. Pogarsza się jakość kleju, niezawodność zaczepu.
 • Powierzchnia klejonych powierzchni. Im jest większy, tym dłużej wysycha.
 • uderzenie mechaniczne. Jeśli sprasujesz podstawy razem (np. 2 warstwy papieru), to czas utwardzania przyspieszy.
 • Czystość podkładu. Bez czyszczenia powierzchni, jeśli jest na niej tłuszcz, brud, kurz, PVA schnie dłużej. Podczas klejenia ważnych części należy je umyć, odtłuścić.
 • Grubość warstwy. Cienka warstwa mieszanki wyschnie szybciej. Niektóre podłoża, takie jak drewno porowate, wymagają nałożenia dużej ilości kleju, ponieważ będzie on w nich wsiąkał.
 • Tekstura. Gładka, gładka powierzchnia schnie przez długi czas. Porowata podstawa odpowiednio wchłania, dobrze wchłania wilgoć, skraca się czas schnięcia.
 • PVA to 95% polioctan winylu. Pozostałe 5% to dodatki poprawiające różne właściwości mieszanki. W zależności od rodzaju kleju mogą również wydłużyć lub skrócić czas schnięcia.
 • Jakość. Oryginalny PVA bez zmian w pierwotnym składzie schnie szybciej niż materiał niskiej jakości. Musisz kupić kompozycję w wyspecjalizowanych sklepach budowlanych.
 • Rodzaj mieszanki. Kompozycje „Super” i „Moment” schną w kilka sekund. Wśród niedociągnięć wyróżnia się niemożność skorygowania położenia sklejonych podstaw.

Jak długo klej PVA schnie na drewnie, papierze, kartonie i tkaninie?

To pytanie może pojawić się w dowolnym momencie przy innym rodzaju prac wykończeniowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ klej PVA schnie na drzewie i, powiedzmy, na ścianie szpachlowej przez różny czas. Ale nie ma sposobu, aby udzielić dokładnej odpowiedzi bez znajomości niektórych cech kleju.

Rodzaje kleju

Tak zwane „gospodarstwo domowe”. Przeznaczony jest do pracy z materiałami papierniczymi, takimi jak wszelkiego rodzaju papier i tektura. Jest zwykle używany do tapetowania.

Klej biurowy. Ten typ może również kleić papier, ale także różne drobne przedmioty.

Uniwersalny. Oprócz drobnych przedmiotów i papieru z możliwości poprzedniego, dodano możliwość trzymania porcelany, drewna i tkaniny.

Super PVA-M. Łączy możliwości wszystkich powyższych i dodaje pracę z metalem, skórą, plastikiem i płytkami.

Czynniki wpływające na szybkość suszenia

Na początek bardzo powszechna rada – spójrz na instrukcję na opakowaniu. Często czas nie przekracza jednego dnia, ale ten parametr będzie prawidłowy, jeśli w pomieszczeniu panuje „Atmosfera”, która spełnia wymagania dotyczące suszenia.

Mówiąc najprościej, prędkość zależy od:

 • Temperatury. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym szybciej klej wysycha. A jeśli słupek rtęci termometru nie przekracza zera, czas wzrośnie 3-4 razy.
 • Powierzchnia klejenia. Więcej czasu spędzonego na większej powierzchni
 • Obciążenie. Jeżeli sklejane przedmioty są do siebie dociskane, skróci to czas wiązania i zwiększy wytrzymałość połączenia.
 • Chem. kompozycja. 95% wszystkich PVA-K jest identycznych i różni się tylko w pozostałych pięciu. Cały czas schnięcia zależy w większości od substancji zawartych w tej małej części.
 • Zanieczyszczenie powierzchni. Jeśli powierzchnie, na które zostanie nałożony enzym klejący, nie zostaną wcześniej oczyszczone z kurzu lub tłuszczu, to szybkość schnięcia i niezawodność połączenia ulegnie znacznemu zmniejszeniu.
 • Czas schnięcia

  Podczas klejenia małych części nie trzeba długo czekać. Jeśli mówimy o dużych wymiarach, to ten temat należy przeanalizować bardziej szczegółowo.

  Dla drewna

  Całkowite wyschnięcie następuje w ciągu jednego dnia. W ciągu 24 godzin otrzymasz ostateczny wynik pracy PVA. Czas ten ustalany jest z uwzględnieniem najkorzystniejszych czynników, które zostały podane powyżej. Ponadto klej do drewna jest wodoodporny, ale zacznie działać około tygodnia po pierwszej aplikacji.

  Na papier

  Najpopularniejszy materiał, z którym zwykle pracuje PVA-K. Klej PVA schnie szybciej na papierze niż na innych powierzchniach. Czas zależy od zaaplikowanej ilości i warunków. Mniej kleju oznacza krótszy czas schnięcia

  Do tkaniny

  PVA schnie na tkaninie stosunkowo długo. Części, które mają być sklejone, musimy dociskać przez jakiś czas (10 sekund). Zwykle trwa od 6 godzin.

  Niektóre ogólne właściwości PVA, które mogą Cię zainteresować

  Jeśli upłynął termin ważności kleju PVA – nie ma to znaczenia. Wstrząśnij kilka razy słoikiem, aby dwie warstwy – woda i biała śmietana – połączyły się w jedną. Możesz go użyć, ale spowoduje to utratę jakości.

  Ile czasu zajmuje wyschnięcie na papierze?

  PVA jest często używany do klejenia papieru, kartonu.

  Kompozycja wysycha na papierowych powierzchniach przez około 10-15 minut, czasem pół godziny.

  Przy nałożeniu dużej ilości kleju na papier jest on mocno zaimpregnowany i pofalowany. Zwłaszcza jeśli klej jest zbyt płynny. Czas schnięcia wydłuża się, może trwać od 30 minut lub dłużej.

  Jeśli klej jest gęsty, papier się nie wypacza. Możesz liczyć na minimalny czas schnięcia.

  Podczas klejenia kartonu sytuacja jest taka sama. Tektura falista (falista) silniej wchłania masę klejącą i dłużej twardnieje. Gruby, gładki arkusz tektury wchłania tylko część mieszanki, szybko schnie.

  Jak długo klej PVA schnie, wskazówki ogólne

  Po zakończeniu pracy może pojawić się pytanie – jak długo schnie klej PVA o różnych modyfikacjach? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale spróbujemy to rozgryźć.

  Dlaczego istnieje wiele modyfikacji? Ponieważ istnieje kilka rodzajów produktów.

 • Domowy. Z reguły jest to tapeta. Przeznaczony jest głównie do pracy z tapetami i papierem.
 • Artykuły papiernicze PVA-K. Do klejenia papieru i drobnych przedmiotów.
 • Uniwersalny PVA-MB. Może kleić karton, papier, a także porcelanę, drewno, tkaniny.
 • Super PVA-M. Oprócz powyższego działa również ze skórą, metalem, płytkami i plastikiem.
 • Jak długo schnie klej PVA w najbardziej ogólnej wersji?

  Odpowiedź jest standardowa – musisz zajrzeć do instrukcji na etykiecie. A jeśli nie ma, musisz wiedzieć, co następuje.

  Zwykle klej PVA wysycha
  w ciągu jednego dnia . 24 godziny gwarantują prawie całkowite wyschnięcie.
  Jednak nie wszystko jest takie proste. Jest kilka niuansów. Czas schnięcia może zależeć od następujących czynników.

  • Od temperatury. Zwiększa się w niskich temperaturach.
  • Z obszaru części klejonych. Im jest większy, tym dłuższy czas utwardzania produktu.
  • Od przyłożonego obciążenia na miejsce klejenia. Tak więc części pod ciśnieniem lub w imadle wysychają szybciej.
  • ze składu chemicznego. Zwykle 95% kleju PVA to sam polioctan winylu. Pozostałe 5% to plastyfikatory, które również wpływają na właściwości produktu.
  • Ważna jest czystość powierzchni roboczych. Najpierw należy z nich usunąć kurz i brud.

  Dodatkowo odpowiedź na pytanie – jak długo klej PVA schnie – można obracać pod innym kątem.

   Александр

   Все будет хорошо...

   Rate author