jak długo podkład schnie na ścianach przed malowaniem

Aby uzyskać pożądany efekt podczas prac budowlanych i bezpośredniej naprawy, należy zwrócić szczególną uwagę na niektóre punkty. Na przykład zdecydowanie powinieneś użyć podkładu, dzięki któremu możesz znacznie poprawić właściwości obrabianej powierzchni i wydłużyć żywotność gotowej naprawy. Każdy rodzaj podkładu ma swoją własną charakterystykę, w tym okres całkowitego wyschnięcia. Na szybkość schnięcia wpłyną również inne czynniki, które omówimy bardziej szczegółowo później.

Kiedy trzeba zagruntować?

 • Przed nałożeniem tynku na gołe ściany;
 • Na tynk cementowy po całkowitym wyschnięciu (28 dni);
 • Na tynku gipsowym (czas schnięcia od 7 do 20 dni);
 • Na szpachlówkę (przed malowaniem lub tapetowaniem).
 • Podkład do malowania nakłada się po ostatecznym szlifowaniu ścian

Czas schnięcia podkładu

Z reguły producenci na opakowaniach swoich produktów wskazują standardowe warunki, w których podkład wysycha w określonym czasie. Nie uwzględnia to zewnętrznych czynników, które mogą przyspieszyć lub odwrotnie, spowolnić proces.

Czynniki wpływające na szybkość suszenia

 • Grubość warstwy podkładu, która została nałożona na powierzchnię.
 • Jaki rozpuszczalnik jest obecny w mieszaninie. Średnio podkład akrylowy może wyschnąć w ciągu 3-4 godzin. W przypadku materiału oleistego lub kontaktowego, całkowite wyschnięcie może zająć dzień.
 • Szybkość suszenia będzie zależeć od stanu przetwarzanego materiału i jego struktury. Należy zauważyć, że powierzchnie, które dopiero niedawno zostały pokryte warstwą tynku, wydłużają czas schnięcia podkładu.
 • Podkład schnie szybciej w odpowiednio wysokiej temperaturze iw obecności suchego powietrza.

Jednocześnie istnieje wiele czynników, które mogą zarówno negatywnie, jak i pozytywnie wpłynąć na czas schnięcia warstwy gleby. Porozmawiamy o tym bardziej szczegółowo poniżej.

grunt głęboko penetrujący

Podkład głęboko penetrujący wykonany jest na bazie związków typu akrylowego.

Może być stosowany do obróbki powierzchni, które są na tyle słabe, aby były bardziej trwałe, a także do zmniejszenia szybkości wchłaniania wilgoci. Całkowite wyschnięcie akrylowego podkładu głęboko penetrującego może potrwać do 12 godzin . W przypadku kontaktu z betonem czas schnięcia wynosi 1-6 godzin , w zależności od ilości nałożonych warstw materiału.

Podkłady antyseptyczne

Dzięki produktom tego typu możliwe jest zabezpieczenie obrabianej powierzchni przed pojawieniem się w przyszłości pleśni i grzybów. Szczególnie istotne będzie zastosowanie takiego materiału w pomieszczeniach o dość wysokim wskaźniku wilgotności. Podkłady antyseptyczne wysychają wystarczająco szybko. W ciągu zaledwie kilku godzin możesz kontynuować prace naprawcze.

Podkład DIY

Najczęściej wykonuje się podkład „zrób to sam”, aby użyć go przed tapetowaniem. W większości przypadków do przygotowania używa się określonego rodzaju kleju PVA. Wysuszenie takiej mieszanki zajmie maksymalnie pół godziny . Baza kleju szybko wchłania się w powierzchnię i nawet po nałożeniu kilku warstw wysychają wystarczająco szybko.

podkład akrylowy


Przy nakładaniu podkładu akrylowego na powierzchnię różnego rodzaju tynków czas schnięcia zależny jest od grubości warstwy i temperatury otoczenia. Z reguły jest to co najmniej 6-8 godzin . Jeśli podkład nakłada się na powierzchnie wykończeniowe, takie jak szpachlówki i farby, czas ten skraca się do 2-4 godzin.

Podkład hydrofobowy


Po nałożeniu na obrabianą powierzchnię podkład tworzy wodoodporną warstwę, która służy jako ochrona przed wnikaniem wilgoci. Polecany do stosowania w pomieszczeniach o dużej wilgotności oraz na elewacjach domów i budynków. To narzędzie może być stosowane do płyt kartonowo-gipsowych, drewna, tynku, plastiku. Całkowity czas schnięcia wynosi co najmniej 1-3 godziny , w zależności od temperatury.

Podkład lateksowy


Podkład lateksowy służy do aplikacji na drewno i beton do dekoracji wnętrz i na zewnątrz pomieszczeń, budynków, domów. Najlepiej nałożyć warstwę podkładu na świeżo utwardzoną powierzchnię. Roztwór wnika w pory tynku i zapobiega osypywaniu się drobnych cząstek, łącząc je ze sobą. Czas schnięcia takiego podkładu wynosi co najmniej godzinę.

Jednym z najlepszych przedstawicieli podkładów na rynku jest podkład Knauf Betokontakt

Czynniki wpływające na suszenie

Mieszanka podkładowa to specjalny produkt, dzięki któremu można zwiększyć współczynnik przyczepności obrabianego podłoża z powłoką.

Dzięki zastosowaniu takiej warstwy materiały wykończeniowe będą znacznie lepiej przylegać do ścian, a jakość naprawy znacznie wzrośnie.

Podczas schnięcia podkładu na powierzchni zaczyna tworzyć się dość cienka warstwa. Bardzo ważne jest, aby nakładać go w taki sposób, aby nie było smug, bąbelków czy grudek. Warto zauważyć, że czas schnięcia gleby może się znacznie różnić. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą wpływać na czas trwania procesu. Najważniejsze z nich to:

 • Pewne cechy, które ma obrabiana powierzchnia. Jeżeli podłoże jest początkowo całkowicie suche i jednocześnie szorstkie, wówczas podkład wysycha w takich przypadkach znacznie szybciej. Jeśli gleba jest bardzo dobrze wchłonięta przez podłoże, wysycha kilka razy dłużej.
 • Ważną rolę odgrywają warunki środowiskowe. Zwłaszcza na szybkość schnięcia ma wpływ nie tylko temperatura powietrza, ale także jego wilgotność. Jeśli temperatura powietrza nie przekracza 15 stopni, wydłuża się czas suszenia. Najlepszą opcją do wykonania takiej pracy jest temperatura od 16 do 30 stopni. Wysoki poziom wilgotności może również spowolnić proces, ponieważ polimeryzacja będzie znacznie wolniejsza. Wskazane jest zastosowanie podkładu, jeśli wilgotność w pomieszczeniu nie przekracza 80%.
 • Grubość farby. Jest to kolejny czynnik, który może wpływać na szybkość wysychania i czas wsiąkania gleby w powierzchnię. Im grubsza i gęstsza powłoka, tym bardziej nałożony na nią podkład wyschnie.
 • Rodzaj użytego podkładu. Szybkość suszenia będzie w dużej mierze zależeć od tego, który wariant produktu jest używany do przetwarzania produktu. Wpływa również na to, która baza będzie przetwarzana.

W większości przypadków na opakowaniu zakupionej ziemi można znaleźć główne cechy materiału, które są wskazane przez producenta. Czas oczekiwania na zakończenie procesu będzie zależał nie tylko od rodzaju użytej mieszanki, ale również od jej składu. Zanim zaczniesz nakładać podkład, powinieneś dowiedzieć się, jaki czas schnięcia i cechy zostały wskazane przez producenta.

Jak możesz przyspieszyć proces suszenia?


Czasami nie ma wystarczająco dużo czasu, aby usiąść i poczekać, aż podkład nałożony na powierzchnię samoczynnie wyschnie. W tym przypadku istnieje kilka wskazówek od ekspertów, które pomogą przyspieszyć proces, być może nawet kilka razy.

 • Użyj szybkoschnącego podkładu zawierającego specjalne dodatki. Dzięki nim materiał schnie znacznie szybciej niż wszystkie inne rodzaje.
 • Użyj specjalnej opalarki, aby szybko wysuszyć różne powierzchnie.

Każda z proponowanych opcji ma swoje zalety i wady. Na przykład główne zalety stosowania gleby szybkoschnącej to:

 • Powierzchnia może być kilkakrotnie szybciej przygotowana do dalszej obróbki. Maksymalny czas schnięcia produktów tego typu nie przekracza 5 godzin.
 • Mieszanki szybkoschnące można stosować nawet w przypadku nagłych zmian temperatury.

Jednocześnie takie produkty mają kilka ogromnych wad.

W większości przypadków toksyny są obecne w składzie, więc materiał może być używany tylko do prac na zewnątrz.

Jeśli jednak podkład jest używany do dekoracji wnętrz, pomieszczenie musi być bardzo dobrze wentylowane, a wszystkie prace muszą być wykonywane w specjalnych kombinezonach ochronnych.

Warto zauważyć, że jeśli przyspieszysz proces suszenia gleby, to nie możesz osiągnąć pożądanego wskaźnika przyczepności, ponieważ materiał zaciera się zbyt szybko i nie ma czasu, aby wystarczająco dobrze wsiąknąć w obrabianą powierzchnię.


Dość często przy poprawianiu właściwości podkładów za pomocą podkładu stosuje się opalarkę. W takim przypadku musisz przestrzegać pewnych wskazówek.

 • Nie można suszyć tylko pojedynczych obszarów w niskiej temperaturze.
 • Nie ustawiaj ciśnienia powietrza do znaku maksymalnego.
 • Urządzenie musi znajdować się w pewnej odległości od suszonej powierzchni.
 • Ogrzewanie nie powinno przekraczać 30 stopni.
 • Pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone, przyspieszając proces opalarką.

Opalarka znacznie przyspieszy proces, ale jeśli zostanie użyta niewłaściwie, istnieje duże ryzyko, że podkład straci swoje ważne właściwości i nie wzmocni bazy, a jedynie uczyni ją bardziej wrażliwą.

Czas schnięcia podkładu może być różny i w tym przypadku ważne jest uwzględnienie ogromnej liczby czynników. Ale ze względu na różnorodność takich produktów można łatwo wybrać najbardziej optymalną wersję materiału, który schnie wystarczająco szybko i ma odpowiednie właściwości.

Александр

Все будет хорошо...

Rate author