jak długo powinna wysychać podłoga samopoziomująca

Jak długo schnie podłoga samopoziomująca

Esencja kompozycji samopoziomującej

Możesz zrozumieć zasadę działania zaprawy samopoziomującej, porównując ją z jedną z najpopularniejszych metod wyrównywania podłoża – urządzeniem do jastrychu cementowo-piaskowego. Do jego wysokiej jakości produkcji, czyli uzyskania jak najbardziej równego podłoża do dalszego wykańczania posadzki, należy najpierw wykonać czynności przygotowawcze – dokonać pomiarów, obliczeń i zainstalować system lamp ostrzegawczych. Ostateczny wynik w dużej mierze zależy od jakości instalacji prowadnic.

Jasny wystrój wnętrza restauracji

W procesie wylewania jastrychu szczelinę między prowadnicami wypełnia się roztworem z tworzywa sztucznego, który rozciąga się i wyrównuje za pomocą reguły. Rezultatem jest pozioma powierzchnia zlokalizowana w płaszczyźnie utworzonej przez latarnie. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ta metoda jest prosta i daje wynik wysokiej jakości, poza tym jest zrozumiała, dostępna i nie wiąże się z wysokimi kosztami surowców.

Proces wylewania podłogi

Jednak głębsza analiza ujawnia istotne niedociągnięcia:

 • Z całą należytą starannością nie będzie możliwe uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni podłoża betonowego za pomocą jastrychu. Układanie ceramicznych płytek podłogowych na takim podłożu jest możliwe, ale przy układaniu wykładziny z innego materiału może być wymagana dodatkowa obróbka wylewki w celu poprawy jej parametrów.
 • Aby jastrych był mocny, jego grubość nie powinna być mniejsza niż 30 mm. W rezultacie nieuzasadnione koszty surowców i ważenia konstrukcji, co nie zawsze jest dobre, zwłaszcza jeśli dom ma stare lub słabe sufity.
 • Pomimo tego, że rozwiązanie jest plastyczne, ma dużą gęstość i wymaga użycia specjalnych narzędzi (wibrator, wibrator) w celu wyeliminowania wewnętrznych pustek powietrznych, które niekorzystnie wpływają na wytrzymałość jastrychu.
 • Ostrożne podejście wymaga procesu instalacji beaconów. Przy niewystarczającej fiksacji lub jakimkolwiek błędzie łuku szanse na uzyskanie wysokiej jakości równej podstawy są zredukowane do zera.
 • Właściwe jest porównanie zaprawy samopoziomującej ze zwykłą cieczą, która w pojemniku o dowolnym kształcie, nawet bardzo złożonym, rozprowadzana jest w taki sposób, że tworzy idealnie gładką, równą powierzchnię. Dzieje się to pod wpływem sił grawitacyjnych. To samo dzieje się, gdy płyn dostaje się na podłogę – wypełnia wszelkie nierówności nie pozostawiając pustych przestrzeni, a dopiero po wypełnieniu całej objętości „uspokaja”, tworząc gładką powierzchnię.

  Tworzenie dekoracyjnej powłoki z efektem 3D

  Wymyślając technologię zapraw samopoziomujących, technolodzy przyjęli tę właściwość cieczy jako podstawę. W rezultacie opracowano specjalne receptury, którym przed rozpoczęciem pracy należy nadać płynną konsystencję. Płaszczyzna pozioma powstaje po wypełnieniu kompozycją całej powierzchni podłogi pod działaniem sił grawitacyjnych.

  Jedną z zalet takiej kompozycji nad jastrychem jest jej szybkie twardnienie. Rezultatem jest idealnie równa, sztywna, bardzo trwała podstawa, która nie wymaga dalszej obróbki i może służyć nawet jako delikatna powłoka dekoracyjna.

  Śnieżnobiała błyszcząca podłoga optycznie powiększa przestrzeń w nieskończoność

  na samopoziomujących podłogach „Poszukiwacze”

  Plusy i minusy

  Opisana powyżej technologia wytwarzania idealnie płaskiej powierzchni ma oczywiste zalety:

 • Aby wyrównać podstawę i wyrównać krople, potrzebna jest cienka warstwa samopoziomującej podłogi samopoziomującej – wystarczy kilka milimetrów.
 • Warstwa wyrównująca nie wpływa na ciężar konstrukcji podłogi i nie wymaga wzmocnienia.
 • Możliwe jest uzyskanie warstwy wyrównującej o grubości nieco poniżej 1 milimetra, przy zachowaniu wyjątkowej wytrzymałości powłoki.
 • Podczas wylewania masy wyrównującej wypełnia się absolutnie wszystkie nierówności i puste przestrzenie na powierzchni podstawy, a dopiero potem tworzy się poziomą płaszczyznę.
 • Jedną z głównych zalet jest czas realizacji. Jeżeli wylewka tradycyjna jest gotowa dopiero po 28 dniach, to posadzka samopoziomująca jest gotowa do użytku w ciągu 2-3 dni, a niektóre powłoki pozwalają na chodzenie po nich już po kilku godzinach od wylania.
 • Większość kompozycji, ze względu na swoje właściwości techniczne, tworzy na posadzce barierę hydroizolacyjną.
 • Po wyschnięciu samopoziomująca podłoga ma minimalny skurcz.
 • Współcześni producenci są gotowi dostarczyć podłogi samopoziomujące, które różnią się składem i właściwościami użytkowymi, co pozwala wybrać niezbędny materiał do dowolnych warunków i pomieszczeń.
 • Z zastrzeżeniem technologii wykonania posadzki samopoziomującej proces jest szybki i nie wiąże się z zanieczyszczeniem na obiekcie.
 • Istnieją kompozycje, które wykorzystywane są jako wykończenie podłogi, a wszelkiego rodzaju metody zdobienia pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych rozwiązań wnętrzarskich.
 • Taki zasięg ma również wady, o których trzeba wiedzieć wcześniej:

 • Ważne jest, aby ściśle przestrzegać technologii produkcji podłogi samopoziomującej i wymagań dotyczących przygotowania rozwiązania zgodnie z zaleceniami wskazanymi na opakowaniu. Wskazana jest tam również zalecana warstwa wypełniająca, co gwarantuje wytrzymałość i trwałość powłoki.
 • Zbyt wysokiej jakości przyczepność kompozycji do podłoża i wytrzymałość powłoki jest pozytywną cechą, ale należy pamiętać, że podczas demontażu powłoki mogą pojawić się pewne trudności. W innych przypadkach układanie nowej wykładziny podłogowej można wykonać bezpośrednio na istniejącej warstwie sypkiej.
 • Przy wykonywaniu posadzki ze spadkiem nie zaleca się stosowania mas samopoziomujących.
 • Podłogi samopoziomujące są znacznie droższe niż tradycyjna wylewka, więc jeśli w pomieszczeniu występują znaczne nierówności podłoża, lepiej wypoziomować je wylewką, a dopiero potem doprowadzić jej powierzchnię do perfekcji cienką warstwą samopoziomującą -poziomowanie podłogi.
 • Rodzaje sypkich mas samopoziomujących

  Istnieje wiele odmian podłóg samopoziomujących, ale można je warunkowo podzielić na dwie grupy – kompozycje, które służą do tworzenia szorstkiej podstawy do dalszego wykończenia i do wykańczania (wykańczania) powłok.

  Szorstka powłoka

  Poziomowanie podstawy w mieszkaniu

  Ten rodzaj kompozycji służy do formowania płaskiej powierzchni podłoża, wyrównując znaczne różnice na jej powierzchni podczas wypełniania ich kompozycją. Aby stworzyć warstwę przeciągową, stosuje się materiały na bazie suchych komponentów – gips lub cement. Przygotowanie kompozycji polega na rozcieńczeniu suchych składników niezbędną (wskazaną przez producenta) ilością wody. Wypełnianie kompozycji odbywa się po przygotowaniu powierzchni i ustawieniu lamp ostrzegawczych.

  Nie wiesz, jak są instalowane beacony? Przeczytaj o tym w artykule ” Sygnalizatory do poziomowania podłogi „. Powiemy Ci, jak określić poziom podłogi, przygotować ją do montażu lamp ostrzegawczych, jakie rodzaje lamp ostrzegawczych istnieją i jaka jest ich różnica, jak zainstalować.

  Podłoże samopoziomujące może zawierać następujące elementy:

 • Głównym składnikiem jest gips lub cement określonej marki, co wpływa na właściwości techniczne mieszanki.
 • Najpopularniejszym wypełniaczem jest piasek.
 • Aby poprawić właściwości eksploatacyjne materiału, w jego skład wchodzą modyfikatory i plastyfikatory.
 • Czasami można dodać barwnik.
 • Wygładzanie wałkiem igłowym

  Główne cechy szorstkiej podłogi samopoziomującej obejmują:

 • Wysokie właściwości wytrzymałościowe powstałej powłoki, zapewniające jej niezawodność i trwałość.
 • Szybkie rozlewanie i utwardzanie kompozycji, co znacznie skraca czas prac naprawczych.
 • Łatwość pracy, z zastrzeżeniem kolejności i technologii głównych etapów.
 • Długą żywotność powłoki, która wynosi kilkadziesiąt lat, a także odporność na ekstremalne temperatury, zapewnia plastyfikator w składzie podkładu samopoziomującego.
 • Taka powłoka może być stosowana w pomieszczeniu w dowolnym celu, w tym mieszkalnym, ponieważ wszystkie elementy są przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla ludzi i środowiska.
 • Konstrukcja wypoziomowanej podstawy ciągu z wykorzystaniem izolacji

  Notatka! W niektórych przypadkach takie kompozycje nie mogą być stosowane. Na przykład posadzki oparte na komponencie gipsowym mogą służyć do wyrównywania drewnianej podstawy, ale nie są zalecane do pomieszczeń o wilgotnym mikroklimacie. Natomiast kompozycje cementowe nadają się do takich warunków i są często stosowane w łazienkach i prysznicach, ale należy pamiętać, że bardziej się kurczą, co prowadzi do większego zużycia materiału.

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author