jak długo szczeliwo schnie w łazience

 • Obszar zastosowań
 • Rodzaje i czasy schnięcia
  • silikon
  • Akryl
  • Bitumiczny
  • Poliuretan
 • Co wpływa na szybkość utwardzania?
 • Zalecenia
 • Uszczelniacz to lepka masa lub pasta przeznaczona do uszczelniania i uszczelniania różnych powierzchni. Bez uszczelniacza wykonanie napraw, wykończeń, prac dekarskich i innych prac budowlanych jest prawie niemożliwe. Po zastosowaniu tego materiału budowlanego początkujący rzemieślnicy zwykle są zainteresowani tym, jak długo potrwa wyschnięcie.

  Obszar zastosowań

  Istnieje kilka rodzajów uszczelniaczy, każdy z nich ma swój własny zakres i własne cechy.

  • Na przykład do prac wewnętrznych stosuje się szczeliwo akrylowe. Może być stosowany na drewno, płyty gipsowo-kartonowe, ale nie toleruje zbyt dobrze wilgoci i nie jest zalecany do powłok narażonych na działanie wysokich temperatur.
  • Szczeliwo silikonowe służy do łączenia wszelkich powierzchni budowlanych, w tym metalu lub plastiku. Może wytrzymać różne warunki temperaturowe.

  • Wersja bitumiczna służy do naprawy dachów, łupków i dachówek, może być stosowana w pomieszczeniach wilgotnych. Nadaje się do uszczelniania systemu odwadniającego. W bardzo niskich temperaturach tracone są właściwości tłumiące drgania.
  • Poliuretan jest używany do prac na zewnątrz i nie ma na niego wpływu warunki pogodowe.

  Rodzaje i czasy schnięcia

  Wszystkie powyższe materiały na szew mają różne czasy utwardzania, które zależą od różnych czynników.

  silikon

  W ciągu 7-30 minut po nałożeniu kompozycji silikonowej nastąpi początkowa polimeryzacja. Nie zaleca się dotykania filmu, który pojawił się w tym czasie. Pełnego utwardzenia należy spodziewać się w ciągu jednego dnia. Średnia szybkość suszenia wynosi 2 mm dziennie. W wysokich temperaturach średni czas utwardzania jest mnożony przez współczynnik 1,5.

  Istnieją dwa rodzaje silikonu:

  • kwas;
  • neutralny.

  Odmiana kwasowa jest najczęstszym rodzajem uszczelniacza hydraulicznego. Dobrze nadaje się do wzmacniania połączeń między łazienką a ścianą, do uszczelniania szczelin wokół toalety, ale typ sanitarny jest niepożądany do stosowania na powłokach teflonowych i powierzchniach z kamienia naturalnego. Czas zamrażania – 6-7 godzin.

  Silikony utwardzane kwasem są dostępne w handlu i mają czas schnięcia 2 godziny. Istnieją inne opcje szybkoschnące, takie jak uszczelniacz Moment. Klej twardnieje wstępnie po 15 minutach, pełnego utwardzenia można oczekiwać w ciągu jednego dnia.

  Opcja neutralna nadaje się do pracy z prawie każdą powierzchnią , jest to uniwersalny uszczelniacz, który nadaje się nawet do uszczelniania silnika samochodowego i lusterek, ale jego zakup może kosztować sporo. Wysycha w ciągu jednego dnia, a warunki temperaturowe należy utrzymywać w zakresie od +5 do +40 ° С.

  Akryl

  Uszczelniacz akrylowy może być wodoodporny i niewodoodporny, jest nieszkodliwy i bezwonny. Zestalenia podczas używania można się spodziewać po 12 godzinach, ale oczywiście wszystko zależy od różnych czynników. Czasami całkowite wyschnięcie może nastąpić dopiero po czterech tygodniach.

  Koszt wersji akrylowej jest około 1,5 raza niższy niż w przypadku innych odmian , brak zapachu i szkodliwych substancji pozwala na pracę w pomieszczeniach. Uszczelniacz akrylowy służy do prac wewnętrznych, ale istnieją również produkty do uszczelniania zewnętrznego – opcja mrozoodporna.

  Podczas wysychania kleju można go modyfikować, zmywać nadmiar wypustek, już stwardniały uszczelniacz można łatwo przeciąć ostrym nożem.

  Bitumiczny

  Uszczelniacz bitumiczny nazywany jest również pokryciem dachowym. Charakteryzuje się wytrzymałością, odpornością na wpływy mechaniczne i chemiczne, toleruje różne warunki temperaturowe i dlatego jest używany do prac na zewnątrz.

  Istnieją następujące rodzaje materiałów:

  • kauczuk bitumiczny;
  • bitum-polimer.

  Uszczelniacz z gumy bitumicznej jest szeroko stosowany podczas pracy na metalowym dachu. Posiada właściwości elastyczne i plastyczne, jest w stanie równomiernie rozprowadzać się po metalu, ale nie kapie. Materiał twardnieje po odparowaniu rozpuszczalnika, czas schnięcia 14-22 dni.

  Wersja bitumiczno-polimerowa jest aktywnie wykorzystywana do materiałów w postaci arkuszy i rolek, betonu, metalu i plastiku. Zapewnia szybką eliminację przecieków, uszczelnia połączenia i ubytki, skleja różne fragmenty dachu. Przy nakładaniu warstwy 3 mm można spodziewać się powstania pierwotnego filmu już po godzinie.

  Poliuretan

  Wersja poliuretanowa jest zbliżona jakością do pianki poliuretanowej. Polimeryzuje pod wpływem wilgoci z powietrza i szybko schnie. Doskonały do ​​uszczelniania połączeń międzypanelowych, połączeń bali, pokryć dachowych, uszczelniania otworów okiennych i drzwiowych. Potrafi wytrzymać surowe warunki klimatyczne.

  Istnieją takie rodzaje poliuretanu:

  • jednoskładnikowy;
  • dwuskładnikowy.

  Typ jednoskładnikowy wysycha w kontakcie z powietrzem lub powierzchnią. Czasami powłokę można lekko zwilżyć. Wytrzymałość szczeliwa osiąga godzinę po nałożeniu i całkowicie twardnieje po dniu. W temperaturach poniżej 23 stopni czas schnięcia wydłuża się.

  Dwuskładnikowy wygląd jest używany głównie na skalę przemysłową. Substancje zawarte w kompozycji miesza się bezpośrednio przed pracą. Wersja dwuskładnikowa może stwardnieć już po 30 minutach.

  W sprzedaży dostępne są oddzielne odmiany uszczelniaczy silikonowych, akrylowych, bitumicznych lub poliuretanowych przeznaczone do wąskiego zakresu. Na przykład kompozycja akwariowa lub szklana. Z nazwy jasno wynika, że ​​ten typ służy do klejenia luster czy szkła, ale można go również wykorzystać do pracy z ceramiką, płytkami, włóknem szklanym i innymi materiałami.

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author