Jak długo trwa wysychanie ścian przed tapetowaniem?

Od czego zależy czas schnięcia podkładu

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie prostym stwierdzeniem, że podkład schnie tyle minut lub godzin. I własnie dlatego:

 • podkłady różnią się składem: wodne, akrylowe, alkidowe itp.;
 • ściany mogą być również wykonane z różnych materiałów: drewno, beton, cegła, płyta gipsowo-kartonowa. Ponadto przy ich wykańczaniu często na każdą warstwę przeciągu nakłada się podkład – tynk, szpachlę startową i wykończeniową. Wszystkie te materiały mają różną zdolność wchłaniania;

Wybór gruntu zależy od materiału ścian

 • podkład można nakładać w jednej warstwie, a może w dwóch lub trzech. Warstwa podkładowa o różnej grubości nie schnie równomiernie;
 • wreszcie w pomieszczeniu, w którym odbywa się wykończenie, może występować różna wilgotność i temperatura – parametry, które bezpośrednio wpływają na szybkość schnięcia wszelkich „mokrych” materiałów.

  Warunki wewnętrzne wpływają na szybkość schnięcia kompozycji

  Notatka! Na opakowaniu z podkładem producenci wraz z innymi zaleceniami dotyczącymi stosowania zawsze wskazują jego czas schnięcia. Ale jest to orientacyjne i z reguły maksymalne. W sprzyjających warunkach mikroklimatycznych podkład może wysychać znacznie szybciej. Jest to ważne, jeśli ramy czasowe pracy są ograniczone.

  Problem jest uzyskiwany z kilkoma niewiadomymi i nie zadziała bez odpowiedniego doświadczenia, aby go rozwiązać. Aby to zrobić, musisz znać właściwości materiałów i zrozumieć, do czego ogólnie stosuje się podkład, który lepiej poradzi sobie z zadaniem.

  Osobliwości

  Ważne jest, aby wiedzieć, ile czasu zajmie wyschnięcie podkładu. Jest to niezbędna informacja dla pracowników i rzemieślników, aby wiedzieć, kiedy rozpocząć nowy etap prac remontowych. Wskaźnik ten jest niezwykle ważny w procesie prac remontowych i wykończeniowych.

  Jest to wyjątkowy środek w swoich właściwościach, który pomaga poprawić przyczepność. Główną zaletą podkładu jest jego zdolność wiązania. Dzięki tej charakterystyce znacznie zmniejsza się zużycie farby, kleju i innych materiałów . Wysokiej jakości materiał podkładowy ma dobre właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki tym cechom możesz bezpiecznie angażować się w tapetowanie i nie bać się pojawienia się grzyba i pleśni w przyszłości.

  Wiele osób uważa, że ​​użycie tego narzędzia przed malowaniem lub wklejaniem ścian nie ma sensu. Najczęściej dotyczy to początkujących rzemieślników lub osób, które chcą samodzielnie przeprowadzać naprawy w swoim domu. Dopiero z czasem zaczynają zdawać sobie sprawę, jak głęboko się mylili. W końcu wstępne gruntowanie ścian pomaga dużo zaoszczędzić, zmniejszając zużycie materiałów wykończeniowych.

  Polecamy: Podkład ceresit ct 19: właściwości, zastosowanie i zasady pracy z materiałem

  Po nałożeniu podkładu na ścianę należy chwilę odczekać przed przystąpieniem do prac naprawczych. Producenci zazwyczaj podają czas oczekiwania na opakowaniach z rozwiązaniem . Ale to kryterium może się różnić w zależności od rodzaju podstawy i innych aspektów. W przypadku suchej lub porowatej powierzchni możliwe jest przystąpienie do dalszej pracy po bardzo krótkim czasie.

  Przed zakupem tego narzędzia należy zdecydować, do jakich powierzchni będzie ono używane. Nie zapomnij o załączonej instrukcji rozwiązania. Im wyższa zdolność penetracji podkładu, tym lepiej.

  Jak długo schną podkłady

  Na początek powiemy, dlaczego tak ważne jest, aby podkład nakładany na ściany wyschł przed ich wykończeniem.

  Jeżeli jest to grunt penetrujący, to do reakcji polimeryzacji potrzebuje tlenu. Zbyt pospiesznie nałożona warstwa szpachli lub farby nie pozwoli na zakończenie tej reakcji, a produkt nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji.

  Emulsje wodne nakładane na tynk lub szpachlę zmiękczają ich wierzchnią warstwę. A kiedy spróbujesz pomalować ścianę, roztwór przyklei się do wałka, unieważniając całą pracę.

  Podkład ścienny: proces

  Nie zaleca się również przyklejania tapet na jeszcze wilgotnych ścianach – schną dłużej i mogą odpaść.

  Dlatego lepiej nie naruszać technologii i postępować zgodnie z zaleceniami producenta, dając podkładowi wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie. Jak wspomniano powyżej, zależy to od jego rodzaju i materiału bazowego. Podajemy dane dotyczące głównych typów i kompozycji. Czas w tabeli podano dla temperatury powietrza 15-25 stopni i wilgotności 50-60%.

  Rodzaj podkładu Czas schnięcia, godziny
  Podkłady penetrujące jeden
  Uniwersalne podkłady adhezyjne 1-3
  Podkłady akrylowe i lateksowe 2-4
  Wzmacniające podkłady hydrofobowe 1-2
  Podkłady alkidowe 8-12
  Betonokontakt 12-24
  Podkłady z polioctanu winylu 0,5-1
  Olej do suszenia Co najmniej 24
  podkład bitumiczny 3-4

  Są to zalecane czasy schnięcia jednej warstwy podkładu. Jeśli został nałożony w kilku warstwach bez końcowego wyschnięcia poprzednich, czas może wydłużyć się 2-3 razy.

  Rada. Jeśli po pierwszym zagruntowaniu na dłoni pozostaną ślady szpachli lub tynku, to jedna warstwa nie wystarczy i trzeba nałożyć kolejną i ponownie sprawdzić jakość powierzchni.

  Ale sama zagruntowana powierzchnia, jej początkowa wilgotność i zdolność wchłaniania również podlegają korektom. Na przykład gęste, twarde i gładkie materiały schną dłużej, a tynk cementowy wysycha na naszych oczach.

  Ściana zagruntowana tapetą

  Przy dekorowaniu ścian zewnętrznych ważne są warunki pogodowe: po deszczu ściany wysychają dłużej i szybciej na wietrze.

  Ale nie jest konieczne określanie stopnia suchości na oko. Aby to zrobić, istnieją specjalne urządzenia – mierniki wilgotności lub higrometry. Oczywiście nie ma potrzeby ich kupowania ze względu na jednorazową kosmetyczną naprawę w mieszkaniu. Ale jest to bardzo przydatne dla profesjonalnych finiszerów. Jeśli nie ma takiego urządzenia, lepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta podkładu i wytrzymać czas określony w instrukcji.

  Jeśli w pomieszczeniu jest zimno lub wilgotno, warto pomyśleć o tym, jak naprawić sytuację – włącz grzejniki, otwórz okna, aby usunąć nadmiar wilgoci z powietrza.

  Rodzaje podkładów

  Rynek materiałów budowlanych oferuje solidny wybór podkładów różnych producentów. Mieszanki gruntujące różnią się składem, przeznaczeniem i czasem schnięcia, mogą być uniwersalne i specjalne, do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego.

  W zależności od właściwości i przeznaczenia podkładu można podzielić na następujące typy:

  • Betonokontakt – mieszanina zawiera piasek kwarcowy, cement, inne wypełniacze, podstawą kompozycji jest spoiwo akrylowe. Przeznaczony do zwiększenia przyczepności gładkiej, słabo chłonnej powierzchni (beton, glazura, stara farba) z tynkami, szpachlówkami, klejami do płytek ceramicznych.

  PRZYDATNE INFORMACJE: Jak obliczyć obwód pomieszczeń w mieszkaniu?

  • Penetracja uniwersalna – przygotowuje powierzchnie przed układaniem płytek, malowaniem. Wzmacnia luźne, kruszące się podłoża i zmniejsza ich chłonność.

  • Bezbarwny – stosowany do obróbki powierzchni drewnianych w celu zachowania naturalnej struktury drewna. Tworzy wodoodporną powłokę zapobiegającą gniciu drewna.

  • Kontakt – wzmacnia zdolność powierzchni stałej do „przylegania” różnymi rozwiązaniami (farby, kleje).

  • Błonotwórcza – stosowana w pracy z powierzchniami problematycznymi. Wzmacnia bazę, tworzy film ograniczający przepływ wilgoci. Może być nakładany na wszystkie powierzchnie, od podłóg cementowych po płyty pilśniowe. Szybko wysycha, co jest wygodne w przypadku decyzji o przyklejeniu tapety na ścianach.

  Jak przygotować ściany do tapetowania

  Decydując się na zmianę starych tapet na nowe, nie należy ignorować prawidłowej technologii tego procesu. Nawet jeśli ściany były perfekcyjnie przygotowane podczas poprzedniej naprawy, to w trakcie eksploatacji i usuwania starej powłoki mogły stracić część swoich właściwości.

  Podkład jest również objęty tym procesem i nakładany jest dwukrotnie. Opiszmy to szczegółowo.

  Demontaż starej tapety. Aby ułatwić ich usuwanie ze ścian, musisz zastosować specjalne rozwiązania. Równomiernie nawilżają powierzchnię, pozwalają tapecie nasiąkać i odklejają całe płótna od ścian, zachowując w jak największym stopniu integralność wykończenia.

  Usuwanie starej tapety

  Elementarz. Środek wlewa się do specjalnego pojemnika, zwilża się w nim wałek i toczy po ścianach, nie pozostawiając szczelin.

  Jak wyhodować podkład do ścian?

  Podkład w zasobniku

  Nakładanie podkładu na ścianę

  Wady tynku. Po wyschnięciu gruntu wszelkie ubytki, pęknięcia i nierówności ściany zaszpachlować tynkiem lub zaprawą szpachlową. Może też wyschnąć.

  Wady tynku

  Solidne wyrównanie. Wykonywany jest cienką warstwą na całej powierzchni za pomocą szpachli wykończeniowej.

  Metody nakładania szpachli wykończeniowej

 • Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author