Opcja nr 1: gips i wapno
Mieszanki tynków gipsowych i wapiennych generalnie nie są zalecane do stosowania w kuchniach, łazienkach, basenach i innych mokrych pomieszczeniach. Jako podstawa do układania płytek w każdym pomieszczeniu, tynk gipsowy lub wapienny również nie jest najlepszą opcją. Jeśli jednak to właśnie ten materiał został użyty do wyrównania ścian, można go pozostawić. Ale musisz dobrze zagruntować powierzchnię kompozycją głęboko penetrującą.
Podkład pomaga:
- zwiększyć przyczepność;
- zwiększyć wytrzymałość powłoki;
- stworzyć wodoodporny film;
- zmniejszyć porowatość;
- zapobiegać rozwojowi grzybów i innych bakterii.
Podkład nakłada się w dwóch lub trzech warstwach. Zaleca się wykonanie ostatniej warstwy z podkładu hydroizolacyjnego.
Do przyklejania płytek do tynków gipsowo-wapiennych zaleca się użycie specjalnego kleju do płytek.
Powierzchnię pokrytą mieszanką tynków wapiennych zaleca się dodatkowo wzmocnić siatką metalową. W tym celu, po nałożeniu dwóch warstw podkładu i ich wysuszeniu, ściany pokrywa się klejem do płytek. Na wyschnięty klej nakłada się siatkę i ponownie zagruntowuje.
Podkreślmy ważne punkty: poczekaj, aż tynk całkowicie wyschnie; użyj podkładu; płytki ułożyć na kleju o zwiększonej przyczepności.
Opcja nr 2: zaprawa cementowo-piaskowa
W pomieszczeniach o dużej wilgotności i częstych zmianach temperatury, gdzie do wykańczania najczęściej używa się płytek, ściany najczęściej tynkuje się mieszankami cementowo-piaskowymi. Bez doświadczenia trudno jest przygotować tynk o pożądanej jakości. Dlatego lepiej kupić gotowy, już z wybraną kompozycją i po prostu wymieszać go z wodą zgodnie z instrukcją.
Zalety tynku piaskowo-cementowego: wytrzymałość i odporność na wilgoć.
Wady: wysycha i nabiera siły przez długi czas, możliwe są pęknięcia.
Do samodzielnego przygotowania rozwiązania będziesz potrzebować :
- cement M400 lub M500;
- oczyszczony piasek średniej frakcji;
- plastyfikator.
Cement i piasek miesza się w proporcji: 4 części piasku na 1 część cementu M400 (5 części piasku na 1 część cementu M500). Im mniej piasku w mieszance, tym mocniejsza będzie powłoka. Plastyfikator zwiększa elastyczność roztworu, ułatwia aplikację. Dodaje się go do mieszanki w ilości określonej w instrukcji producenta. Zamiast profesjonalnego plastyfikatora często stosuje się detergent lub proszek do prania.
Nawiasem mówiąc, przy tynkowaniu betonu komórkowego zaprawą cementowo-piaskową do układania płytek nie można obawiać się zmniejszenia paroprzepuszczalności bloczków. Mimo to płytka całkowicie ochroni gazobeton przed wilgocią.
Opcja nr 3: klej do płytek
Zamiast zwykłej mieszanki tynków do płytek lub płytek porcelanowych można użyć dowolnego kleju do płytek lub zaprawy do jastrychu. Główną zaletą uzyskiwaną w tym przypadku jest zwiększenie wytrzymałości warstwy wyrównującej o tej samej lub mniejszej grubości.
Ale aplikacja jest znacznie trudniejsza ze względu na to, że mieszanina płynie i nie pozostaje w jednej płaszczyźnie. Zwis roztworu można zmniejszyć, dodając mieszankę cementowo-piaskową do kleju do płytek. Jednak nawet przy użyciu radiolatarni można wykryć nierówności ułożonej warstwy tynku. Po całkowitym wyschnięciu ściana jest sprawdzana z reguły, a wystające miejsca wyrównuje się tarką.
Ogólnie jest to dobra opcja i jest często używana.
Jak długo powinien schnąć tynk przed ułożeniem płytek?
Szybkość wysychania warstwy tynku zależy nie tylko od jego składu, ale także od podłoża, na które jest nakładany, a także od grubości tynku. Ściany ceglane i betonowe mają niską paroprzepuszczalność, natomiast ściany z betonu komórkowego lub drewna dobrze odprowadzają wilgoć. Ponadto czas schnięcia tynku zależy od dodatków producenta, a liczby te mogą się różnić. Oto kilka przykładów:
- Tynk gipsowy
Weber Vetonit Profi Gips – od 1 do 3 dni (warstwa 10mm).
VOLMA Layer – 5-7 dni (przy zalecanej grubości 5-30 mm).
Knauf Rotband – około 7 dni (grubość 5-50 mm).
VOLMA Aquasloy (lekki) – 24 godziny.
Knauf Unterputz – gotowy do wykończenia od 7 dni (warstwa 10-35 mm).
Weber Vetonit TT40 – jedna warstwa 5-40 mm schnie od 1 do 2 dni.
- Klej do płytek należy wyróżnić osobno. Przy przygotowaniu ścian o tym samym składzie i przyklejeniu płytek czas pracy ulega znacznemu skróceniu – płytki można ułożyć w jeden dzień.
Należy pamiętać, że wysychanie tynkowanej powierzchni powinno odbywać się bez wymuszonego ogrzewania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pęknięć na ścianach. Aby przyspieszyć ten proces, należy zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia.
Wyrównanie ścian z płytą gipsowo-kartonową do układania płytek
Jedną z opcji wyrównywania ścian pod płytki jest wykończenie płyt gipsowo-kartonowych. W przypadku pomieszczeń mokrych stosuje się tylko GKL odporny na wilgoć. Możesz zamontować go w zwykły sposób na metalowej ramie lub bezpośrednio na ścianie za pomocą kleju. Jeśli nieprawidłowości są znaczne, odpowiednia jest tylko opcja z ramką. W innych przypadkach lepiej jest przykleić płytę gipsowo-kartonową do ścian, ponieważ metoda ramowa „zjada” 5 cm przestrzeni z każdej strony pomieszczenia.
Do wykonania pracy będziesz potrzebować:
- metalowy stojak i prowadnica, zawieszenia;
- poziomica, szlifierka lub nożyce do metalu, śrubokręt lub wiertarka;
- Arkusze GKLV (zielone), taśma maskująca, wkręty samogwintujące.
Procedura: