jak długo schnie fuga podłogowa

Fuga do fug całkowicie wysycha po około tygodniu, ale powierzchnię można obciążać już po kilku dniach. Może się wydawać, że bardzo szybko twardnieje, ale to tylko powierzchowne. Po około 24 godzinach mieszaninę można już zwilżyć wodą, aby utrata wilgoci nie wpłynęła na wygląd. Trzeciego dnia wysycha całkowicie, a już w 5-7 dniu można całkowicie załadować powierzchnię, czyli wywiercić, zamontować, zmyć dużą ilością wody, użyć chemii.

Po wykonaniu wszystkich prac z wysoką jakością fuga będzie trwać długo, w pełni ochroni szwy przed zniszczeniem, wnikaniem wilgoci. Cechy pracy wpłyną na wygląd.

Kiedy możesz zacząć sprzątać?

Aby zakończyć pracę, musisz wyczyścić, oczyścić powierzchnię płytki z nadmiaru materiału. Dozwolone jest wykonanie tego po upływie czasu potrzebnego na końcowe suszenie.

Czyszczenie na mokro odbywa się po 2 dniach, pełne – siódmego dnia. Możesz zrozumieć, kiedy można zwilżyć stawy i zastosować detergenty metodą wizualną. Powinieneś zobaczyć, jak bardzo masa stała się lżejsza, ale nie w szwach, ale ta, która pozostała po pracy. Kiedy już zaczął zmieniać kolor, twardnieć, możesz rozpocząć czyszczenie.

Co wpływa na to, jak długo wysycha szew

Aby zapobiec różnym uszkodzeniom gotowego szwu, należy postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi przygotowania powierzchni, aplikacji i końcowej obróbki. Przed ułożeniem fugi spoiny muszą być suche i czyste, aby mieszanina nie rozcieńczała się wilgocią, zmieniając jej właściwości.

Cechy nakładania zaprawy i czas jej schnięcia:

 • Przygotowanie fugi. Podczas mieszania składników należy ściśle przestrzegać instrukcji. Nadmiar wody, słabe ugniatanie – może to wpłynąć na czas schnięcia szwu.
 • Fragment. Po wymieszaniu kompozycji cementu należy ją trochę przechowywać przed rozpoczęciem pracy. Nie zaleca się ignorowania reguły.
 • Pożywny. Już podczas nakładania kompozycji należy zadbać o to, aby spoiny płytek były suche, wolne od brudu, kurzu i starej substancji. Musisz je dobrze wysuszyć.
 • Usuwanie nadmiaru materiału. Wstępne czyszczenie można przeprowadzić po aplikacji, ponieważ nadmiar materiału po wyschnięciu będzie trudny do usunięcia. Używając kompozycji silikonowej, musisz to zrobić w ciągu 10 minut, cement należy usunąć w ciągu pół godziny. Do usunięcia nadmiaru potrzebna jest wilgotna i czysta gąbka.
 • Ostateczne przetwarzanie. Ostateczne wysychanie następuje po 7 dniach, kompozycje z lateksem i akrylem wymagają 10 dni, silikon 20 dni.

Po wyschnięciu nowe szwy można pokryć mieszankami w celu poprawy wydajności. Detergenty są następnie używane przez 3 dni.

Cechy różnych rodzajów fug

Czas schnięcia fugi zależy od jej rodzaju. Każdego roku pojawiają się nowe produkty o ulepszonych właściwościach od różnych producentów.

Teraz rozważane są główne rodzaje fug:

 • Cement – na bazie cementu portlandzkiego i piasku. Posiada również dodatkowe elementy modyfikujące. Jest to najpopularniejszy rodzaj fugi, który reprezentują uniwersalne mieszanki znanych producentów.

 • Lateks – ulepszona wersja, ma właściwości odpychające wilgoć, dlatego świetnie nadaje się do wanien, wanien, kuchni.

 • Epoksyd – na drugim miejscu po cemencie, ale częściej stosowany w pracach produkcyjnych, ponieważ kosztuje więcej i jest trudniejszy w obróbce. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na wilgoć.

 • Furan – ultra gęsta czarna kompozycja, odporna na agresywne chemikalia. Nie jest używany w domu.

Najlepszą opcją do pracy domowej jest sucha mieszanka cementowa. Miesza się z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Elementy można ugniatać wiertarką z dyszą, mikserem lub zwykłą szpatułką.

W zależności od tego, jak długo kompozycja wyschnie, jest trochę czasu na uformowanie prawidłowego szwu. Nie powinien iść na płytkę, chyba że celem jest ukrycie wad. Musisz spojrzeć na rodzaj cięcia płytek. Najlepiej całkowicie wypełnić szew, porównując powierzchnię, aby materiał mniej chłonął brud.

Jak uniknąć błędów i nie wpłynąć na czas schnięcia

Przyjrzyjmy się bliżej, jak prawidłowo nakładać fugę na różne sposoby:

 • Tarka. Nadaje się do dużych nakładów pracy. Gotową kompozycję nakłada się na powierzchnię i rozprowadza tarką po przekątnej w stosunku do szwu. Stopniowo płynna mieszanina wyjdzie, a pęknięcia zostaną wypełnione gęstą kompozycją. Musisz pracować na małych obszarach, o ile leczony obszar wysycha.

 • szpachelka. Na narzędziu zbierana jest fuga, a następnie mocno wciskana w szczelinę między płytkami. Konieczne jest przyłożenie siły, aby narzędzie gumowe mogło rozprowadzić materiał na szerokości i głębokości szwu. Za pomocą szpachelki należy nakładać wyłącznie kompozycje epoksydowe i cementowe.

 • stożek. Konieczne jest wyciśnięcie z niej zaprawy w nieco większej ilości niż jest to wymagane do wypełnienia szwu. Następnie nadmiar usuwa się pędzelkiem. Ta opcja jest odpowiednia dla porowatej powierzchni, która jest trudna do oczyszczenia po innej opcji aplikacji. Na przykład stożek może wypełnić szwy między płytkami kamiennymi.

 • Pistolet strzykawkowy. Służy do spoinowania spoin na ulicy. Nadaje się do dużych nakładów pracy i do powierzchni porowatych. Pistolet pozwala na dokładne wypełnienie wszystkich szwów bez powstawania pustych przestrzeni. Efekt pracy jest atrakcyjny wizualnie.

Obróbka na mokro szwów odbywa się za pół godziny. Jednocześnie wewnętrzna część jest nadal lepka, dlatego przeciwwskazane jest wywieranie silnego obciążenia. Jeśli roztwór rozciąga się za gąbką, oznacza to, że nie jest gotowy do czyszczenia na mokro. Musimy jeszcze trochę poczekać. Po głównym czyszczeniu należy wytrzeć i wyrównać szwy zaokrąglonym patyczkiem, a następnie wilgotną gąbką.

Usuwanie nadmiaru fugi

Świeżą kompozycję można zetrzeć w ciągu jednego dnia, ale nie będzie to tak proste, jak zaraz po aplikacji. W tym celu zwykle używa się metalowej szczotki i gąbki.

Zalecenia dotyczące prawidłowego usunięcia nadmiaru materiału po wyschnięciu:

 • Pół godziny po nałożeniu pozostałości mieszanki ostrożnie usuwa się wilgotną szmatką. Aby kompozycja nie straciła swoich właściwości, należy wziąć niewielką ilość czystej wody, aby nie spływała. Możesz użyć wałków piankowych.
 • Drugiego dnia usuwa się białą powłokę. Odbywa się to za pomocą filcowych rękawiczek przy użyciu detergentu lub kwasu cytrynowego.
 • Obszary silnego zanieczyszczenia można szorować sodą. Proszek należy nałożyć na mokrą płytkę, a następnie wyczyścić szmatką.
 • Jeśli zostaną znalezione pozostałości mieszanki, wady, nierówności, można użyć papieru ściernego.
 • W przypadku, gdy fuga pozostaje na elementach dekoracyjnych płytki, stosuje się rękawicę filcową nasączoną olejem słonecznikowym. Następnie powierzchnia jest odtłuszczana roztworami alkoholu.
Александр

Все будет хорошо...

Rate author