jak długo schnąć podkład przed tapetą

Od czego zależy czas schnięcia

Wiele osób wie o konieczności gruntowania powierzchni przed wykończeniem. Ale niedopuszczenie do wyschnięcia gleby jest błędem popełnianym przez początkujących budowniczych. Przecież penetracja i polimeryzacja powłoki następuje pod wpływem tlenu. Bez tego płyn będzie działał nieefektywnie.

Malowanie na mokrym podłożu będzie nieskuteczne. Bo zmiękczone wierzchnie warstwy ściany uwolnią nadmiar płynu na wałek, a farba nie będzie leżała płasko. Nałożenie tapety jest trudne. Papier może spaść z powierzchni.

Czas schnięcia podkładu zależy od:

 • mikroklimat. W nieogrzewanym pomieszczeniu kompozycja schnie dłużej. Dopuszczalne warunki to od 20 do 26°C. Zawartość wilgoci nie przekracza 60%;
 • Warstwa powlekająca. Bardziej twarda warstwa wysycha przez dłuższy czas;
 • Rodzaj mieszanki. Kompozycja olejowa schnie wolniej niż kompozycja na bazie wody;
 • Pogarszać. Jeśli mieszanina zawiera specjalne elementy odparowujące, powłoka wysycha szybciej;
 • Funkcje pokrycia. Im głębiej kompozycja wnika, tym dłużej schnie. Luźna ściana wyschnie szybciej niż płyta gipsowo-kartonowa.

Czas schnięcia podany jest na pojemniku. Należy pamiętać, że producent podaje średni czas. Możesz dodać do tego godzinę, aby uzyskać dokładniejszy wynik. Dla większej pewności warto pozostawić leczoną powierzchnię na jeden dzień.

Suszenie można sprawdzić za pomocą polietylenu. Aby to zrobić, zamocuj pasek polietylenowy na ścianie. Jeśli po kilku minutach na wewnętrznej stronie pojawi się pot, oznacza to, że powłoka jeszcze nie wyschła.

Co wpływa na wysychanie zagruntowanej warstwy

Czas, na jaki należy pozostawić mieszankę po aplikacji, zależy od dalszych działań:

 • Wklej tapetę lub nałóż farbę po ostatecznym wyschnięciu podkładu;
 • Na mokrej kompozycji niemożliwe jest również szpachlowanie i tynkowanie. W przeciwnym razie szpachlówka lub tynk odkleją się w ciągu kilku dni;
 • Farbę nakłada się nie wcześniej niż co drugi dzień.

Producent określa w instrukcji użytkowania metody, które skracają czas schnięcia. Możesz użyć opalarki, przestrzegając następujących zasad:

 • Nie susz poszczególnych części w temperaturze powyżej 300 C;
 • Ciśnienie powietrza jest minimalne;
 • Urządzenie jest instalowane w pewnej odległości od powierzchni;
 • Nie zapomnij przewietrzyć pomieszczenia, w którym działa pistolet;
 • Używaj urządzenia tylko wtedy, gdy zezwalają na to instrukcje na ziemi.

Jeśli nie ma opalarki i nie ma czasu na czekanie na wyschnięcie podkładu, kup specjalne szybkoschnące mieszanki. Schną w ciągu kilku godzin w dowolnej temperaturze. Wadą powłoki będzie nieprzyjemny ostry zapach. Mieszanina może nie dać następnej warstwie wystarczającej przyczepności do podłoża.

Aby skrócić czas schnięcia bez dodatkowej ekspozycji, postępuj zgodnie z poniższymi zasadami:

 • Nakładanie cienką warstwą za pomocą wałka lub opryskiwacza;
 • Przed rozpoczęciem pracy przeczytaj uważnie instrukcje i ściśle ich przestrzegaj. Dotyczy to przygotowania kompozycji, wstępnego przygotowania powierzchni. Jeśli nie zastosujesz się do tych zaleceń, gleba straci swoje użyteczne właściwości;
 • Uważaj na smugi, mieszanina nie powinna się kumulować, kompozycję nakłada się równomiernie;
 • Jeżeli gruntowanie odbywa się w kilku warstwach, każda nowa nakładana jest po przygotowaniu poprzedniej.

Składy podkładów i czas ich wiązania

Gruntowanie jest niezbędne, aby zmniejszyć koszty ilości farby, zamaskować uszkodzenia ścian, chronić przed patogenami i zwiększyć przyczepność między elementami. Ale wszystkie korzyści można zanegować, nie dopuszczając do wyschnięcia zawiesiny. Istnieje kilka kompozycji i aby zrozumieć, jak długo po podkładzie można przykleić tapetę, należy zwrócić uwagę na składniki składowe.

W zależności od szybkości polimeryzacji powłokę dzieli się na:

 • Szybkoschnący. Po nałożeniu takiej gleby, za godzinę można przystąpić do dalszej pracy. Należą do nich gatunki alkidowe. Wadą powłoki jest jej wysoka toksyczność. Nadaje się do użytku na zewnątrz;
 • Normalnie suche. Gotowy do dalszego użycia w pół dnia;
 • Długoschnący. Wysycha w jeden dzień. Należą do nich gleby tłuste.

Czasy utwardzania różnych mieszanek

Zgodnie ze składem rozróżnia się następujące typy:

Jednym ze składników podkładu kwarcowego lub kontaktowego jest piasek kwarcowy. Istnieją trzy rodzaje:

 • Na bazie żywic syntetycznych. Nadaje się do gładkich powierzchni. Nakładać cienką warstwą. Wysycha w temperaturze 19-23 stopni do kwadransa;
 • Dyspergowany w wodzie z dodatkiem akrylu i lateksu. Nie boi się trudnych warunków pracy. Wysycha w zakresie 20 stopni przez 180 minut dzięki temu, że składniki wchodzące w jego skład szybko odparowują;
 • na bazie krzemianu. Czas schnięcia będzie długi. Możesz kontynuować pracę po 12 godzinach. Zaletą będzie mrozoodporność. Mieszanina ustawia się na pięć stopni powyżej zera.

Gleba służy do wzmocnienia ścian, sufitu, podłogi. Kompozycja składa się ze składników mineralnych. Penetruje do 3mm. Na powierzchniach porowatych jedna warstwa mieszanki wysycha do pół dnia w temperaturach powyżej zera, wilgotności powietrza do 65%.

Po nałożeniu na drewno podkład akrylowy schnie przez sześć godzin w temperaturze nie niższej niż 100 C, przy wilgotności względnej do 70%. Nie zaleca się wykonywania prac wykończeniowych na otwartym słońcu, ponieważ. powierzchnia pęknie. Ponadto nie zadziała obróbka sufitu akrylem. Kompozycja będzie stale kapać.

Jeśli mikroklimat odbiega od zalecanego, akryl schnie w jeden dzień!

Używany do drewna lub metalu. Zastępuje lakier nawierzchniowy. Chroni materiał przed pleśnią, wilgocią, korozją. Aby zrozumieć, kiedy można malować po podkładzie alkidowym, zwróć uwagę na powłokę. Nie powinien wyglądać na mokry. W zależności od składu mieszanki alkidowej czas schnięcia jest inny:

 • W przypadku wszystkich metali potrzebny jest podkład Glyptal. Tworzy na materiale powłokę antykorozyjną. Schnie w jeden dzień w 200 C;
 • Powłoka perchlorowinylowa jest używana tylko do dekoracji zewnętrznej w powietrzu, ponieważ. emituje substancje szkodliwe dla ludzi. Służy do żelaza, w tym zardzewiałego. Schnie w 60 minut w temperaturze 21-25o C;
 • Mieszanka alkidowo-uretanowa zabezpiecza powierzchnie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pracę można kontynuować kwadrans po aplikacji;
 • Powłoki alkidowo-akrylowe wnikają głęboko w powierzchnie. Wykonywane są na bazie wody, czas schnięcia to godzina w temperaturze od 19 do 23 stopni.

Nadaje się do mokrych, nieobrobionych powierzchni drewnianych. Zapobiega wydostawaniu się żywicy. Kompozycja zawiera bazę alkoholową, żywice. Maksymalny czas schnięcia to pół dnia w zalecanych warunkach klimatycznych.

Podkład na bazie wody

Александр

Все будет хорошо...

Rate author