jak długo trwa wysychanie fugi łazienkowej

Mieszanie zaprawy za pomocą wiertarki

Aby uzyskać jednorodną strukturę mieszanki, należy ją prawidłowo zagnieść ręcznie. Jeśli użyjesz wiertarki, do roztworu dostanie się powietrze, co zaburzy jednolitość.

Jeśli nadal używasz miksera wiertniczego, musi on działać przy niskich prędkościach. Pamiętaj, aby monitorować czystość dyszy, nie wolno używać jednej dyszy do kleju i zaprawy.

Do czego służy fuga?

Czy fuga jest naprawdę potrzebna? Jakie pełni funkcje i czy w ogóle można się bez niego obejść? Odpowiedź jest oczywista: należy bezbłędnie zakryć stawy. Ale wygląd i jakość przetwarzania w dużej mierze zależy od rodzaju użytej mieszanki.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak długo wysycha klej do płytek, ponieważ możesz kontynuować pracę dopiero po wstępnym wyschnięciu powierzchni po ułożeniu płytki. Zwykle wystarczy, by wytrzymać dzień lub dwa. Jeśli do pokrycia podłogi w łazience użyto grubej warstwy zaprawy, po płytce można chodzić dopiero trzeciego dnia.

Ważną rolę odgrywa szpachlowanie spoin między płytkami w łazience, spełniane są przede wszystkim następujące funkcje:

 • ochrona ściany przed wilgocią;
 • zapobieganie gromadzeniu się bakterii i rozwojowi pleśni lub grzybów;
 • zmniejszenie ryzyka zatykania stawów różnego rodzaju zanieczyszczeniami;
 • wzrost wytrzymałości okładziny;
 • dzięki czemu powierzchnia wygląda bardziej dekoracyjnie.

W zależności od składników tworzących mieszaninę stopień manifestacji pewnych właściwości funkcjonalnych może się różnić.

Fuga zapewnia kompletność okładziny, a także wzmacnia ją

Nakładanie zaprawy cementowej na narożniki płyt kartonowo-gipsowych

Podczas układania płytek na suchej ścianie, drgania często przenoszone są na narożniki. Zaprawa cementowa nie ma wystarczającej elastyczności i nie współpracuje dobrze z ruchomym podłożem, przez co na powierzchni szwu mogą pojawić się pęknięcia. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie zastosowanie fugi silikonowej.

Jak długo fugować szwy na płytkach?

Aby Twój dom przynosił tylko radość, musisz pamiętać o kilku zasadach. Wielu interesuje, ile fugować szwy na płytce. To pytanie jest pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć komuś, kto ma do czynienia z podobną procedurą. Zrób to sam fugowanie płytek własnymi rękami należy wykonać dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju, na którym jest „posadzony”. Zajmie to co najmniej 24 godziny.

Stosowanie fug w różnych kolorach na tej samej ścianie

Kiedy na ścianie znajdują się płytki w różnych odcieniach, wielu kusi, aby zastosować fugi w różnych kolorach. Ten błąd ma dwie niefortunne konsekwencje. Po pierwsze trudno jest schludnie ułożyć połączenie dwóch kolorów, w większości przypadków linia będzie nierówna. Po drugie, przy nakładaniu i spoinowaniu fug drugi kolor będzie nakładał się na pierwszy, przez co cała płytka będzie wyglądać niechlujnie i nieprofesjonalnie.

Instrukcja krok po kroku

Oczyścić szwy z gruzu budowlanego, drobnych kamieni, cementu oraz specjalnych przekładek (tzw. krzyżyków). Niektórzy twierdzą, że te drobiazgi można pozostawić w szczelinach między płytkami, a nawet pokryć fugą, ale mistrzowie nie zalecają tego. Kolor szwów może być nierówny.

Jeśli ułożyłeś glazurę, możesz ją fugować bez wcześniejszego przygotowania. Ale jeśli płytka tak nie jest, to jej krawędzie należy zwilżyć, wtedy nie wchłonie wody z fugi. W tym celu przydaje się zwykły opryskiwacz ogrodowy. Ale nie daj się ponieść emocjom, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do pękania fugi. W każdym razie skonsultuj się ze sprzedawcą, od którego kupujesz mieszankę – dowiedz się, jak fugować szwy na płytkach tym produktem i jak przygotować powierzchnię przed jej nałożeniem.

Należy zwrócić szczególną uwagę na kolor fugi. Biel uważana jest za klasykę, jednak jest bardzo niepraktyczna. Po kilku latach od stałego kontaktu z wilgocią taka fuga żółknie. Żadne detergenty i środki czyszczące nie pomogą przywrócić jej wyglądu. Ale ciemniejsza fuga do ścian i podłóg będzie wyglądać znacznie lepiej nawet po kilkunastu latach. Pamiętaj – im bogatszy odcień fugi, tym dłużej wytrzyma.

Przygotowując się do fugowania, zaopatrz się w najpotrzebniejsze rzeczy: specjalną tarkę, wiadro gąbki, respirator (lub bandaż z gazy) i rękawiczki. Rozcieńczoną mieszankę fugową nałożyć na powierzchnię i przystąpić do obróbki powierzchni tarką.

Możesz również pracować z workiem do fug. Działa prawie jak strzykawka do ciasta, wypełniając roztworem tylko wolną przestrzeń wokół płytek. Jego zastosowanie znacznie ułatwia późniejsze czyszczenie okładzin ściennych lub podłogowych z resztek fug.

Po wyschnięciu fugi konieczne jest usunięcie jej resztek. Można to zrobić za pomocą specjalnego pędzla lub wilgotnej szmatki. W naszym artykule znajdziesz odpowiednie zdjęcia.

Po tych wszystkich procedurach zamknij pomieszczenie i nie zakłócaj powłoki. Szwy muszą być całkowicie suche. Zajmuje to około dwóch tygodni. Niektóre fugi mogą szybciej twardnieć, przeczytaj o tym na opakowaniu.

Kiedy możesz zacząć sprzątać?

Aby zakończyć pracę, musisz wyczyścić powierzchnię nadmiaru materiału budowlanego. Możesz to zrobić po wyschnięciu płytki. Jak długo po ułożeniu płytki łazienkowe schną na podłodze? Utrwalenie kleju trwa średnio około 2 dni. Następnie należy nałożyć zaprawę i poczekać około jednego dnia.

Możesz rozpocząć czyszczenie nie wcześniej niż 48 godzin po procedurze fugowania.

Możesz śledzić moment, w którym możesz zacząć prać okładzinę za pomocą prostej metody. Oceń wizualnie, jak utwardziła się i rozjaśniła masa, która pokrywa płytkę od góry. Oznacza to, że mamy na myśli szpachlę, która pozostała po przetarciu podłogi i ścian wilgotną gąbką. Gdy tylko większość powierzchni zacznie twardnieć i zmieniać kolor, oznacza to, że można przystąpić do czyszczenia.

Należy pracować bardzo ostrożnie, ponieważ można przypadkowo uszkodzić szwy lub zmyć nadmiar.

Jak szlifować płytki na ścianie w łazience: etapy pracy

Proces wypełniania szwów nazywany jest inaczej fugą. Przyjrzyjmy się bliżej jego krokom:

 • Przygotowanie do fugi . W pierwszej kolejności usuwane są pozostałe elementy montażowe (krzyżyki, kliny). Następnie szwy są oczyszczane z resztek mieszanki klejowej, a gruz jest zamiatany szczotką. Ułatwia to proces szpachlowania i eliminuje możliwość zaczernienia przy zastosowaniu jasnej fugi.
 • Dobór i przygotowanie składu fug. To prosty, ale ważny krok. Materiałem do spoinowania jest masa plastyczna gotowa do użycia lub sucha mieszanka-półprodukt, który wymaga przygotowania. O wyborze kompozycji decyduje wiele czynników, w tym rodzaj płytki do dekoracji. Aby przygotować suchą mieszankę do pracy, należy pobrać jej odmierzoną część, dodać wodę i dokładnie wymieszać trzepaczką. Następnie jednorodną masę odstawia się na 5-10 minut, aby aktywować jej składniki i ponownie się poluzować.
 • Wypełnienie szwów. Do wykonania pracy użyj miękkiej gumowej szpatułki. Najpierw wykonują ruchy prostopadłe do szwu, dociskając fugę na pełną głębokość. Następnie wzdłuż krawędzi płytki wykonuje się szpachelkę, usuwając nadmiar. Ze względu na szybkie wiązanie kompozycji nie jest konieczne przetwarzanie więcej niż 1-1,5 m2 okładziny.
 • Tworzenie dokładnych szwów. Na etapie fugowania, gdy są jeszcze mokre, otrzymują gotowy wygląd. W tym celu używany jest kawałek kabla telewizyjnego, który służy jako złącze. W tym przypadku uzyskuje się schludny szew promieniowy, a każda płytka wyróżnia się na tle ogólnym.
 • Usuwanie pozostałości materiału. Po zakończeniu prac na powierzchni okładziny pozostają ślady masy fugowej. Aby nie wyschły, najpierw przeciera się je wilgotną gąbką.
 • Koniec fugowania . Pod koniec pracy wytrzyj całą płytkę suchą szmatką. W ten sposób składniki fugi są całkowicie usuwane. Dzień później powierzchnia jest traktowana specjalnymi produktami hydraulicznymi.
 • Jak fugować ciemne płytki na ścianie?

  Z reguły ciemne odcienie są używane w przypadku stawiania czoła podłodze lub dolnej części ścian. W takim przypadku przy wypełnianiu fug nie stosuje się jasnej fugi z dwóch powodów:

 • po pierwsze, w tych miejscach się brudzą;
 • po drugie, czasami widoczny jest ciemny koniec płytki, co wizualnie zwiększa rozmiar szwu.
 • Najlepiej, aby fuga była wybierana dopiero po ułożeniu płytek.

  Jak prawidłowo wypełnić szwy jasnych płytek

  Proces fugowania tego materiału zasadniczo nie różni się od zwykłej procedury. Aby podkreślić każdy element okładziny, użyj kompozycji, które są nieco ciemniejsze lub jaśniejsze niż główne tło. Należy uważać na ostry kontrast w kolorystyce płytek i fug. W takim przypadku szwy mogą podkreślać wady materiału.

  Co wpływa na to, jak długo wysycha szew

  Aby zapobiec różnym uszkodzeniom gotowego szwu, należy postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi przygotowania powierzchni, aplikacji i końcowej obróbki. Przed ułożeniem fugi spoiny muszą być suche i czyste, aby mieszanina nie rozcieńczała się wilgocią, zmieniając jej właściwości.

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author