pandanus dlaczego czubki liści wysychają


Pandanus lub pandanus (łac. Pandanus) to rodzaj roślin drzewiastych z rodziny Pandanaceae, który obejmuje około 750 gatunków, które rosną głównie w tropikalnym klimacie półkuli wschodniej. Około 90 gatunków z rodzaju rośnie na wyspie Madagaskar, pandanusy występują na Hawajach, wzdłuż wybrzeży Indii Zachodnich, na wschodzie północnych Indii, na nizinach Nepalu, w Afryce Zachodniej, Wietnamie i od Australii po Polinezję.
Pandanusy przystosowują się do różnych warunków: rosną na wybrzeżu morskim, wzdłuż brzegów rzek, na bagnach, a także w lasach górskich i alpejskich, na zboczach wulkanów i na rafach koralowych.

Sadzenie i pielęgnacja pandanusa

 • Kwitnienie: roślina uprawiana jako ozdobno-liściasta.
 • Oświetlenie: jesienią i zimą – jasne światło rozproszone, latem i wiosną – lekkie półcień: najbardziej odpowiednie dla rośliny są parapety wschodnie i zachodnie.
 • Temperatura: przez cały rok – 19-25 ˚C. Dolna granica temperatury to 12 ˚C.
 • Podlewanie: latem – regularne i obfite, gdy wysycha wierzchnia warstwa podłoża w doniczce. Jesienią i zimą – umiarkowanie i niezbyt często.
 • Wilgotność powietrza: normalna. Nie zaleca się mycia ani spryskiwania liści. W warunkach zbyt suchego powietrza pandan umieszcza się na palecie z mokrą ekspandowaną gliną.
 • Top dressing: od marca do sierpnia – 2 razy w miesiącu z roztworem złożonego nawozu mineralnego do roślin ozdobnych i liściastych. Przez resztę roku nie żerują.
 • Okres odpoczynku: niewymawiany.
 • Przesadzanie: młode rośliny – corocznie, od trzeciego roku życia – tylko w razie potrzeby, gdy korzenie stają się stłoczone w doniczce. Zwykle dzieje się to raz na 2-3 lata. Pandan jest przesadzany przez przeładunek.
 • Rozmnażanie: sadzonki, dzielenie buszu, czasem nasiona.
 • Szkodniki: łuski, fałszywe łuski, wełnowce, przędziorki.
 • Choroby: zgnilizna korzeni.

Opis botaniczny

Pandanus to drzewiaste wiecznie zielone, czasem krzewy, osiągające wysokość 10-15, a w warunkach naturalnych czasami 25 m. Zewnętrznie rośliny te wyglądają jak pnącza lub palmy. Często pandanusy tworzą korzenie powietrzne, które ostatecznie wrastają w glebę. Wraz z wiekiem dolna część pnia pandanusa obumiera, a roślina jest utrzymywana w pozycji pionowej właśnie dzięki korzeniom powietrznym, które wrosły w glebę i zdrewniały, zwane szczudlanymi.

Palma śrubowa to bezpretensjonalna roślina do przestronnych hal i ogrodów zimowych, która z łatwością toleruje brak światła i wilgoci, szybko rośnie, ale wymaga dużo miejsca, więc w mieszkaniu można trzymać tylko młode pandanusy.

 • Pachistachi w domu: pielęgnacja i typy

Pielęgnacja Pandan w domu

Warunki uprawy

Roślina pandanowa preferuje jasne światło jesienią i zimą oraz jasny cień wiosną i latem. Najlepszym miejscem do tego będą parapety zorientowane na wschód lub zachód. Pandanus wewnętrzny nie może długo znosić braku światła: bardzo szybko liście pandanusa, tracąc siłę, zaczynają się wyginać, a różnorodne formy tracą swój pierwotny kolor. W przypadku niedostatecznego oświetlenia konieczne jest zainstalowanie dodatkowego źródła światła dla pandanusa w odległości 60-70 cm, które powinno działać co najmniej 8 godzin dziennie. Aby roślina nie rozwijała się jednostronnie, należy ją zawsze skierować na światło w różnych kierunkach. Zimą pomieszczenia z domowym pandanusem powinny być regularnie wietrzone, ale roślinę należy chronić przed przeciągami.

Kwiat pandanusa dobrze się czuje w normalnej temperaturze pokojowej – 19-25 ºС: nie potrzebuje różnicy między zawartością letnią i zimową. Najważniejsze, że kolumna termometru nie spada poniżej 12 ºС.

Pandanus preferuje umiarkowaną wilgotność. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche, umieść doniczkę z rośliną na palecie z mokrymi kamykami lub ekspandowaną gliną. Nie zaleca się spryskiwania lub mycia pandanusa, ponieważ woda może dostać się do kątów liści, co powoduje gnicie łodygi. Liście rośliny wyciera się z kurzu wilgotną ściereczką lub myjką od podstawy do góry i lepiej jest wykonać tę procedurę w rękawiczkach: liście pandanusa są wyposażone w kolce.

W warunkach pokojowych roślina rzadko tworzy korzenie powietrzne, ale jeśli się pojawią, nie próbuj ich usuwać, lepiej przykryć je wilgotnym mchem, aby nie wyschły i cały czas utrzymywać mech w stanie wilgotnym. Jest to szczególnie ważne latem. Jeśli pandan nie tworzy korzeni powietrznych w domu, z czasem traci stabilność.

Podlewanie

Latem palma pandanowa potrzebuje dużej ilości wilgoci, ale górna warstwa podłoża powinna wysychać między podlewaniami. Nie należy jednak dopuścić do wyschnięcia całego ziemnego pandanusa. Podlewaj roślinę wodą podgrzaną do 35 ºС, a pół godziny po zwilżeniu musisz spuścić nadmiar wody z patelni. Pandanus należy podlewać 2-3 dni po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby w doniczce. Jesienią i zimą zmniejsza się podlewanie pandanusa. Woda do nawadniania powinna być oddzielona i nie zimna.

 • górny opatrunek

  W okresie wiosenno-letnim (od marca do sierpnia) pandan jest karmiony co dwa tygodnie roztworem złożonego nawozu mineralnego dla ozdobnych roślin liściastych. Jesienią i zimą pandan nie potrzebuje opatrunku.

  • Washingtonia (Waszyngtonia) – pielęgnacja, zdjęcia, typy

  Przenosić

  Pandanuzy są przesadzane tylko wtedy, gdy ich korzenie opanują całą glinianą bryłę: młode rośliny rocznie, dorośli – raz na 2-3 lata. Korzenie pandanusa są bardzo delikatne, dlatego przeszczep odbywa się poprzez przeładunek.

 • Podłoże dla pandanusa przygotowuje się z liści i darni, piasku i próchnicy, mieszając je w równych częściach. Naczynia wymagają głębokiego wypełnienia, jedna trzecia jest wypełniona materiałem drenażowym. Liście Pandanus są podnoszone i wiązane przed przesadzeniem, następnie roślinę przenosi się do nowej doniczki, po czym puste przestrzenie wypełnia się mieszanką gleby. Pandanus w nowej doniczce powinien pozostać na tej samej wysokości, co w starej.

  Hodowla Pandan

  Pandanus rozmnaża się przez nasiona, sadzonki i dzieląc krzew.

  Rosnące z nasion

  Natychmiast po zbiorze nasiona w sadzonkach wysiewa się w mieszaninie piasku i torfu lub piasku i gleby liściastej w równych proporcjach i przykrywa folią lub szkłem. Utrzymuj plony w temperaturze nie niższej niż 25 ºС, regularnie wietrząc i nawilżając powierzchnię podłoża. Pędy pojawiają się w grupach po 2-4 tygodniach, ale jeśli użyjesz mini szklarni z ogrzewaniem dolnym do kiełkowania nasion, nasiona kiełkują wcześniej. Kiedy sadzonki wytworzą 2-3 prawdziwe liście, sadzi się je w osobnych doniczkach z mieszanką ziemi sodowej, piasku i gleby liściastej w równych proporcjach.

  sadzonki

  Sadzonki Pandanus są zbierane z pędów bocznych: ich długość musi wynosić co najmniej 20 cm, ponieważ krótkie pędy nie tworzą dobrze korzeni. Punkty cięcia posypuje się węglem drzewnym i suszy, a następnie sadzonki sadzi się w podłożu torfowo-piaskowym (1: 1), przykrywa szklaną nakrętką lub przezroczystą torbą i regularnie utrzymuje w temperaturze 25-28 ºС wietrzenie i nawilżanie gleby z opryskiwacza. Ukorzenienie sadzonek trwa 1,5-2 miesiące, ale przy użyciu stymulatora tworzenia korzeni i mini szklarni proces przebiega szybciej.

  Podział buszu

  U podstawy pnia dorosłego pandanusa oraz w kątach jego liści licznie tworzą się rozety-córki. Są oddzielone od rośliny matecznej, gdy osiągną długość 20 cm i nabędą własne korzenie. Aby pojawiły się te korzenie, należy pokryć podstawy dzieci torfowcem, zwilżając je opryskiwaczem podczas wysychania.

 • Wycięte gniazda są suszone w ciągu dnia. W płaskim naczyniu umieszcza się warstwę materiału drenażowego o grubości 1,5–2 cm, następnie warstwę sodnej ziemi o grubości 6–7 cm i warstwę przemytego piasku o grubości 3–4 cm. wodą z butelki ze spryskiwaczem i zakryj wylot szklaną nakrętką lub przezroczystą plastikową torebką. Aby ukorzenić się pomyślnie, temperatura gleby musi wynosić co najmniej 22 ºС. Ukorzenienie następuje za półtora miesiąca. Fitohormony można wykorzystać do przyspieszenia procesu. Dwa miesiące później gniazda wraz z glinianą grudką przesadza się do dużego pojemnika wypełnionego mieszaniną sodowej, liściastej gleby i piasku w stosunku 2:3:1.

  • Zalety pseudolitu i jego wady

  Choroby i szkodniki

  Choroby i ich leczenie

  Pandanus w domu bardzo rzadko jest dotknięty szkodnikami, ale czasami można na nim znaleźć łuski, łuski i przędziorki.

  Owady łuskowate tworzą brązowe łuskowate nacieki na liściach rośliny i pozostawiają lepkie wydzieliny. Szkodniki te są niszczone przez traktowanie pandanusa preparatami Actellik i Karbofos.

  Wełniaki usuwa się bawełnianym wacikiem lub pędzelkiem zanurzonym w alkoholu, po czym roślinę traktuje się lekiem przeciw kokcydom, takim jak Tolkox, Diclox lub Coccigard.

  Przędziorki pojawiają się na roślinie w warunkach niskiej wilgotności powietrza: na liściach pojawiają się kropki (przebicia), które łączą się ze sobą. Konieczne jest potraktowanie pandanusa akarycydem (Aktellik, Aktara) i zwiększenie wilgotności powietrza poprzez umieszczenie rośliny na tacy z mokrą ekspandowaną gliną.

  Dlaczego pandan żółknie?

  Roślina jest odporna na choroby, ale czasami liście pandanusa żółkną. Dlaczego to się zdarza? Najczęściej przyczyną tego zjawiska jest nadmiar światła, podlewanie twardą wodą lub wysoka zawartość wapnia w glebie.

  Z powodu niedostatecznego oświetlenia liście pandanusa stają się mniejsze, a różnorodne formy tracą swoje oryginalne kolory.

  Niska wilgotność może powodować wysychanie i brązowienie czubków pandanusa, ale można tego uniknąć, jeśli trzymasz roślinę na tacy z mokrymi kamykami.

  Gatunki i odmiany

  Pandanus Veitcha lub Vicha (Pandanus veitchii)

  Wiecznie zielona roślina przypominająca drzewo, pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej, z krótkim pniem i wystającymi z niej korzeniami powietrznymi. Liście zielone z białym pasem granicznym, do 1 m długości i 5-8 cm szerokości, są ułożone spiralnie, ich brzegi pokryte są jasnymi kolcami z białymi końcówkami. W kulturze, w sprzyjających warunkach, pandan Veitcha może dorastać do półtora metra w ciągu dziesięciu lat. Gatunek ma różnobarwną, różnorodną formę. W domu pandan Veitch kwitnie bardzo rzadko.

  Pandanus przydatny (Pandanus utilis)

 • Александр

  Все будет хорошо...

  Rate author