jak długo podkład wysycha na ścianach

Prawie wszystkie instrukcje opisujące technologię wielowarstwowego wykończenia ścian mówią, że każda warstwa musi dobrze wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. Najczęściej dotyczy to podkładu. I nigdzie nie jest wskazane, jak długo to trwa. Dlatego pytanie, jak długo podkład wysycha na ścianach, jest bardzo istotne dla początkujących wykańczających. Spróbujmy na nie odpowiedzieć.

Od czego zależy czas schnięcia podkładu

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie prostym stwierdzeniem, że podkład schnie tyle minut lub godzin. I własnie dlatego:

 • podkłady różnią się składem: wodne, akrylowe, alkidowe itp.;
 • ściany mogą być również wykonane z różnych materiałów: drewno, beton, cegła, płyta gipsowo-kartonowa. Ponadto przy ich wykańczaniu często na każdą warstwę przeciągu nakłada się podkład – tynk, szpachlę startową i wykończeniową. Wszystkie te materiały mają różną zdolność wchłaniania;

Notatka! Na opakowaniu z podkładem producenci wraz z innymi zaleceniami dotyczącymi stosowania zawsze wskazują jego czas schnięcia. Ale jest to orientacyjne i z reguły maksymalne. W sprzyjających warunkach mikroklimatycznych podkład może wysychać znacznie szybciej. Jest to ważne, jeśli ramy czasowe pracy są ograniczone.

Problem jest uzyskiwany z kilkoma niewiadomymi i nie zadziała bez odpowiedniego doświadczenia, aby go rozwiązać. Aby to zrobić, musisz znać właściwości materiałów i zrozumieć, do czego ogólnie stosuje się podkład, który lepiej poradzi sobie z zadaniem.

Rodzaje podkładów i ich przeznaczenie

Podkład ma wiele funkcji. Wymieńmy główne.

Betonowanie podłoży luźnych i porowatych. Nałożona na nie kompozycja wiąże wszystkie cząsteczki w jedną całość, wypełnia pory i tworzy mocną ciągłą powierzchnię.

Różne narzędzia mają określony zestaw tych funkcji, w zależności od celu.

Podkłady pod powierzchnie mineralne

Ściany otynkowane, betonowe, z betonu komórkowego lub ceglane mogą wymagać zastosowania następujących rodzajów podkładów przed dalszym wykończeniem:

  podkłady penetrujące lub głęboko penetrujące. Roztwór jest głęboko wchłaniany w materiał i polimeryzuje, utrzymując razem cząstki luźnej lub kruszącej się powierzchni. Często wprowadza się do nich dodatki grzybobójcze;

Związki te są wytwarzane na bazie wody lub syntetycznej i są emulsyjne, akrylowe, epoksydowe, poliuretanowe.

do gruntu głęboko penetrującego

Podkłady do drewna

Dzielą się na dwa główne typy: ochronne i wykończeniowe.

 • Podkłady ochronne wodorozpuszczalne mają właściwości przeciwgrzybicze, owadobójcze, antyseptyczne i chronią drewno przed biologicznymi szkodnikami, takimi jak owady, grzyby, gryzonie, glony itp.
 • Wykończeniowe kompozycje alkidowe pęcznieją i rozluźniają strukturę drzewa, co znacznie poprawia jego przyczepność do farby – jest mniej chłonna i bardziej równomiernie układa się na powierzchni.
 • Na przykład. Podbarwiony podkład alkidowy może całkowicie zastąpić warstwę farby, jeśli zostanie nałożony w kilku warstwach.

  Znany wszystkim olej schnący jest również podkładem do obróbki powierzchni drewnianych pod malowanie. Doskonale chroni ją przed rozkładem.

  Często zamiast specjalnego podkładu stosuje się klej PVA rozcieńczony wodą lub farbą olejną lub emalię rozcieńczoną rozpuszczalnikiem. Tworzą film na powierzchni i zmniejszają zużycie powłoki dekoracyjnej.

  do impregnatów do drewna

  Jak długo schną podkłady

  Na początek powiemy, dlaczego tak ważne jest, aby podkład nakładany na ściany wyschł przed ich wykończeniem.

  Jeżeli jest to grunt penetrujący, to do reakcji polimeryzacji potrzebuje tlenu. Zbyt pospiesznie nałożona warstwa szpachli lub farby nie pozwoli na zakończenie tej reakcji, a produkt nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji.

  Emulsje wodne nakładane na tynk lub szpachlę zmiękczają ich wierzchnią warstwę. A kiedy spróbujesz pomalować ścianę, roztwór przyklei się do wałka, unieważniając całą pracę.

  Nie zaleca się również przyklejania tapet na jeszcze wilgotnych ścianach – schną dłużej i mogą odpaść.

  Dlatego lepiej nie naruszać technologii i postępować zgodnie z zaleceniami producenta, dając podkładowi wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie. Jak wspomniano powyżej, zależy to od jego rodzaju i materiału bazowego. Podajemy dane dotyczące głównych typów i kompozycji. Czas w tabeli podano dla temperatury powietrza 15-25 stopni i wilgotności 50-60%.

  Rodzaj podkładu Czas schnięcia, godziny
  Podkłady penetrujące jeden
  Uniwersalne podkłady adhezyjne 1-3
  Podkłady akrylowe i lateksowe 2-4
  Wzmacniające podkłady hydrofobowe 1-2
  Podkłady alkidowe 8-12
  Betonokontakt 12-24
  Podkłady z polioctanu winylu 0,5-1
  Olej do suszenia Co najmniej 24
  podkład bitumiczny 3-4

  Są to zalecane czasy schnięcia jednej warstwy podkładu. Jeśli został nałożony w kilku warstwach bez końcowego wyschnięcia poprzednich, czas może wydłużyć się 2-3 razy.

  Rada. Jeśli po pierwszym zagruntowaniu na dłoni pozostaną ślady szpachli lub tynku, to jedna warstwa nie wystarczy i trzeba nałożyć kolejną i ponownie sprawdzić jakość powierzchni.

  Ale sama zagruntowana powierzchnia, jej początkowa wilgotność i zdolność wchłaniania również podlegają korektom. Na przykład gęste, twarde i gładkie materiały schną dłużej, a tynk cementowy wysycha na naszych oczach.

  Przy dekorowaniu ścian zewnętrznych ważne są warunki pogodowe: po deszczu ściany wysychają dłużej i szybciej na wietrze.

  Ale nie jest konieczne określanie stopnia suchości na oko. Aby to zrobić, istnieją specjalne urządzenia – mierniki wilgotności lub higrometry. Oczywiście nie ma potrzeby ich kupowania ze względu na jednorazową kosmetyczną naprawę w mieszkaniu. Ale jest to bardzo przydatne dla profesjonalnych finiszerów. Jeśli nie ma takiego urządzenia, lepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta podkładu i wytrzymać czas określony w instrukcji.

  Jeśli w pomieszczeniu jest zimno lub wilgotno, warto pomyśleć o tym, jak naprawić sytuację – włącz grzejniki, otwórz okna, aby usunąć nadmiar wilgoci z powietrza.

  Jak przygotować ściany do tapetowania

  Decydując się na zmianę starych tapet na nowe, nie należy ignorować prawidłowej technologii tego procesu. Nawet jeśli ściany były perfekcyjnie przygotowane podczas poprzedniej naprawy, to w trakcie eksploatacji i usuwania starej powłoki mogły stracić część swoich właściwości.

  Podkład jest również objęty tym procesem i nakładany jest dwukrotnie. Opiszmy to szczegółowo.

  Krok 1. Demontaż starej tapety. Aby ułatwić ich usuwanie ze ścian, musisz zastosować specjalne rozwiązania. Równomiernie nawilżają powierzchnię, pozwalają tapecie nasiąkać i odklejają całe płótna od ścian, zachowując w jak największym stopniu integralność wykończenia.

  Krok 2. Podkład. Środek wlewa się do specjalnego pojemnika, zwilża się w nim wałek i toczy po ścianach, nie pozostawiając szczelin.

  Krok 3. Wady tynku. Po wyschnięciu gruntu wszelkie ubytki, pęknięcia i nierówności ściany zaszpachlować tynkiem lub zaprawą szpachlową. Może też wyschnąć.

  Krok 4. Solidne wyrównanie. Wykonywany jest cienką warstwą na całej powierzchni za pomocą szpachli wykończeniowej.

  na popularnych rodzajach szpachli

  Krok 5. Podkład pod tapetę. Szpachlowana powierzchnia nie ma wystarczającej wytrzymałości – widać to przesuwając dłonią po wysuszonej ścianie. Można go wzmocnić klejem do tapet rozcieńczonym wodą. Ale nie w stężeniu wymaganym do tapetowania, ale znacznie cieńszym.

  Krok 6. Suszenie. Przed przystąpieniem do ostatecznego wykończenia należy odczekać 3-4 godziny.

  – Przygotowanie ścian przed tapetowaniem

  Niedoświadczeni finiszerzy często popełniają kolejny błąd, gdy zbyt wcześnie zagruntują ściany. Ważne jest, aby kurz nie osadzał się na zagruntowanej powierzchni, w przeciwnym razie całkowicie traci się znaczenie podkładu jako środka wiążącego. Dodatkowo ściany mogą być poplamione olejami, tłuszczami lub innymi substancjami, do których nie przylegają dobrze mieszanki farb i budynków.

  Dlatego należy je zagruntować bezpośrednio przed kolejnym etapem wykańczania, pozostawiając czas tylko na wyschnięcie.

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author