jak długo schnie lakier samochodowy?

Sprzęt do malowania pojazdów.

Lakier nawierzchniowy utwardza ​​się w ciągu 6 godzin bez użycia dodatkowego sprzętu. Farba całkowicie wysycha w ciągu jednego dnia. Dokładny czas schnięcia podany jest na opakowaniu.

Przyczepność zależy również od metody suszenia, do której stosowane są specjalne urządzenia. Przyspieszają wysychanie lakieru.

metoda konwekcyjna

Metoda pozwala szybko wyschnąć farbę. Proces jest przyspieszany przez dużą ilość ciepła trafiającego do maszyny. Komora konwekcyjna działa podobnie do kominka z wentylatorem, ale powietrze jest równomiernie rozprowadzane po powierzchni i nie dociera dalej.

Emalia szybko schnie, ale nie wpływa na przyczepność lakieru do powierzchni karoserii.

metoda podczerwieni

W większości przypadków suszenie odbywa się w podczerwieni, w której zakrywa się przestrzeń 20-30 cm Urządzenie jest podłączone do sieci, ale są urządzenia z baterią. Odległość od malowanej powierzchni do lampy nie powinna przekraczać 50 cm Urządzenie posiada kasetę zmieniającą położenie urządzenia.

Jeśli samochód jest w małym garażu, weź kompaktowe urządzenie. W takim przypadku wysuszony obszar pomalowanej powierzchni będzie niewielki. Niektóre modele mają zegar. Z jego pomocą poznają czas schnięcia farby i powierzchni po malowaniu.

Zwróć uwagę na: malowanie kierownicy

Suszenie w komorze termicznej

Suszenie odbywa się w komorze termicznej za pomocą promieniowania podczerwonego. Pochodzi z paneli ogrzewanych gazem, żarówkami i innymi elementami. Temperatura źródła wpływa na długość fali podczerwieni i jej długość.

Podobny efekt ma palnik gazowy bez płomienia z ceramicznymi dyszami, które nagrzewają się i emitują promieniowanie podczerwone. Ta fala uderza w kompozycję barwiącą i następuje silne ogrzewanie metalu.

metoda podczerwieni

Najczęściej do suszenia karoserii lub niektórych elementów plastikowych służy kompaktowa suszarka na podczerwień – ma zasięg 20-40 cm.To urządzenie jest zasilane z sieci, ale są też modele z baterią. Optymalna odległość pomiędzy lakierowaną częścią samochodu a lampą nie powinna przekraczać 50 cm Moduł tych suszarek wyposażony jest w kasetę pozycyjną, która może zmieniać położenie i wysokość jednostki. Dla tych, którzy mają za mały warsztat polecamy zabranie mniejszego modułu samochodowego. Ale nie zapominaj, że powierzchnia pomalowanej powierzchni również będzie mniejsza. Zazwyczaj lampa na podczerwień jest wyposażona w zegar, za pomocą którego można sprawdzić, jak długo emalia i powierzchnia schną po malowaniu.

Popularnym pytaniem jest, jak długo lakier schnie po nałożeniu na karoserię. Już po 5-6 godzinach samochód można eksploatować, ale nie należy go myć wcześniej niż tydzień po malowaniu i lakierowaniu.

Metoda konwekcyjna jest tradycyjna dla małych warsztatów, nie tylko komercyjnych. W końcu taka lampa nadaje się również dla prostego kierowcy, który chce utrzymać swój samochód w doskonałym stanie. Główną wadą tej metody jest to, że zbyt szybko się nagrzewa, przez co warstwy zewnętrzne schną szybciej niż wewnętrzne, więc jeśli przesadzisz z temperaturą, lakier może zacząć bąbelkować.

Aby tego uniknąć, upewnij się, że ogrzewanie jest jak najwolniejsze. Pod tym względem lampa na podczerwień jest lepsza, ponieważ promienie przechodzą przez wszystkie warstwy. Jeśli nie chcesz ryzykować lub masz niewielkie doświadczenie w obsłudze takich jednostek, lepiej spokojnie poczekać dzień, aż auto całkowicie wyschnie. Można już uruchomić (ale ostrożnie) maszynę po zakończeniu suszenia po 5-6 godzinach.

Jak używać katalizatorów

Karoseria może być suszona katalizatorami. Do przetwarzania wybierz rozwiązanie odpowiednie do farby.

Informacja o ich zgodności znajduje się na banku. Jeśli nie ma informacji, możesz skonsultować się ze sprzedawcą.

Katalizator obniża temperaturę do +75°C. Roztwór przygotowuje się w szklanym pojemniku i nakłada przed barwieniem. Po rozprowadzeniu po powierzchni substancja szybko twardnieje, niezawodnie pokrywając elementy samochodu. Kompozycja sprawia, że ​​kolor auta jest lśniący i lekko błyszczący.

Kiedy mogę umyć samochód po malowaniu?

Samochód można umyć po 14 dniach.

Eksperci zalecają nie myć pomalowanego samochodu przez miesiąc. Ze względu na powolne twardnienie farby pod lakierem może dojść do uszkodzenia powłoki podczas działania mechanicznego. Samochód jest myty nie wcześniej niż po 14 dniach.

Aby nie uszkodzić lakieru nie jest konieczne:

 • nakładaj chemię na myjnię przez pierwsze 14-30 dni;
 • czyścić powierzchnię silnym ciśnieniem wody;
 • zabieraj twarde rzeczy do mycia samochodu, preferując miękkie tkaniny.

Jak długo powinien wysychać lakier na samochodzie i kiedy mogę zacząć myć samochód?

Myślisz o samodzielnym malowaniu karoserii lub poszczególnych jej części? Wtedy na pewno będziesz mieć standardowe pytania, które zadaje wielu kierowców, aw tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.

Ile czasu zajmuje wyschnięcie samochodu po malowaniu?

Jak rozumiesz, ten przedział czasowy zależy bezpośrednio od wielu czynników. Po pierwsze, jest to reżim temperaturowy, który powinien być utrzymywany na poziomie +18 – +22 stopni Celsjusza. Po drugie, jest to sam rodzaj farby. Emalia akrylowa i emalia nitro wysychają wystarczająco szybko, a po kilku dniach można eksploatować samochód. Inne rodzaje farb i lakierów wymagają dłuższego czasu schnięcia. Po trzecie, to zastosowanie dodatkowego wyposażenia w postaci konwektorów ogrzewanych powietrzem lub promienników podczerwieni, które mogą znacznie przyspieszyć proces polimeryzacji farby, a Ty zyskasz pod względem czasu schnięcia takiej powłoki.

Przyjrzyjmy się przybliżonym odstępom czasu, które będą potrzebne do wykonania pracy. Jeśli malujesz w garażu, to lakier i farba twardnieją już w 6-7 godzin przy użyciu kabiny lakierniczej lub paneli IR, a około 1-2 dni po prostu utrzymując temperaturę w wentylowanym garażu. Ale nawet doświadczonemu rzemieślnikowi trudno jest dokładnie określić, ile farby wysycha na samochodzie. Zwykle wybierają czas z zapasem, aby samochód się uspokoił, a lakier nabrał wymaganego poziomu wytrzymałości, a jest to okres około tygodnia.

Jak długo można jeździć po pomalowaniu samochodu?

Wszystko zależy nie tylko od rodzaju materiału, ale także od warunków pracy. Jeśli jeździsz ostrożnie, nie daj się złapać w deszcz, nie wjeżdżaj w błoto, to po 2-3 dniach możesz korzystać z auta. Najlepszą opcją byłoby pozostawienie samochodu na około 14 – 20 dni, ale nie każdy kierowca jest gotowy do opuszczenia swojego pojazdu na taki okres czasu. Tak długą trwałość uzyskuje się dzięki temu, że oprócz samego lakieru (bazy) karoseria jest również lakierowana, która również długo schnie. Przede wszystkim lakier wysycha, a następnie następuje stopniowa krystalizacja i wysychanie samej bazy.

Jak szybko mogę umyć samochód po malowaniu?

Doświadczeni rzemieślnicy radzą nie myć samochodu przez miesiąc, zwłaszcza mycie wysokociśnieniowe jest wykluczone. Wynika to z powolnej polimeryzacji farby pod lakierem, a poprzez zastosowanie naprężeń mechanicznych można uszkodzić powłokę. Minimalny czas, po którym można uruchomić samochód to 15 dni. Po tym okresie chemia samochodowa może być już używana.

Oto kilka wskazówek dotyczących mycia samochodu po malowaniu.

 • Przez pierwsze 15 do 30 dni nie używaj chemicznych środków czyszczących do mycia samochodu.
 • Nie używaj myjki wysokociśnieniowej.
 • Lepiej myć miękkimi szmatami lub myjkami, aw żadnym wypadku nie używać twardych szczotek.
 • To ciekawe: gdzie jest bezpiecznik do elektrycznych szyb

  Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy kierowcy myją swój pojazd w myjni samochodowej po kilku dniach. Ale pytanie brzmi, czy jesteś gotów zaryzykować swoje pieniądze? Jeśli nie, lepiej poczekać.

  Kiedy mogę wypolerować samochód po malowaniu?

  Za pomocą polerowania usuwane są niedoskonałości, które pojawiły się podczas malowania, a nowa powłoka zostaje zabezpieczona. Zabieg przeprowadza się, gdy farba lub lakier jest całkowicie skrystalizowana. Większość nierówności pojawia się na samochodzie po malowaniu. W takim przypadku zmniejsza się ryzyko uszkodzenia świeżej warstwy szkliwa.

  Polerowanie może być dwojakiego rodzaju:

  • ochronny;
  • ścierny.

  W pierwszym przypadku lakier jest wcierany, co jest specjalną kompozycją do polerowania. Gdy po barwieniu pojawiają się wady, przeprowadza się obróbkę ścierną. Metoda ta pozwala na wyeliminowanie niedoskonałości poprzez szlifowanie maszyną polerską oraz przy użyciu ścierniwa. Prace rozpoczynamy od drobnych elementów maszyny.

  Jak długo schnie farba w sprayu w zależności od jej rodzaju i na różnych powierzchniach?

  Co zrobić, aby przyspieszyć schnięcie farby: różne metody przyspieszenia czasu schnięcia

  Ile farby potrzebujesz do pomalowania samochodu

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author