jak długo schnie podkład przed tapetowaniem

Czy przed tapetowaniem ściany trzeba zagruntować?

Po co komplikować dłuższą naprawę i uzupełniać ją o etap pośredni? Jeśli myślisz teoretycznie, to bez podkładu całkiem możliwe jest przyklejenie tapety wysokiej jakości i równomierne. Oczywiście, jeśli powierzchnia do tego jest korzystna (bez wad i nierówności). Kolejne pytanie brzmi, czy wytrzyma długo i gdzie taką ścianę zdobyć, nawet jeśli nie zawsze można ją znaleźć w nowych budynkach.

Eksperci jednogłośnie ostrzegają, że zaniedbanie podkładu zrujnuje nawet najbardziej funkcjonalną i najdroższą tapetę (nie wspominając o straconym czasie i pieniądzach zainwestowanych w naprawy). Dla osób, które mają wątpliwości, poniżej zostaną przedstawione główne zalety podkładu.

Po co gruntować ściany przed tapetowaniem?

 • Jeśli potraktujesz delikatną ścianę mieszanką podkładu, zostanie ona zaimpregnowana, wzmocniona i mniej kruszy się.
 • Podkład do tapet rozwiązuje problem z kurzem, ponieważ ten ostatni osłabia proces adhezji (przyczepność ściany i nałożonych na nią materiałów). Pozwala to na wykonanie trwałego klejenia, które może pozostać bezbłędne nawet do 10 lat.
 • Kiedy trzeba pomalować ścianę przed tapetowaniem, trzeba pamiętać o jej niejednorodności. Właściwość ta ujawni się po wyschnięciu i spowoduje różnicę w kolorze farby na powierzchni. Warstwa podkładowa rozwiązuje ten problem. Działa jak folia ochronna, która ratuje budowniczego przed trudnym pytaniem: ile farby potrzeba na konkretną szczelinę w ścianie? Ponadto taka warstwa zapobiega wchłanianiu wilgoci, dobrze wysycha i zapewnia integralność szpachlówki, a także zmniejsza zużycie kleju do tapet.
 • W budynkach starego typu całkiem możliwe jest ujawnienie pod tapetą szkodliwych żywych stworzeń (robaki, grzyby itp.). Aby uniknąć takiego sąsiedztwa, konieczne jest użycie podkładu, który zawiera substancje antyseptyczne.

Powyższe zalety można rozszerzyć, ale wystarczą, aby przekonać każdego sceptyka budowniczego. Bez względu na to, ile pieniędzy wymaga naprawa, są rzeczy, na których nie wolno oszczędzać.

Z czego składa się mieszanka podkładowa?

Na rynku budowlanym podkład jest nieprzezroczystym płynem, który może wnikać w pory podstawy ścian i tworzyć cienką warstwę po wyschnięciu. Składa się z następujących substancji:

 • bitum;
 • obrazy olejne;
 • klej w poszczególnych odmianach;
 • żywice;
 • pigmenty i dodatki, które wzmacniają ściany i zapewniają proces przylegania do nałożonego później materiału;
 • przyspieszacze suszenia;
 • środki antyseptyczne.

Aby uzyskać najlepszy efekt, użyj materiałów wykończeniowych i podkładów tej samej marki (producenta).

Jak zagruntować ściany przed tapetowaniem?

Do pracy w pomieszczeniach stosuje się różne rodzaje składów glebowych, które różnią się między sobą rodzajem spoiwa. Rozważ ich główne typy.

 • Podkład akrylowy. Nie ma specyficznego zapachu i może być stosowany na każdym rodzaju powierzchni (beton, tynk, cegła itp.).
 • Podkład alkidowy. Przeznaczony do ścian drewnianych (idealny do domów wiejskich). Obrabiana powierzchnia staje się podatna na wiele wykończeń.
 • Podkład gliptalny. Stosowany podczas pracy z powierzchniami drewnianymi lub metalowymi. Jego osobliwością jest to, że dopuszcza się pracę z nim w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności.
 • Roztwory perchlorwinylowe. Pozwalają na obróbkę ceglanych i betonowych ścian. Główną zaletą jest to, że takie kompozycje doskonale tolerują zimno.
 • Niezależnie od wymaganej mieszanki podkładowej, należy się z nią prawidłowo obchodzić. Rzućmy okiem na kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci to zrobić.

  • Jeśli mieszanka pachnie bardzo podobnie do PVA, należy zrezygnować z zakupu. Faktem jest, że jest to najpewniejszy znak podróbki.
  • Jeśli ściany nie były wcześniej szpachlowane, zaleca się nałożenie dwóch warstw podkładu.
  • Trwałość wklejonej tapety zależy nie tylko od ilości nałożonego podkładu, ale także od jakości przygotowanej powierzchni. Dlatego przed rozpoczęciem pracy ważne jest, aby dobrze oczyścić ściany z gruzu, rozprysków, grzybów i innych wad.
  • Podczas pracy z kompozycjami podkładowymi konieczne jest stosowanie środków ochrony osobistej. Tłumaczy się to obecnością szkodliwych chemikaliów w każdym rodzaju podkładu. Uwaga! Nie należy dopuścić do kontaktu materiałów gruntujących ze skórą lub błonami śluzowymi. Jeśli doszło do kontaktu, obszar kontaktu należy pilnie umyć i przetworzyć, a ofiarę należy skierować do lekarza w celu uzyskania dalszych instrukcji (osoby podatne na objawy alergiczne znajdują się w strefie ryzyka).
  • Stosowanie roztworów gruntujących do ścian pomalowanych farbami olejnymi jest bezużyteczne. Ta zasada obowiązuje również w przypadku stosowania jasnych tapet z flizeliny. Faktem jest, że w takich sytuacjach ściany są pokryte farbą na bazie wody, a zatem nie ma potrzeby nakładania dodatkowej warstwy.
  • Rozcieńczony PVA jest niedrogim analogiem podkładu. Problem polega na tym, że oprócz złej jakości powłoki, korzystanie z tej opcji nie chroni właściciela mieszkania przed grzybem, pleśnią i innymi pasożytami. Skąd taka nieefektywna gospodarka?

  Jak długo schnie podkład przed tapetowaniem?

  Po zakończeniu prac gruntujących obrabiana powierzchnia potrzebuje czasu na wyschnięcie. Przyjrzyjmy się dokładnie ile.

  Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy przeczytać instrukcję wybranej mieszanki. Faktem jest, że nie tylko rodzaj podkładu wpływa na szybkość schnięcia, ale także szereg innych czynników, które będą indywidualne dla każdego przypadku.

  Szybkość schnięcia podkładów zależy od ich składu chemicznego oraz właściwości podłoża, na które są nakładane.

  Podkłady akrylowe

  Podkłady na bazie akrylu są przeznaczone do wszystkich powierzchni z wyjątkiem metalu, który z czasem może rdzewieć. Są nietoksyczne, bezwonne i dobrze wypełniają pory materiałów sypkich, nadając im niezbędną gęstość. Idealny do ścian pokrytych płytą wiórową lub starym, kruszącym się tynkiem. Suszyć nie dłużej niż 5 godzin.

  Podkłady alkidowe

  Przeznaczony do pokrywania powierzchni drewnianych (w tym płyt wiórowych i pilśniowych), metalowych, plastikowych, szklanych i z włókna szklanego wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Materiały potraktowane związkiem alkidowym tworzą szczególnie silne wiązanie z powłoką. Warstwa podkładowa schnie w ciągu 10-15 godzin w temperaturze +25 o C.

  Glyptal starter

  Może być stosowany do wszystkich rodzajów powierzchni w suchych pomieszczeniach iw przeciwieństwie do akrylu jest nieszkodliwy dla metalu. Wysycha w ciągu dnia w temperaturze pokojowej.

  Podkłady na bazie wody

  Kompozycje te są drobnymi cząstkami polimeru rozpuszczonego w wodzie. Służy do przygotowania powierzchni betonowych, cementowych, drewnianych, gipsowych i płyt gipsowo-kartonowych do tapetowania w suchych pomieszczeniach. Wysuszyć w 3-20 minut. Dokładny czas zależy od stopnia porowatości materiału – im jest mniejszy, tym podkład szybciej schnie.

  Najważniejszą rzeczą podczas tego całego procesu jest przestrzeganie prostych zasad:

  • po wyschnięciu podkładu wszelkie zmiany temperatury są niedopuszczalne;
  • przeciąg może prowadzić do nierównomiernego mocowania warstwy ochronnej;
  • niedopuszczalne jest przyspieszanie suszenia przez sztuczne ogrzewanie (opalarka, suszarka do włosów lub w inny sposób). Oprócz pogorszenia jakości zaczepu takie działanie do niczego nie doprowadzi.

  Gdy mieszanka podkładowa wyschnie, nie trać czasu, przygotuj się do następnego kroku. Na szczęście remont w tym zakresie daje człowiekowi nieskończony potencjał.

  Znając powyższe niuanse, musisz przejść do praktyki i zastanowić się, jak prawidłowo zagruntować ściany pod tapetą i bez kosztownej pomocy zespołu budowlanego.

  Wymagane zapasy

  • roztwór podkładu;
  • Szczotka;
  • wiaderko;
  • wałek;
  • plastikowa siatka;
  • drążek teleskopowy.

  Algorytm działania

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author