jak długo wysycha silikonowy uszczelniacz do łazienki?

Jak długo schnie silikonowy uszczelniacz do łazienki?

Czas schnięcia

Jak długo wysycha uszczelniacz do kąpieli? Czas schnięcia bezpośrednio zależy od składu i zalecanego obszaru aplikacji.

Uszczelniacz silikonowy kwaśny schnie zwykle w ciągu 4-6 godzin od momentu nałożenia, pod warunkiem, że powierzchnia robocza została przygotowana zgodnie z przepisami (odtłuszczona, oczyszczona z brudu i kurzu). Zwykły neutralny uszczelniacz wysycha w ciągu jednego dnia. Warunkiem jest brak ujemnych temperatur! Pomieszczenie powinno mieć od 0 do 40 stopni (pot w wysokich temperaturach prawdopodobnie zaburzy strukturę szczeliwa). W zasadzie każdy producent podaje na opakowaniu własne zalecenia. Należy jednak wziąć pod uwagę pewne kwestie techniczne:

 • niezależnie od grubości szwu, materiał nakłada się w jednym przejściu. Niedopuszczalne jest nakładanie wielowarstwowe (ostatecznie nastąpi rozdzielenie szwów);

Możesz zamówić ten zestaw TUTAJ.

Suszenie uszczelniacza

 • po reakcji pierwotnej, tj. kontakt z powietrzem, górna „skorupa” powstaje po 15 minutach. W tym czasie, jeśli niedbale go zahaczysz, cały szew może całkowicie odpaść lub zewnętrzna faktura szwu może zostać naruszona (grudki, nierówne reliefy). W warstwach wewnętrznych reakcja trwa odpowiednio dłużej. Średnio – warstwa (grubość) 2 mm dziennie;
 • połączenie wanny, zlewu, zlewu, kuchenki itp. może być szeroki. W rezultacie czas ostatecznego utwardzenia może zająć 1,5-3 razy więcej niż podaje producent. Bądź cierpliwy, a jeśli musisz sprawdzić, sprawdź bardzo dokładnie. Twardość zewnętrzna może być bardzo zwodnicza. Jeśli niedbale zaczepisz lub pociągniesz za krawędź pręta, ryzykujesz zniweczenie całej swojej pracy (będziesz musiał usunąć i ponownie nałożyć uszczelniacz).

Cechy różnych rodzajów uszczelniaczy silikonowych

Konieczne jest wybranie materiału do uszczelniania różnych szwów i połączeń w łazience, biorąc pod uwagę charakter powierzchni.

W przypadku powierzchni metalowych nie warto kupować kwaśnych silikonowych uszczelniaczy – rozpocznie się korozja metalu. Dlatego jeśli potrzebujesz np. chronić brodzik przed wnikaniem wilgoci, lepiej wybrać opcję neutralną. Jednocześnie nie jest uniwersalny, ale sanitarny – dodano do niego specjalne substancje, które zapobiegają rozwojowi grzybów pleśniowych i bakterii chorobotwórczych. Należy również wziąć pod uwagę, że silikonowy uszczelniacz sanitarny do łazienki zwykle wysycha nieco szybciej niż odmiany uniwersalne – początkowe ustawienie to nie 25 … 30, ale 14 … 20 minut. Pełne zestalenie – od 48 godzin do kilku dni. Możesz rozpocząć pracę za godzinę lub dwie po przetworzeniu szwu.

Uszczelniacze kwasowe (z polimeryzacją kwasową) nadają się do wypełniania spoin między płytkami okładzinowymi, fragmentów blatów kamiennych i drewnianych, posadzek. Ważne jest, aby wybierać odmiany sanitarne na powierzchnie, które często mają kontakt z wilgocią. Możesz dowiedzieć się, jak długo kwasowy silikon sanitarny schnie bezpośrednio na opakowaniu. Wskazuje również, w jakiej temperaturze można wykonywać prace instalacyjne.

W przypadku blatów akrylowych w kuchni (kamień akrylowy) i wanien lepiej jest zastosować wodoodporne uszczelniacze akrylowe. W takim przypadku reakcja na wpływy zewnętrzne materiału podstawowego i materiału zszywania będzie taka sama. Wygodne jest, aby taki akrylowy uszczelniacz wysychał szybciej niż silikon, a po 12 godzinach będzie można korzystać z zainstalowanego sprzętu lub kontynuować go wykańczając. Co ciekawe, jednocześnie można pomalować szew w pożądanym odcieniu – nie zadziała to z silikonowymi uszczelniaczami.

Jeśli potrzebujesz ukryć szczeliny w pomieszczeniu między cokołem sufitu a stropem/ścianami lub uszczelnić szew w innym miejscu, które nie jest narażone na wilgoć i nie jest zanieczyszczone, łatwiej jest zastosować uniwersalny rodzaj materiału. Są bezbarwne (transparentne), co jest szczególnie wygodne w przypadku powierzchni kolorowych, do których trudno dobrać odpowiedni odcień, kolorowego i białego. Biorąc pod uwagę, że sufity są często białe, produkty Moment są dobrze dopasowane. Lepiej jest dowiedzieć się dokładnie, ile uszczelniacza Moment wysycha zgodnie z danymi na opakowaniu, ponieważ dane mogą się nieznacznie różnić w zależności od warunków pracy i konkretnego rodzaju składu.

Innym interesującym rodzajem prac, w których aktywnie stosuje się wodoodporne uszczelniacze silikonowe, jest naprawa lub produkcja akwariów. Na szkło nie mają wpływu zasady kwasowe, ale woda w takim akwarium może nie być odpowiednia dla życia ryb. Dlatego lepiej kleić szkło bezbarwnymi neutralnymi kompozycjami o zwiększonej odporności na obciążenia dynamiczne. Do tego rodzaju prac istnieją specjalne uszczelniacze, niepożądane jest stosowanie opcji uniwersalnych.

Rodzaje uszczelniaczy

W zależności od rodzaju utwardzania wszystkie produkty silikonowe dzielą się na dwie grupy:

 • Kwaśny (octowy). Kompozycja zawiera kwas octowy lub inny, dzięki czemu mają charakterystyczny ostry zapach. Produkty te nie powinny być stosowane na metalu, ponieważ powodują szybkie rdzewienie tego materiału. Ponadto większość kwaśnych uszczelniaczy może uszkadzać marmur, inne rodzaje kamienia i jest szkodliwa dla powierzchni betonowych. Takie narzędzia dobrze nadają się do ceramiki, szkła, drewna, plastiku.
 • Neutralny. Droższe, ale całkowicie bezpieczne dla materiałów i ludzi. Wulkanizatorami w nich są alkohole, aminy lub amidy. Nie wydzielają zapachu, są nietoksyczne, nadają się do wszelkich powodów bez wyjątku. Niektóre preparaty nadają się nawet do akwariów.
 • Osobno należy określić uszczelniacz sanitarny – produkt z dodatkiem fungicydów (dodatków przeciwgrzybiczych). Większość z nich ma odczyn obojętny, chociaż dostępne są również preparaty kwasowe. Takie produkty polecane są do stosowania w łazience, ponieważ zapobiegają rozwojowi pleśni, są wodoodporne i nie ciemnieją z upływem czasu.

  Jak przyspieszyć proces suszenia

  Jeśli nie można czekać na samo stwardnienie masy izolacyjnej, można przyspieszyć wiązanie silikonu.

  Oba rodzaje kompozycji (kwaśna i obojętna) schną szybciej, gdy temperatura wzrośnie do 35-40 ° C. Dlatego w pomieszczeniu, w którym odbywa się montaż z użyciem materiałów silikonowych, zaleca się zainstalowanie opalarki i zapewnienie wentylacji wymuszonej.

  Aby kontrolować ogrzewanie pomieszczenia, ustaw termometr na poziomie spoin silikonowych. Zbyt wysoka temperatura może spowodować deformację masy.

  Na szybsze schnięcie materiałów izolacyjnych ma wpływ ich skład chemiczny.

  • Roztwory kwaśne polimeryzują szybciej pod wpływem wilgoci. Po nałożeniu zaleca się spryskać ciepłą wodą szwy i spoiny potraktowane substancją silikonową z butelki ze spryskiwaczem.
  • Natomiast materiały neutralne wysychają pod działaniem suchego strumienia powietrza. Ponieważ zawierają dodatki alkoholowe jako rozpuszczalnik.

  Jak nie przyspieszać polimeryzacji

  Niektórzy „mistrzowie” próbują skrócić czas schnięcia w niedopuszczalne sposoby, które niszczą materiał. Obejmują one:

  • Kontakt z suszarką do włosów, palnikiem i innym podobnym urządzeniem.
  • Zanurzenie części w wodzie.
  • Spadek temperatury do wartości ujemnych.

  Dowiedzieliśmy się, jak długo wysycha silikon sanitarny i jak w razie potrzeby przyspieszyć ten proces. Przed zastosowaniem produktu należy zapoznać się z instrukcją producenta i ściśle przestrzegać tych zaleceń. To jedyny sposób na uzyskanie dobrego wyniku.

  Od czego zależy czas schnięcia?

  Na szybkość polimeryzacji może wpływać wiele czynników. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym punktom, które przyspieszają proces.

  Rodzaj rozpuszczalnika

  Według rodzaju rozpuszczalnika istnieją trzy główne kategorie uszczelniaczy:

  • Związki na bazie kwasu octowego. Ich główną zaletą jest szybkie utwardzanie. Jednak kwas octowy ma ostry charakterystyczny zapach, który będzie wyczuwalny nie tylko podczas pracy, ale także przez pewien czas po aplikacji. Ponadto ta żrąca substancja może niszczyć beton i powodować korozję wyrobów metalowych.
  • Związki neutralne. Takie mieszanki nie niszczą metali, nie boją się kontaktu z wodą. Bezbarwny przezroczysty uszczelniacz po wyschnięciu jest prawie niewidoczny. Ta odmiana jest optymalna do montażu plastikowych okien, uszczelniania połączeń na podłodze, uszczelniania akwarium. Szeroki zakres zastosowań pozwala stwierdzić, że szczeliwo na bazie neutralnej jest najbardziej wszechstronne ze wszystkich odmian. Ale jego czas schnięcia to 24 godziny.
  • Do uszczelniacza sanitarnego wprowadzono substancje i składniki bakteriobójcze, które zapobiegają pojawianiu się pleśni . Ta kompozycja jest optymalna do kuchni, łazienki, pomieszczeń mieszkalnych. Z reguły mieszanki z tej grupy twardnieją w ciągu 16-24 godzin.

  Wybór uszczelniacza w zależności od rodzaju rozpuszczalnika jest podyktowany zakresem zastosowania.

  Przy wyborze szczeliwa kolor odgrywa drugorzędną rolę. Kompozycje na bazie akrylu lub poliuretanu są dobrze pomalowane dowolnymi farbami. Tylko uszczelniacze silikonowe nie mogą być malowane, dlatego muszą być dopasowane kolorystycznie.

  Grubość warstwy

  Grubość warstwy, za pomocą której nakłada się szczeliwo, zależy od specyfiki pracy. Na przykład 1 mm pasty wystarczy, aby uszczelnić połączenie w kanalizacji, a do uszczelnienia połączenia między umywalką a ścianą trzeba będzie ułożyć znacznie większą objętość. W zależności od rodzaju rozpuszczalnika szybkość polimeryzacji wynosi 2-3 mm dziennie.

  Jakakolwiek ilość masy jest wymagana do ułożenia, aby całkowicie wypełnić szew, odbywa się to na raz. Jeśli uszczelniacz nałożysz warstwami, jedna na drugiej, to po wyschnięciu masa ulegnie rozwarstwieniu – a szew stanie się przepuszczalny dla wody. Jeśli masz wątpliwości, czy za jednym razem możesz całkowicie wypełnić przestrzeń, nałóż więcej pasty, a następnie usuń nadmiar szpachelką.

  Temperatura i wilgotność w pomieszczeniu

  Większość producentów wymienia dwa wymagania dotyczące mikroklimatu, w którym szczeliwo wysycha:

  • Temperatura nie może spaść poniżej +5°C i wzrosnąć powyżej +40°C.
  • Powietrze w pomieszczeniu musi być stale aktualizowane.
  Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author