Różnorodność farb akrylowych.
Jak materiał twardnieje?
Farba akrylowa początkowo zawiera utwardzacz, dzięki któremu reakcja polimeryzacji jest aktywowana po nałożeniu kompozycji na powierzchnię. Materiał do produkcji w tym przypadku nie ma znaczenia. Temperatura otoczenia jest głównym katalizatorem, który rozpoczyna reakcję. Im wyższa temperatura, tym mniej czasu zajmuje całkowite wyschnięcie.
Podczas wykonywania prac wewnątrz i na zewnątrz często można osiągnąć nagrzanie powierzchni do 25 stopni, a nawet do wyższego wskaźnika. To zdecydowanie nie prowadzi do błyskawicznego wysychania materiału. Czas schnięcia wydłuża się. Jeśli to możliwe, lepiej użyć specjalnego sprzętu.
Wady
Powłoka akrylowa ma swoje wady:
Dla Twojej informacji! Przyciemnienie mieszanek akrylowych w żaden sposób nie wpłynie na prace na zewnątrz.
Jakie czynniki wpływają na szybkość suszenia?
Ale nie tylko temperatura wpływa na wysychanie materiału. Istnieją dodatkowe czynniki:
- jakość wentylacji w pomieszczeniu, w którym wykonywane są prace;
- nałożona grubość warstwy.
Przy najcieńszej warstwie suszenie trwa do pół godziny. Dzieje się tak również, gdy pokryta jest idealnie płaska powierzchnia. Ale tym razem zwiększają się grube i powtarzające się warstwy farb. Nawet warstwa ma wpływ na czas trwania procesu.
Jak skrócić czas utwardzania?
W takiej sytuacji dostępne są dwa rozwiązania:
- Dodatek lateksu. Substancja ta poprawi hydrofobowość bazy.
- Przepływ gorącego powietrza pozytywnie wpływa na pytanie, jak długo schnie farba akrylowa.
Różnorodność farb akrylowych przyjemnie zaskakuje współczesnych nabywców. Każda odmiana ma swoje własne cechy. Dotyczy to również szybkości utwardzania. Przed zakupem danej odmiany należy zapoznać się z informacjami podanymi na opakowaniu i porównać je z warunkami powstałymi podczas pracy, w których kompozycja musi wyschnąć.
Jakie jest zużycie materiału?
Wielu jest zainteresowanych tym wskaźnikiem w stosunku do jednego metra kwadratowego. Średnio zajmuje do 200-250 gramów substancji na jednostkę powierzchni.
Wysokiej jakości wałki do malowania ścian pomagają sprawić, że zużycie będzie wydajniejsze, bardziej ekonomiczne. Tekstura, która następnie pojawia się na powierzchni, zależy również od jakości narzędzia.
Średnia długość włosia idealnie łączy się z gładkimi powierzchniami. Ale długi stos sprawia, że proces jest tak wydajny, jak to tylko możliwe. Wtedy nie będziesz musiał się martwić, że wszystko będzie się ciągnąć dłużej.
Ale nie ufaj całkowicie temu, co jest napisane na opakowaniu. Podane parametry będą poprawne tylko przy obróbce idealnie płaskich powierzchni.
Rozcieńczanie farb
Cząsteczki pigmentu, które same tworzą farby, związane są w tej kompozycji za pomocą emulsji. Jest płynną i plastyczną masą. Po wyschnięciu staje się całkowicie przezroczysty. Jako rozpuszczalnik często stosuje się wodę, ponieważ akryl oddziałuje z nią lepiej niż z innymi kompozycjami.
Jedną z nielicznych wad akrylu jest możliwość zniszczenia każdego pędzla, nawet najlepszej jakości. Aby wydłużyć żywotność farby artystycznej, musisz regularnie myć narzędzia.
Cechy kompozycji akrylowych
Farba ta jest dyspersją wodno-akrylową. Nie zawiera szkodliwych zanieczyszczeń, nie ma ostrego zapachu, nie wydziela żrących oparów ani podczas aplikacji, ani po wyschnięciu. Do rozcieńczenia płynnego materiału farby stosuje się wodę oczyszczoną, w niektórych przypadkach profesjonalne kompozycje artystyczne wymagają użycia specjalnego rozcieńczalnika.
Wysuszona warstwa zachowuje elastyczność, nie pęka, nie kruszy się. Nie zmywa się wodą i nie wchłania cząsteczek brudu, ale pozostaje przepuszczalny dla powietrza i pary wodnej.
Inne cechy lakieru:
- szeroka gama kolorów, możliwość samodzielnego barwienia;
- łatwość aplikacji;
- wysoki poziom przyczepności;
- możliwość tworzenia gładkich i wytłaczanych powierzchni;
- dobra siła krycia, która zapewnia ekonomiczne zużycie;
- prędkość zamrażania;
- odporność gotowej powłoki na ścieranie, wilgoć, promienie UV (nie blaknie), wiele rozpuszczalników;
- świeże plamy łatwo ścierają, narzędzia myje się wodą.
Dyspersja wykazuje właściwości adhezyjne, które można wykorzystać np. w scrapbookingu. Inne rodzaje farb i elementów graficznych dobrze pasują na utwardzoną warstwę.
Tabela różnych rodzajów farb i ich właściwości.
Różnorodność palety
Akryl znany jest z tego, że po całkowitym wyschnięciu nie rozpuszcza się. Żaden ze znanych materiałów nie pomaga w rozwiązaniu problemu. Dlatego nie należy stosować kompozycji w połączeniu z porowatymi strukturami, na których dobrze trzyma się jakakolwiek inna farba. Drewno również byłoby kiepskim wyborem, nawet z dobrym lakierowanym wykończeniem. Szkło też nie działa.
Nie zapomnij o dodatkowych zaleceniach:
Farby rozrzedzone przed rozpoczęciem pracy schną dłużej. Jednocześnie nadal nie ma uniwersalnego parametru, za każdym razem musisz dokładnie przestudiować instrukcje. Pomaga zapoznać się z towarzyszącą dokumentacją, którą również należy dołączyć do receptur. Nie ma znaczenia, jakie opakowanie zostanie zastosowane w konkretnym przypadku.
Farba ścienna na bazie akrylu (25 zdjęć)
Producenci
Jakość każdego materiału lakierniczego zależy od producenta.
Wiodące pozycje na rosyjskim rynku farb i lakierów zajmują następujące produkcje: