jak długo wysycha podłoga w mieszkaniu

Szorstka podstawa podłogowa musi być trwała i odpowiadać jakości deklarowanej przez producenta. Aby to zrobić, musisz ściśle przestrzegać pewnych zasad układania i przygotowywania mieszanki. Zazwyczaj wszystkie zalecenia i proporcje podane są w instrukcji i napisane na opakowaniu.

Proces nie jest szybki, ponieważ jastrych musi całkowicie wyschnąć. Może to zająć 10-15 dni lub 3-4 miesiące. Wszystko zależy od grubości formacji, zastosowanego rozwiązania i innych punktów.

Aby przyspieszyć suszenie, niektórzy pozbawieni skrupułów eksperci stosują różne „sztuczki”:

 • organizować przeciągi w pokoju, jeśli praca jest wykonywana latem;
 • zimą podnoszą temperaturę w pomieszczeniu za pomocą grzejników, grzejników itp.

Nie da się tego zrobić! Takie metody są obarczone nieodwracalnymi konsekwencjami, ponieważ całą pracę trzeba będzie wykonać od nowa. Taka powłoka nie będzie miała wytrzymałości, a sama podłoga będzie pokryta pęknięciami.

Dozwolone metody akceleracji obejmują:

 • Dodanie do mieszanki keramzytu, bazaltu lub innych składników zdolnych do wchłaniania wody. Dzięki tym dodatkom jastrych staje się pół suchy, a czas schnięcia skraca się o tydzień.
 • Stosowanie dodatków, które mogą spowolnić wiązanie zaprawy na powierzchni, aby umożliwić odparowanie wilgoci od spodu.
 • Użyj specjalnych składników w kompozycjach, które tworzą pory, przez które wydostanie się wilgoć.
 • Stosować w pracy cementy „szybkie” z dodatkiem plastyfikatorów lub modyfikatorów. Przyspieszą proces schnięcia.
 • Dlaczego konieczne jest całkowite wysuszenie warstwy roztworu?

  Baza musi być całkowicie wysuszona, aby pozbyć się wody. W przeciwnym razie wilgoć zacznie się podnosić i niszczyć wykończenie. Bez względu na rodzaj zastosowanej powłoki (laminat, płytki, parkiet podłogowy, linoleum itp.), należy ją usunąć, jeśli jastrych nie wyschnie. Oczywiste jest, że kondensat nie zniszczy samej płytki ani linoleum, ale klej, na którym trzymany jest materiał wykończeniowy, zepsuje go.

  Zgodnie z technologią prac naprawczych przed wylaniem betonu piaskowego układa się materiał hydroizolacyjny, aby podłoga była ciepła. A ponieważ wilgoć nie będzie miała dokąd pójść, nasiąknie ją, w wyniku czego wierzchnia warstwa odpadnie.

  Jastrych musi być suchy przed zakończeniem pracy.

  Jakie czynniki wpływają na czas schnięcia bazy

  Na proces suszenia mają wpływ następujące czynniki:

  • Wilgotność w pomieszczeniu.
  • Grubość warstwy.
  • Temperatura.
  • używane wypełniacze.
  • Jakość użytego materiału hydroizolacyjnego.

  Rozważmy niektóre z nich.

  Jak wpływają plastyfikatory i hydroizolacja

  Jakość użytego materiału i skład mieszanki może znacząco wpłynąć na wynik i czas schnięcia zaprawy.

  plastyfikatory

  Wysokiej jakości plastyfikatory przyspieszają proces twardnienia podłoża nie naruszając ani nie wpływając na wytrzymałość jastrychu.

  Są to dodatki, które wypełniają roztwór o pożądanych właściwościach użytkowych. Przykładem jest błonnik, który zmniejsza ilość zużywanej wody. W związku z tym suszenie jest szybsze, ponieważ będzie znacznie mniej wilgoci.

  Plastyfikatory są w stanie przyspieszyć wiązanie, ale nie wszystkie. Przeciwnie, niektóre dodatki spowalniają proces, dzięki czemu na górze nie tworzy się skorupa, a wilgoć odparowuje bez problemów. W ten sposób jastrych może spokojnie wyschnąć.

  Podczas ich używania należy postępować zgodnie z instrukcjami i zaleceniami producenta, aby nie obniżać cech jakościowych gotowej bazy.

  Hydroizolacja

  Podczas układania hydroizolacji nie powinieneś oszczędzać. Niepożądane jest stosowanie folii, która szybko będzie wystawiona na działanie cementu. Właściwą decyzją jest użycie materiałów w rolkach lub mieszanki do powlekania.

  W pierwszym wariancie warstwy nakłada się z zakładką 15 cm, spoiny smaruje się masą bitumiczną lub przykleja taśmą dwustronną, chwytając ściany od dołu o 20 cm, a po wyschnięciu odcina się nadmiar.

  Przy zastosowaniu powłoki pokrywa podłogę i dolną część ścian w dwóch warstwach, nie pozostawiając żadnych szczelin ani szczelin.

  Słabej jakości materiał hydroizolacyjny i prace nietechnologiczne przeprowadzone przy jego instalacji doprowadzą do nieodwracalnych konsekwencji. Są szczególnie niebezpieczne w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Czy warto ryzykować, bo wydłuży to czas schnięcia, a gotowe, utwardzone warstwy zapadną się i konieczne będą nowe naprawy.

  Jaka jest grubość warstwy, różnica przy 5 i 10cm?

  Proces utwardzania zależy również od grubości warstwy. Jako standardowy wskaźnik przyjmuje się warstwę 5 cm.Nakłada się ją, jeśli powierzchnia jest gładka, bez pęknięć, odprysków i innych wad. W przypadku występowania nierówności liczba nakładanych warstw będzie większa, co oznacza, że ​​grubość jastrychu wzrośnie.

  Rozważmy na przykład jastrych cementowy. Na każdy cm całkowite stwardnienie roztworu zajmie tydzień. Dlatego przy grubości 5 cm szorstka podstawa będzie gotowa za 7 tygodni, a przy 10 cm – po 16. W przypadku podłoża betonowego wyschnięcie zajmie mniej czasu. Przy warstwie 5 cm – 4 tygodnie, a przy 10 cm – co najmniej 12.

  Jak długo wylewka podłogowa schnie w zależności od mieszanki

  Aby odpowiedzieć na pytanie, jak długo jastrych schnie, w zależności od użytej mieszanki, musisz mieć wyobrażenie o składzie roztworu.

  Istnieją trzy rodzaje:

  • szybkoschnacy;
  • mokry cement;
  • półwytrawne.

  Z wybranej opcji zostanie wyliczony czas oczekiwania na utwardzenie. Kupując w sklepie, możesz skonsultować się ze sprzedawcami i wybrać odpowiedni skład, a także dowiedzieć się, ile dni czekać na gotowość.

  Beton zajmuje pierwsze miejsce pod względem szybkości schnięcia. Takie rozwiązanie nie będzie wymagało wiele, ponieważ jest płynne i łatwo im wyrównać powierzchnię.

  Mieszanki szybkoschnące

  Nazwa mówi sama za siebie: twardnienie następuje szybko. Ale to nie znaczy, że baza jest całkowicie sucha. Powłoka pozwoli ci się po niej poruszać, ale nie możesz na niej rozłożyć wykończenia.

  Całkowite wysuszenie bazy zajmuje średnio tydzień. Czas i proporcje są wskazane na opakowaniu.

  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author