jak długo wysycha uszczelniacz do kąpieli?

Uszczelniacz łazienkowy na bazie silikonu – elastyczna pasta do mocowania powłok oraz wypełniania pęknięć i różnych ubytków. Jest to niezbędne narzędzie, w którym trzeba nie tylko starannie wykonać szew, ale także maksymalnie go zacisnąć.

Tak więc szczeliwo jest często używane wtedy, aby bezpiecznie uszczelnić szew znajdujący się między ścianą a umywalką, płytkami i łazienką. Dodatkowo pomaga solidnie połączyć prefabrykowany kanał ściekowy.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy uszczelniacz poradzi sobie z uszczelnianiem spoin w pomieszczeniu o stałej wilgoci osadzającej się na powierzchni podłogi i ścian. Z tego powodu w artykule omówiono rodzaje uszczelniaczy sanitarnych, zalecenia dotyczące wyboru i instrukcje dotyczące uszczelniania szwów w łazience własnymi rękami.

Szereg zastosowań

Szczeliwo jest uważane za uniwersalny środek uszczelniający. Jest więc używany zarówno do prac wewnątrz, jak i na zewnątrz. Podczas wykańczania przedniej strony budynków szczeliwo sanitarne jest bardzo poszukiwane do różnych celów:

 • zamykają szczeliny w ramach okiennych;
 • bezpiecznie przymocuj kamienne płytki, które spadają z podstawy;
 • uszczelnić odpływ i konstrukcje szklane;
 • zamknij szwy na dachu;
 • rozróżnij połączenia elewacji winylowej.

Ponadto uszczelka silikonowa wewnętrzna znalazła również szerokie zastosowanie:

Jest to niepełna lista, ponieważ istnieje wiele wskazówek dotyczących stosowania uszczelniacza. Profesjonalni mistrzowie znajdują wszystkie nowe pomysły na zastosowanie tej substancji.

Uszczelniacz sanitarny do łazienki: który wybrać?

Łazienka to pomieszczenie o wysokim poziomie wilgotności. Dlatego uszczelniacz do uszczelniania ubytków i bruzd w pomieszczeniu o stałej wilgotności musi być wodoodporny.

Ważne jest, aby przy użyciu konwencjonalnego uszczelniacza po pewnym czasie szwy w obszarach o dużej wilgotności ściemniały. Dlatego jeśli porównamy uszczelniacz sanitarny z uniwersalnym środkiem, to pod względem właściwości wygrywa ten pierwszy.

Tak więc specjalny uszczelniacz silikonowy do łazienki zawiera dodatki przeciwgrzybicze. To dzięki nim podczas eksploatacji łazienki na powierzchni ścian pomieszczenia nie pojawią się czarne plamy.

Wiadomo, że pleśń i pleśń powodują degradację uniwersalnego uszczelniacza na złączach płytek. A to jest obarczone faktem, że po pewnym czasie sama płytka zniknie. Dlatego ostrożnie wybierz swoją pieczęć. Tak więc na opakowaniu powinna znajdować się ikona „sanitarna”.

Rodzaje silikonowych uszczelniaczy sanitarnych

Absolutnie każdy uszczelniacz łazienkowy to mieszanka zawierająca utwardzacz, polimer, wypełniacz, barwnik i inne składniki. Wybierając to narzędzie, należy od razu zwrócić uwagę na rodzaj polimeru zawartego w jego składzie. Istnieje kilka ich rodzajów naraz:

Tak więc na rynku dostępna jest szeroka gama uszczelniaczy silikonowych do różnych celów. Przeanalizujmy bardziej szczegółowo najpopularniejsze marki znanych producentów w celu udanych prac naprawczych w pomieszczeniach o nadmiernej wilgotności.

Popularne marki uszczelniaczy silikonowych

Wśród ogromnej różnorodności uszczelek takie marki są szczególnie popularne.

 • Moment Germent to niedrogi i niezawodny uszczelniacz silikonowy zalecany do uszczelniania szwów i połączeń. Zawiera składniki zapobiegające powstawaniu grzybów i pleśni. Jest to dość elastyczny materiał, który łatwo się aplikuje i schnie w krótkim czasie.
 • Ceresit CS 25 to uszczelniacz sanitarny odporny na wysoką temperaturę i wodę. Głównym składnikiem jest silikon. Unikalny dodatek w składzie spowalnia pojawianie się pleśni i grzybów w miejscach o wysokim poziomie wilgoci. Ta hermetyczna kompozycja posiada wysokie właściwości adhezyjne w stosunku do różnych powłok: szkła, porcelany, ceramiki. Stanie się niezawodnym narzędziem pozwalającym na wysokiej jakości uszczelnianie szwów.
 • Tangit S 400 to kolejny szczeliwo octanowe na bazie silikonu. Dodawane są do niego fungicydy, które zapobiegają tworzeniu się pleśni i rozwojowi szkodliwych bakterii. Substancja charakteryzuje się dużą elastycznością, dobrą przyczepnością oraz odpornością na wysoką wilgotność.
 • Należy zauważyć, że tego typu uszczelki pojawiły się na rynku od dawna. W tym czasie rozważane marki okazały się już niezawodnymi środkami i zdołały zdobyć zaufanie konsumentów.

  Przyczyny pleśni na uszczelnionych szwach

  W procesie ciągłej pracy każde narzędzie traci swoje pierwotne właściwości. Ponadto podczas wykonywania prac naprawczych na pierwszy rzut oka często dopuszcza się całkowicie nieszkodliwe błędy. Ale nawet drobne niedokładności mogą skrócić żywotność całej uszczelki. Dlatego konieczna jest wymiana uszczelki: wyjęcie starej i nałożenie nowego uszczelniacza.

  Tak więc istnieje kilka głównych powodów, na podstawie których wymagane jest usunięcie starego szczeliwa:

  • Nieprawidłowa aplikacja uszczelniacza. Na przykład kompozycja już stwardniała. Ale dopiero potem okazało się, że zastosowano go niepoprawnie, bo były luki. W takim przypadku należy całkowicie usunąć cały szew i ponownie nałożyć produkt.
  • Zaniedbanie a czynnik ludzki. Tak więc nawet najbardziej doświadczony mistrz popełnia błędy. Jeśli nieuważnie nałożysz uszczelniacz, szew przepuszcza wilgoć, a praca zostanie zepsuta.
  • Szew jest już zużyty. Nie ma materiałów wiecznych, każdy z nich ma skończoną żywotność. Jeśli szczeliwo było nakładane przez długi czas, na szwie nieuchronnie powstaną małe pęknięcia.
  • Jest pleśń lub grzyb. Gdy w pomieszczeniu jest słaba wentylacja, nawet drogie uszczelniacze z dużą ilością dodatków antybakteryjnych nie poradzą sobie z tym zadaniem.

  Aby na etapie aplikacji nie było potrzeby wymiany szczeliwa, prace należy wykonywać ściśle według instrukcji producenta.

  Podstawowe sposoby usuwania szczeliwa silikonowego

  Istnieje kilka sposobów na bezproblemowe usuwanie uszczelniacza sanitarnego.

 • czyszczenie mechaniczne. Silikonową uszczelkę sanitarną można po prostu zeskrobać dowolnym dostępnym narzędziem: szpatułką, nożem biurowym, nożyczkami lub papierem ściernym. Ale tę metodę można stosować tylko na tych powierzchniach, które nie boją się zadrapań. Warstwę uszczelniającą należy przyciąć nożem jak najbliżej powierzchni. Następnie ślady silikonu usuwa się papierem ściernym. Tłuste plamy pozostające na powierzchni usuwa się za pomocą pędzla zwilżonego wcześniej płynem do naczyń. Jeśli warstwa nie jest zbyt gruba, usuń ją, roztapiając strumieniem gorącego powietrza. W tym celu zalecamy użycie suszarki budowlanej.
 • Środki ludowe do usuwania szczeliwa silikonowego. Tak więc nałożony uszczelniacz usuwa się za pomocą wełnianej szmatki lub gumowej skrobaczki. Zamrożoną kompozycję zeskrobuje się lub rozpuszcza chemikaliami. Jeśli nie chcesz używać zbyt agresywnych produktów, zastąp je alkaliami spożywczymi. Wystarczy posypać gąbkę solą lub sodą i dobrze ją rozetrzeć. Dichlorvos lub esencja z octu również dobrze usuwają pozostałości szczeliwa.
 • Ponadto zalecamy stosowanie znanych rozpuszczalników:

  • nafta oczyszczona;
  • Biały duch;
  • aceton;
  • olej napędowy;
  • Benzyna Kalosh i inne.

  Ważne jest, aby istniały różne specjalne pranie. W niektórych przypadkach tylko one są w stanie usunąć uszczelniacz łazienkowy bez śladu. Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziałała, radzimy dowiedzieć się o myjkach do uszczelniaczy od konsultanta w specjalistycznym sklepie.

  Jak uszczelnić szwy w łazience: instrukcje

  Wygodne jest stosowanie silikonowego uszczelniacza sanitarnego do wykonywania wysokiej jakości uszczelniania wszelkich szwów w wilgotnym pomieszczeniu. Jest sprzedawany w postaci gotowej do użycia w specjalnych wkładach wypełnionych pistoletem uszczelniającym.

  Aby praca przebiegała sprawnie, przygotuj wcześniej:

  • szpachlówka;
  • pistolet;
  • czysta szmata;
  • Biały duch.

  Teraz spójrzmy na instrukcje krok po kroku, jak nakładać szczeliwo własnymi rękami.

 • Przygotowanie powierzchni. Miejsce pracy jest oczyszczone z brudu i odtłuszczone.
 • Nakładanie uszczelniacza. Uzbrojony w pistolet załadowany wkładem uszczelniającym, ostrożnie nakładaj produkt wzdłuż szwu przez specjalną końcówkę. Kompozycję należy podawać przez płynne naciśnięcie specjalnej dźwigni znajdującej się na pistolecie. Szew jest wypełniony kompozycją do maksymalnej głębokości. Jeśli rowek jest zbyt szeroki, zaleca się zmniejszenie go pianką.
 • Wyrównanie szwów. Tę manipulację najlepiej wykonać palcem zanurzonym w roztworze wody i mydła. Nadmiar uszczelniacza można łatwo usunąć wilgotną szmatką. Możliwe jest użycie kanalizacji zgodnie z jej przeznaczeniem dopiero po całkowitym stwardnieniu kompozycji.
 • Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author