jak długo wysycha gres porcelanowy na podłodze?

Jeśli wilgotność jest wysoka, płytki schną dłużej.

 • Absorpcja wody powierzchniowej. Nie powinna wynosić zero, zwłaszcza w przypadku układania odpornych na wilgoć rodzajów płytek, ponieważ w tym przypadku woda z zaprawy po prostu nie będzie miała dokąd pójść. Ale wchłanianie wody też nie powinno być duże, działa tu zasada złotego środka. Tak więc wchłanianie wody jest uważane za duże, jeśli po zwilżeniu po krótkim czasie (2–3 minuty) wilgoć zostanie wchłonięta przez podstawę. Jakiś rodzaj malowanej podstawy, metalu lub starej płytki ma niewystarczającą nasiąkliwość. W przypadku napotkania takich podkładów można to zmienić, usuwając starą warstwę farby, kafelków, lub można jeszcze wypełnić nową warstwę samopoziomującej podłogi, aby uzyskać wysokiej jakości układanie, po której można bezpiecznie chodzić przyszłość.

Zaleca się przy pracach w chłodniach, łazience, przed przystąpieniem do nagrzewania podłogi, stosowanie grzejników dowolnego typu lub ogrzewania podłogowego w łazience, korytarzu. Po rozłożeniu ogrzać powietrze w pomieszczeniu tymi samymi opalarkami lub dowolnym sprzętem grzewczym.

Czynniki wpływające na szybkość schnięcia kleju do płytek

Klej nakładany na powierzchnię

W procesie prac naprawczych pożądane jest przestrzeganie technologii stosowania materiałów budowlanych, ale nie zawsze jest możliwe utrzymanie parametrów określonych przez producenta. Na czas schnięcia kleju do płytek mają wpływ następujące czynniki:

 • temperatura wewnętrzna – przy niskim wskaźniku początkowy wzrost może być opóźniony o kilka dni;
 • różnorodne dodatki klejące zawarte w roztworze – mogą nie tylko zmniejszać, ale także zwiększać żywotną aktywność kleju;
 • wilgotność – w zależności od jej wskaźnika proces twardnienia zmniejsza się lub zwiększa, łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym, więc proces schnięcia może być opóźniony;
 • skład i jakość obrabianej powierzchni – porowata powierzchnia pochłania wilgoć, dlatego proces suszenia przebiega szybciej;
 • grubość nałożonej warstwy – im cieńsza, tym szybciej wysycha;
 • temperatura na powierzchni płytki – czas schnięcia można przyspieszyć poprzez doprowadzenie do płytki ciepłego powietrza.

W wyniku powyższego można zauważyć, że nie można dokładnie określić, jak długo klej będzie schnąć. Dlatego musisz polegać na danych producenta. Jeśli chcesz, możesz sprawdzić początkowy wzrost. Aby to zrobić, delikatnie zaczep krawędź płytki i delikatnie pociągnij ją do siebie. Jeśli uległa, to rozwiązanie jeszcze się nie zajęło.

Gotowy do fugowania!

Kolejnym krokiem po ułożeniu jest fugowanie i fugowanie, ale w tym celu płytki podłogowe muszą być już suche i podtrzymywać ciężar osoby, aby można było po nich chodzić. Więcej o tym etapie:

 • Etap rozwiązania. Czas, w którym sklejone płytki można przesuwać i regulować bez utraty właściwości klejących, wynosi w optymalnych warunkach od 10 do 20 minut.
 • Zamrażanie. Na tym etapie płytki nie można już regulować, ale można już po niej ostrożnie chodzić, fugować spoiny płytek. Jednak duże obciążenia nie powinny być jeszcze dozwolone. W normalnych warunkach czas utwardzania wynosi 24-48 godzin po instalacji.
 • Wysuszenie. Klej całkowicie wyschnął i nabrał wytrzymałości, po czym płytkę można z powodzeniem eksploatować, można obciążać. W normalnych warunkach czas schnięcia wynosi od 7 do 10 dni.
 • Najważniejsze jest przestrzeganie warunków pracy kleju wskazanego na opakowaniu

  Czas utwardzania mieszanek klejowych różnych typów

  Czas schnięcia klejów różni się w zależności od ich marki i przeznaczenia. Istnieje wiele odmian kleju, ale główne to:

  • klej uniwersalny
   – służy do mocowania małych płytek. Posiada średni czas utwardzania, służy do rozwiązywania większości problemów. Czas schnięcia – 6-7 godzin w temperaturze pokojowej i umiarkowanej wilgotności;
  • wzmocniony
   – nadaje się do pracy z wielkogabarytowymi płytami ceramicznymi. Posiada podwyższoną odporność na obciążenia dynamiczne i statyczne, zapewnia doskonałe połączenie z nawierzchnią. Twardnieje w ciągu 12-24 godzin;
  • mrozoodporna
   – stosowana do prac budowlanych poza terenem posesji. Z jego pomocą płytki podłogowe można montować na tarasach, w altankach, na biegach schodów. Materiał dobrze znosi wielokrotne cykle zamrażania-rozmrażania. Schnie w 12-36 godzin, w zależności od warunków pogodowych;
  • na basen
   – jest odporny na wilgoć. Przeznaczony do montażu powłok w basenach, saunach, łazienkach. Aby uniknąć pojawienia się grzyba na połączeniach między płytami ceramicznymi, zawiera elementy antyseptyczne. Czas utwardzania – co najmniej 24 godziny;
  • klej biały
   – stosowany do pracy z mozaikami szklanymi i pustakami szklanymi. Praktycznie niewidoczny, nie pozostawia smug. Czas schnięcia to około 24 godziny.

  Rozwiązania specjalne

  Jeśli użyjesz klejów szybkoschnących, czas schnięcia ulegnie znacznemu skróceniu: możesz chodzić już po 3-5 godzinach, a pełne obciążenie jest dozwolone 24 godziny po zakończeniu pracy. Trudność w stosowaniu tego rodzaju kleju polega na tym, że czas zużycia roztworu jest bardzo krótki, około pół godziny, a czas nakładania na powierzchnię i dopasowania płytki skraca się do 5 minut.

  Istnieją również kleje do pracy w chłodni, zdolne do schnięcia jakościowo w temperaturze bazowej około 0, po tym samym czasie co zwykły klej, ale nie niższym! Klej mrozoodporny to klej zdolny wytrzymać wiele cykli „zima-lato” w stanie wysuszonym, nawet po 10 lub więcej latach, i nie twardnieć w niskich temperaturach.

  Przy ujemnej temperaturze podłoża lub powietrza niepożądane są prace okładzinowe, co z czasem doprowadzi do nieuniknionego uszkodzenia materiału.

  Jak długo trwa wysychanie kleju do płytek?

  Suszenie na podłodze

  Średnio można powiedzieć, że ten czas może trwać od 1 dnia do tygodnia. Wszystko zależy od powyższych czynników. Przy optymalnej temperaturze 20 0C i wilgotności 60% klej może wyschnąć w ciągu 24 godzin, ale lepiej fugować po dwóch dniach. W tym celu można użyć fugi Ceresit CE 40 lub dowolnego podobnego produktu. W niskich temperaturach lub wysokiej wilgotności baza kleju wysycha w ciągu tygodnia. Proces ten można przyspieszyć, stosując ogrzewanie pomieszczeń. W żadnym wypadku nie należy spieszyć się z fugowaniem szwów, aby nie naruszyć integralności instalacji. Po wyschnięciu kleju i zaprawie wykańczającej można już ułożyć meble.

  Średnio przy układaniu płytek na płaskiej podłodze z wylewką cementowo-piaskową czas utwardzania wynosi od 2 do 3 dni.

  Klej do bloczków gazowo-silikatowych Eunice Uniblock i sposób jego użycia można znaleźć w artykule.

  Przeczytaj także o tym, jak wybrać klej do płytek na ogrzewanie podłogowe.

  Przyczepność do ścian

  Przed nałożeniem bazy klejącej na powierzchnię należy ją najpierw pokryć podkładem, aby uzyskać lepszą przyczepność.

  Z tego artykułu dowiesz się, jak przyklejać płytki ceramiczne do betonu.

  Jak wyglądają panele ścienne do płytek łazienkowych można znaleźć w tym artykule.

  Z tego artykułu dowiesz się, jak długo wylewka cementowa schnie pod płytką.

  Czas całkowitego wyschnięcia będzie zależał od składu mieszanki, wielkości płytki i warunków murowania. Idealnie gładkie powierzchnie sugerują najszybsze utwardzenie kompozycji. Przy silnej krzywiźnie obrabianej płaszczyzny może dojść do nierównomiernego krzepnięcia kompozycji na powierzchni jednej płytki, co doprowadzi do powstania na niej pęknięć. Aby tego uniknąć, musisz wyrównać ściany. Do tych celów użyj tynku lub tej samej mieszanki klejącej.

  Biorąc pod uwagę wszystkie cechy układania płytek na ścianach, można jedynie założyć, że wyschnie co najmniej dwa dni.

  Więcej rekomendacji

  Co jeszcze wpływa na termin gotowości ułożonych płytek do obciążeń?

  Przede wszystkim grubość warstwy. Powinna mieścić się w granicach określonych przez producenta, a także być jednolita. Przy nierównej warstwie kleju schnięcie również przebiega nierównomiernie, płytka poddawana jest naprężeniom i po całkowitym wyschnięciu może pękać lub odsuwać się od kleju. Nieprawidłowa aplikacja może mieć wpływ nawet po dłuższym czasie od zakończenia pracy.

  Należy zapobiegać przedostawaniu się wody np. w łazience na płytkę, która jeszcze nie wyschła całkowicie, ponieważ może to prowadzić do nierównomiernego wysychania i dalszego pękania i otarcia płytki od podłoża.

  Przygotowanie powierzchni i czasy schnięcia

  Przede wszystkim przed licowaniem ceramiką należy upewnić się, że obrabiana powierzchnia jest równa i nałożyć na nią podkład głęboko penetrujący. Jeśli występują duże różnice w ścianach i podłogach, lepiej je najpierw wyrównać. Umożliwi to:

  • znacznie zaoszczędzić mieszankę kleju;
  • skrócić czas schnięcia;
  • zmniejszyć zużycie fugi.

  Powierzchnie są zagruntowane w celu poprawy przyczepności i usunięcia pyłu ściernego. Aby skrócić czas pracy, glazurnicy starają się najpierw ułożyć podłogę, a dopiero później ściany. Ponieważ podczas gdy klej do płytek na podłodze całkowicie wysycha, już drugiego dnia można po nim ostrożnie chodzić.

  Proces utwardzania roztworu kleju dzieli się na 3 etapy:

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author